Warunki przenoszenia oficerów zawodowych do marynarki wojennej lub do poszczególnych jej korpusów.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 19 września 1925 r.
o warunkach przenoszenia oficerów zawodowych do marynarki wojennej lub do poszczególnych jej korpusów.

Na zasadzie art. 8 i 30 ustawy z dnia 20 marca 1922 r. o podstawowych obowiązkach i prawach oficerów wojsk polskich (Dz. U. R. P. № 32 poz. 256) i art. 42 ustawy z dnia 20 czerwca 1924 r. o podstawowych obowiązkach i prawach oficerów Polskie-Marynarki Wojennej (Dz. U. R. P. № 64, poz. 626), zarządzam co następuje:
§  1.
Oficerowie zawodowi poszczególnych korpusów osobowych wojska lądowego do stopnia porucznika włącznie, mogą być przenoszeni do korpusu oficerów Polskiej Marynarki Wojennej, jeżeli odpowiedzą następującym warunkom:
a)
jeżeli złożyli teoretyczny i praktyczny egzamin w zakresie programu Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej (art. 3 ustawy o podstawowych obowiązkach i prawach oficerów Polskiej Marynarki Wojennej) i odbyli pływanie na jednostkach morskich w kampanji czynnej w charakterze młodszego oficera w ciągu 12 miesięcy,
b)
nie przekroczyli 26 roku życia,
c)
posiadają kwalifikacje służbowe bez zarzutu.
§  2.
Przy przenoszeniu do korpusu Polskiej Marynarki Wojennej, oficerowie wojska lądowego zatrzymują stopień i datę starszeństwa, które posiadali w swoim korpusie osobowym i otrzymują lokatą po ostatnim oficerze korpusu marynarki danego stopnia i daty starszeństwa.

W razie równoczesnego przeniesienia do korpusu oficerów Marynarki kilku oficerów tego samego stopnia i daty starszeństwa o wzajemnej kolejności ich lokat decyduje:

1)
gdy pochodzą z tego samego korpusu osobowego - porządek lokat, jakie posiadali w swoim korpusie;
2)
gdy pochodzą z różnych korpusów - porządek lokat, ustalony na podstawie proporcjonalnego zazębienia w korpusach osobowych, z których pochodzą;
3)
w wypadkach wątpliwych, np. gdy przy zazębieniu oficerów z różnych korpusów mieliby oni otrzymać tę samą lokatę, rozstrzyga o wzajemnej kolejności ich lokat w korpusie oficerów Marynarki Wojennej - Szef Marynarki Wojennej, na podstawie czasu nabycia przez nich warunków, wymaganych przy przenoszeniu do korpusu oficerów Marynarki.
§  3.
Do czasu istnienia 3 korpusów osobowych w Polskiej Marynarce Wojennej mogą być przenoszeni:
1)
do korpusu oficerów morskich:
a)
zawodowi oficerowie wojska lądowego i zawodowi oficerowie innych korpusów Polskiej Marynarki Wojennej, którzy zadosyćuczynili wymaganiom wymienionym w art. 40 ustawy o podstawowych obowiązkach i prawach Oficerów Polskiej Marynarki Wojennej,
b)
zawodowi oficerowie wojska lądowego do stopnia porucznika włącznie w wieku nieprzekraczającym 26 lat oraz zawodowi oficerowie z korpusu oficerów technicznych i z korpusu oficerów rzeczno-brzegowych marynarki wojennej do stopnia kapitana włącznie, gdy zadosyćuczynią wymaganiom, wymienionym w art. 41 ustawy o podstawowych obowiązkach i prawach oficerów Polskiej Marynarki Wojennej,
2)
do korpusu oficerów technicznych-do dnia 1 stycznia 1930 r. - zawodowi oficerowie wojska lądowego i zawodowi oficerowie innych korpusów Polskiej Marynarki Wojennej, na podstawie warunków, które określi osobne rozporządzenie, zaś do korpusu rzeczno-brzegowego oficerowie innych korpusów osobowych przenoszeni być nie mogą.
§  4.
Przy przenoszeniu do korpusu oficerów morskich, względnie do korpusu oficerów technicznych, oficerowie zatrzymują stopień i datę starszeństwa, które posiadali w swoim korpusie osobowym i otrzymują lokatę po ostatnim oficerze morskim, względnie technicznym, posiadającym dany stopień i datę starszeństwa.

W razie równoczesnego przeniesienia oficera wojska lądowego oraz oficerów technicznych i oficerów rzeczno-brzegowych marynarki wojennej do korpusu oficerów morskich, a pierwszej i trzeciej kategorji - do korpusu oficerów technicznych, należy tych oficerów umieścić na liście korpusu oficerów morskich, względnie oficerów technicznych, na warunkach co do lokaty jak w § 2 rozporządzenia niniejszego.

§  5.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia porucza się Ministrowi Spraw Wojskowych.
§  6.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1925.101.709

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Warunki przenoszenia oficerów zawodowych do marynarki wojennej lub do poszczególnych jej korpusów.
Data aktu: 19/09/1925
Data ogłoszenia: 08/10/1925
Data wejścia w życie: 08/10/1925