Protestowanie weksli przesyłanych w zleceniach pocztowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU I HANDLU
z dnia 5 lutego 1925 r.
w sprawie protestowania weksli przesyłanych w zleceniach pocztowych.

Na mocy art. 17 ustawy z dnia 3 czerwca 1924 r. o poczcie, telegrafie i telefonie (Dz. U. R. P. № 58 poz. 584) i w związku z rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 14 listopada 1924 r. o prawie wekslowem (Dz. U. R. P. № 100 poz. 926) zarządza się co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Ministra Przemyłu i Handlu z dnia 9 października 1924 r. w sprawie zleceń pocztowych w obrocie wewnętrznym (Dz. U. R. P. № 93 poz. 868) wprowadza się następujące zmiany:

Do § 1. Ustęp 5 otrzymuje brzmienie następujące:

"Nadawca listu zleceniowego, zawierającego weksel, może żądać oddania notariuszowi do protestu wekslu niewykupionego przez dłużnika w terminie płatności.

Wysyłanie zleceń pocztowych, zawierających weksle przeznaczone do protestu, do miejscowości, w których niema notarjusza, jest niedozwolone".

Do § 2. W drugim punkcie ustępu 3 po słowach: "ilość weksli" dodaje się: "dla jednego odbiorcy, płatnych w tym samym dniu".

W ustępie 4 punkt b) po stówach: "oraz adres nadawcy" włącza się nowy tekst:

"Żądanie oddania wekslu notarjuszowi do protestu wyrazić ma nadawca przez podkreślenie odnośnego tekstu w wykazie zleceniowym".

Do ustępu 6 dodaje się tekst następujący.

"Listy zleceniowe winny być nadawane tak wcześnie, by do urzędu pocztowego, który ma wykonać zlecenie, nadejść mogły przynajmniej na 24 godzin, nie wcześniej jednak niż na 7 dni, przed terminem płatności".

W ustępie 7 skreśla się cały tekst punktu 2 od słów: "Przy wekslach" do "poz. 747".

Ustęp 12 otrzymuje brzmienie następujące:

"1) Po upływie terminów wskazanych w ustępie 10 punkt 1, lub w wypadkach wskazanych w ustępie 10 punkt 2 niniejszego paragrafu, niewykupione dokumenty wierzytelnościowe dosyła się (ust. 11) lub zwraca do miejsca nadania albo zamieszkania nadawcy i tam mu doręcza.

Wyjątek stanowią weksle przeznaczone do protestu, które, w razie niewykupienia przez dłużnika w terminie płatności, urząd pocztowy oddaje miejscowemu notarjuszowi celem sporządzenia protestu.

Urząd pocztowy odbiera następnie od notarjusza weksel zaprotestowany lub sumę wekslową złożoną przez dłużnika i uiszcza notarjuszowi przepisane opłaty.

2) Odebrany od notarjusza weksel zaprotestowany urząd pocztowy odsyła do właściwego urzędu pocztowego celem doręczenia go nadawcy listu zleceniowego oraz ściągnięcia od niego opłat notarjalnych i pocztowych.

3) Odebraną od notarjusza sumę wekslową urząd pocztowy przekazuje pod adresem wskazanym w wykazie zleceniowym, po potrąceniu opłat notarjalnych i pocztowych.

4) Opłaty pocztowe wynoszą:

a) za doręczenie notarjuszowi wekslu do protestu oraz odbiór od notarjusza wekslu zaprotestowanego 150 gr.

b) za przesłanie wekslu zaprotestowanego nadawcy listu zleceniowego, opłata jak za list polecony równej wagi.

c) za doręczenie notarjuszowi wekslu do protestu i odbiór od notarjusza sumy wekslowej 150 gr.

d) za przekazanie sumy wekslowej, opłata jak przy przekazach pocztowych.

5) Dokumenty wierzytelnościowe, których nie można zwrócić nadawcy, uważa się za niedoręczalne (Dz. U. R. P. z 1922 r. № 61 poz. 551)".

W § 6 skreśla się tekst od słów: "z tem że wprowadzone" do "nadal w mocy".

§  2.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem .a na całym obszarze Rzeczypospolitej.

Z dniem powyższym tracą moc obowiązującą przepisy sprzeczne z niniejszem rozporządzeniem.

Sprostowania:

a)
w Dz. U. R. P. z 1924 r. № 117, poz. 1061 w załączniku do § 1 rozporządzenia Ministra Kolei z dnia 30 listopada 1924 r., wydanego w porozumieniu z Ministrami: Skarbu, Przemysłu i Handlu oraz Rolnictwa i Dóbr Państwowych o zmianie taryfy towarowej polskich kolei żelaznych, na str. 73, w taryfie wyjątkowej № 20 na przewóz superfosfatu, w p. 1 "Obszar ważności" po słowie "Lwów" opuszczono stacje: "Oświęcim" i "Rudniki";
b)
w Dz. U. R. P. № 4, poz. 35 w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 7 stycznia 1925 roku o podwyższeniu niektórych zobowiązań tudzież obniżenia niektórych należności Skarbu Państwa:

1) w § 1 ustęp 2 zamiast; "nieobjętych" winno być: "nieobjęte,

2) w § 1 ustęp 3 zamiast daty: "1 stycznia 1923 r." winno być: "1 stycznia 1925 r.";

c)
w Dz. U. R. P. № 14, poz. 95 w rozp. Min. Skarbu z dnia 22 stycznia 1925 r. o organizacji Dyrekcji Państwowego Monopolu Spirytusowego w § 10 w wierszu drugim zamiast: "2%" winno być; "2‰".

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1925.16.112

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Protestowanie weksli przesyłanych w zleceniach pocztowych.
Data aktu: 05/02/1925
Data ogłoszenia: 13/02/1925
Data wejścia w życie: 13/02/1925