Dodatki do świadectw przemysłowych i kart rejestracyjnych na rzecz izb handlowych i przemysłowych (przemysłowo-handlowych, handlowych), izb rzemieślniczych, oraz powstałych na zasadzie austrjackiej ustawy przemysłowej związków stowarzyszeń przemysłowych i rękodzielniczych, spełniających funkcje izb handlowo-przemysłowych lub rękodzielniczych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU W POROZUMIENIU Z MINISTREM PRZEMYSŁU I HANDLU
z dnia 10 października 1925 r.
w sprawie dodatków do świadectw przemysłowych i kart rejestracyjnych na rzecz izb handlowych i przemysłowych (przemysłowo-handlowych, handlowych), izb rzemieślniczych, oraz powstałych na zasadzie austriackiej ustawy przemysłowej związków stowarzyszeń przemysłowych i rękodzielniczych, spełniających funkcje izb handlowo-przemysłowych lub rękodzielniczych.

Na mocy art. 120 i 125 ustawy z dnia 15 lipca 1925 r. o państwowym podatku przemysłowym (Dz. U. R. P. № 79, poz. 550) zarządza się co następuje:
§  1.
Dyrektorowie izb skarbowych (Naczelnik Wydziału Skarbowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego), w których okręgach znajdują się izby handlowe i przemysłowe, izby rzemieślnicze oraz powstałe na zasadzie austrjackiej ustawy przemysłowej związki stowarzyszeń przemysłowych i rękodzielniczych, spełniające funkcje izb handlowo-przemysłowych lub rękodzielniczych, mają corocznie, najpóźniej do dnia 1 września, podawać do wiadomości Ministra Przemysłu i Handlu sumy wpływów, osiągniętych za świadectwa przemysłowe i karty rejestracyjne, nabyte na ostatni rok podatkowy, z wyszczególnieniem wpływów, pochodzących z każdego powiatu, należącego do okręgu izby skarbowej.
§  2.
Minister Przemysłu i Handlu ustala w granicach, określonych w p. a) cz. I art. 120 ustawy, stopę procentową dodatków do świadectw przemysłowych i kart rejestracyjnych, nabywanych na następny rok podatkowy w powiatach, należących do kręgu danej izby handlowej i przemysłowej, rzemieślniczej względnie zwitku stowarzyszeń przemysłowych i rękodzielniczych, spełniającego funkcje izby handlowo-przemysłowej lub rękodzielniczej, biorąc pod uwag odnośny sumę wpływów według danych otrzymanych od dyrektorów izb skarbowych (Naczelnika Wydziału Skarbowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego) (§ 1), oraz sumę stanowiącą wydatki, niepokryte z własnych dochodów w budżecie izby handlowej i przemysłowej, zatwierdzonym przez Ministra Przemysłu i Handlu, jako też w budżecie izby rzemieślniczej lub związku stowarzyszeń przemysłowych i rękodzielniczych, zatwierdzonym przez Wojewodą.
§  3.
Izby handlowe i przemysłowe, rzemieślnicze i związki stowarzyszeń przemysłowych i rękodzielniczych powinny przedkładać właściwym władzom nadzorczym odpowiednio uzasadnione preliminarze budżetowe na rok następny w czasie, który dałby możność Ministrowi Przemysłu i Handlu wykonać przepisy § 2 z zachowaniem terminu, przewidzianego w § 4.
§  4.
Do dnia 1 października Minister Przemysłu i Handlu zawiadomi Ministra Skarbu o wysokości stopy procentowej dodatków do świadectw przemysłowych i kart rejestracyjnych według poszczególnych powiatów, celem wydania odpowiednich zarządzeń izbom i kasom skarbowym.
§  5.
W terminie przewidzianym w § 4, Minister Przemysłu i Handlu poda ponadto do wiadomości Ministra Skarbu ustalone według powiatów rozdzielniki sum, stanowiących wpływy z dodatku określonego w myśl § 2, celem podziału pomiędzy izby handlowe i przemysłowe z jednej strony, a izby rzemieślnicze lub związki stowarzyszeń przemysłowych i rękodzielniczych z drugiej strony.
§  6.
Minister Skarbu wyda do dnia 1 listopada zarządzenie, aby kasy skarbowe pobierały na rzecz wymienionych w § 1 instytucyj dodatki do ceny świadectw przemysłowych i kart rejestracyjnych w wysokości ustalonej w myśl § 4 i przekazywały te dodatki w trybie § 52 instrukcji dla kas skarbowych z zastosowaniem rozdzielnika, o którym mowa w § 5 niniejszego rozporządzenia, do tych kas skarbowych, na których terenie mają siedziby uprawnione do poboru tych dodatków izby handlowe i przemysłowe, izby rzemieślnicze, względnie związki stowarzyszeń przemysłowych i rękodzielniczych, spełniające funkcje izb handlowo-przemysłowych lub rękodzielniczych.

Kasy skarbowe w siedzibie wymienionych instytucyj zarachowują własne wpływy na rzecz tych instytucyj, jako też wpływy, przekazane na ten cel z innych kas skarbowych, do sum komunalnych i wypłacają po upływie miesiąca w trybie § 74 instrukcji dla kas skarbowych (ustęp ostatni) uprawnionym do poboru tych sum instytucjom z zastosowaniem rozdzielnika, wymienionego w § 5.

Szczegółowe przepisy w sprawie podejmowania wyżej wymienionych sum wydane będą w drodze osobnego rozporządzenia,

§  7.
Rozporządzenie niniejsze obowiązuje od roku podatkowego 1926.

Sprostowania:

a)
W Dz. U. R. P. z 1924 r. № 56, poz. 571 w rozporządzeniu Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 28 czerwca 1924 r. o zastosowaniu złotego do obliczania składek (premji), jako też świadczeń pieniężnych (rent) i o przerachowaniu na złote dawnych zobowiązań rentowych w ubezpieczeniu urzędników prywatnych w b. dzielnicy pruskiej, w § 4, wierszu 9, zamiast: "... 1. IV 1923 r. do 1. III 1923 r.", winno być "... 1. IV 1923 r. do 1.III 1924 r.".
b)
W Dz. U. R. P. № 78, poz. 543 w ustawie z dnia 1 lipca 1925 r. w sprawie zmian i uzupełnień w obowiązującem na górnośląskiej części województwa śląskiego ustawodawstwie osadniczem w art. 8 w wierszu szóstym zamiast: "polisach" winno być: "listach".

Zmiany w prawie

Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1925.108.771

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Dodatki do świadectw przemysłowych i kart rejestracyjnych na rzecz izb handlowych i przemysłowych (przemysłowo-handlowych, handlowych), izb rzemieślniczych, oraz powstałych na zasadzie austrjackiej ustawy przemysłowej związków stowarzyszeń przemysłowych i rękodzielniczych, spełniających funkcje izb handlowo-przemysłowych lub rękodzielniczych.
Data aktu: 10/10/1925
Data ogłoszenia: 28/10/1925
Data wejścia w życie: 01/01/1926