Rozwiązanie gmin wiejskich: olkowickiej i rzeczkowskiej, oraz zmiana granic gmin wiejskich: dołhinowskiej, ilskiej, kurzenieckiej, kościeniewickiej i krzywickiej w powiecie wilejskim.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 19 grudnia 1925 r.
o rozwiązaniu gmin wiejskich: olkowickiej i rzeczkowskiej, oraz zmianie granic gmin wiejskich: dołhinowskiej, ilskiej, kurzenieckiej, kościeniewickiej i krzywickiej w powiecie wilejskim.

Na mocy art. 1 i 4 z dnia 22 września 1922 r. w przedmiocie zmiany granic oraz rozwiązywania i tworzenia gmin wiejskich na obszarze b. zaborów: rosyjskiego i austrjackiego (Dz. U. R. P.№ 86, poz. 770) zarządza się co następuje:
§  1.
Rozwiązuje się gminy wiejskie: olkowicką i rzeczkowską w powiecie wilejskim w ziemi wileńskiej.
§  2. 1
Wsie: Saczywki, Skorodę, Rakszyce, Zabłocie i Charki; folwarki: Zabłocie oraz Charki tudzież osadę Kobylankę i zaścianek Adamowszczyznę, położone na terytorjum rozwiązanej gminy olkowickiej włącza się do gminy dolhinowskiej.
§  3.
Miasteczko Olkowicze; wsie: Kobyle, Owsianiki, Korzeniowo, Juncewicze, Chodasy, Smorkowo i Stajki; folwarki: Koziełłowo, Czarnorucz, Juncewicze, Janowo, Kopnowo, Prudniki, Jancwszczyznę, Żórawy, Staszkówkę, Ruszczyce, Ruszczyce-Małe, Zaciemień, Nowe-Tokary, Jurkowo, Kryniczyn, Sitnik, Osówek, Stajki, Dudzin i Maćkowce, następnie osadę Mały Czarnorucz, oraz wymienione pod ogólną nazwą "okolica Pasieki-Maćkowskie" osady: Sewerynów, Nowosiółki, Izepole, Granicę, Józefowo, Klin, Borki, Polany, Krynicę, Marjampol, Horodyszcze, Bohunowo i Bohdanowo; zaścianki: Kruhłe, Pasieki-Krajskie, Hożki, Czarnorucz, Morozy, Aleksiejewszczyznę, Bućkowo i Soroczyn, oraz kolonje: Gadziewo i Łapyrówkę, - położone na terytorjum rozwiązanej gminy olkowickiej włącza się do gminy ilskiej.
§  4.
Wsie: Ozierody, Morgi i Komsin, położone na terytorjum rozwiązanej gminy rzeczkowskiej, włącza się do gminy krzywickiej.
§  5.
Wsie: Żukowicze, Putrycze, Horodziłowicze, Leonowicze, Dzieraki, Iwaszynowicze, Slipki, Ostaszków, Rabuń, Nieściorki i Kłowsie oraz folwarki: Iwaszynowicze i Ostaszków tudzież kolonję Korekowce, - położone na terytorjum rozwiązanej gminy rzeczkowskiej włącza się do gminy kościeniewickiej.
§  6.
Miasteczko Rzeczki; wsie: Budki, Kotłowce, Dowborowo, Maniszyn, Woronicze, Kiszkarepy, Nowiki, Straże, Hryhorki, Huby, Bałasze, Uścinowicze, Osowiec, Michnicze, Lipniewicze i Słobodę oraz zaścianek Kasutę, - położone na terytorjum rozwiązanej gminy rzeczkowskiej, włącza się do gminy kurzenieckiej.
§  7.
Rozporządzenie niniejsze uzyskuje moc obowiązującą z dniem 1 stycznia 1926 r.
1 § 2 zmieniony przez obwieszczenie z dnia 18 maja 1926 r. (Dz.U.26.53.319) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 czerwca 1926 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1925.129.928

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozwiązanie gmin wiejskich: olkowickiej i rzeczkowskiej, oraz zmiana granic gmin wiejskich: dołhinowskiej, ilskiej, kurzenieckiej, kościeniewickiej i krzywickiej w powiecie wilejskim.
Data aktu: 19/12/1925
Data ogłoszenia: 30/12/1925
Data wejścia w życie: 01/01/1926