Państwowa pomoc kredytowa przy scalaniu gruntów.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA REFORM ROLNYCH
z dnia 17 października 1924 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Skarbu o państwowej pomocy kredytowej przy scalaniu gruntów.

Na podstawie art. 13 ustawy z dnia 31 lipca 1923 r. o scalaniu gruntów (Dz. U. R. P. № 92, poz. 718) zarządza się co następuje:
§  1. 1
Osobom, które scalają swe gospodarstwa lub scaliły je po dniu 21 września 1920 r., a nie posiadają środków na pokrycie wydatków, związanych i zaprowadzeniem prawidłowego gospodarstwa rolnego na scalanych gruntach, a w szczególności na wzniesienie i przeniesienie zabudowań gospodarczych i mieszkalnych, urządzenie studzien, przeprowadzenie dróg, odwadnianie, nawadnianie, oczyszczenie i karczunek gruntów i t. p. inwestycje, o ile zobowiążą się przeprowadzić je w terminie określonym przez urzędy ziemskie - może być udzielona pomoc kredytowa z funduszów państwowych na zasadach, zawartych w poniższych przepisach.
§  2. 2
Z państwowej pomocy kredytowej korzystać mogą obywatele Państwa Polskiego, nieograniczeni w prawach obywatelskich wyrokiem sądowym.
§  3.
Pomoc państwowa będzie udzielana z funduszów na ten cel przeznaczonych w formie pożyczek gotówkowych, oprocentowanych według stopy 6 od sta w stosunku rocznym. Procenty są płatne zgóry w terminach płatności rat.

Ogólna suma pożyczki udzielonej jednemu właścicielowi gospodarstwa nie może przekraczać 1.000 złotych o ile przeznaczoną zostaje na przeniesienie zabudowań gospodarczych i mieszkalnych oraz 300 złotych o ile przeznaczaną zostaje na inne aniżeli przeniesienie zabudowań prace inwestycyjne i winna jednocześnie mieścić się łącznie z ewentualnem poprzedzającem obciążeniem hipotecznem danego gospodarstwa w granicach połowy szacunku scalanych gruntów, ustalonego na zasadach obowiązujących Państwowy Bank Rolny przy udzielaniu pożyczek.

§  4.
Pożyczki będą wydawane na obligi dłużne, na okres do lat 10 - w wypadkach udzielenia ich na przeniesienie zabudowań gospodarczych i mieszkalnych oraz do lat 6 - w wypadkach udzielenia ich na inne aniżeli przeniesienie zabudowań prace inwestycyjne" z zabezpieczeniem na hipotece scalanych gospodarstw, względnie innych dóbr ziemskich, możliwie na pierwszem miejscu hipoteki i będą spłacane w równych ratach rocznych w dniu 1-go listopada każdego roku.

Hipoteczne zabezpieczenie może być zastąpione przez poręczenie hipoteczne lub solidarną odpowiedzialność grupy właścicieli scalanych gruntów.

W wypadkach wyjątkowych Minister Reform Rolnych będzie uprawniony do przyjęcia w porozumieniu z Ministrem Skarbu innych gwarancyj, w paragrafie niniejszym nieprzewidzianych.

§  5.
Tryb i sposób przyznawania i wypłacania pożyczek tudzież prolongowania spłaty rat ustala Minister Reform Rolnych.
§  6.
Należności z tytułu pożyczek niewpłacone w terminie przewidzianym w obligu dłużnym, względnie w terminie odroczonym (§ 8), będą uważane za zaległe. Od sumy zaległej pobierane będą odsetki zwłoki w stosunku 2°/0 za każdy cały lub" rozpoczęty miesiąc zaległości.
§  7.
Należności niewpłacone w terminie płatności podlegają, przymusowemu ściągnięciu przez Państwowy Bank Rolny w trybie przewidzianym dla bezspornych należytości skarbowych.
§  8.
W razie nieurodzaju, pożaru, żywiołowej klęski, śmierci oraz ciężkiej choroby właściciela gospodarstwa lub jedynego istotnego żywiciela jego rodziny i t. p. mogą być dłużnikom na ich prośbę udzielone ulgi w spłacie pożyczki bądź to w formie odroczenia przypadającej należności kapitału, na okres do lat dwóch z ewentualnem przesunięciem terminu spłaty kapitału pożyczkowego, bądź też w formie rozłożenia przypadającej należności kapitału na pozostałe kolejne terminy płatności rat. Odroczenie spłaty nie może przekraczać 10 letniego względnie 6 letniego terminu od daty udzielenia pożyczki. Przyznana ulga nie zwalnia dłużnika od zapłacenia w terminie procentu od kapitału (§ 3) oraz dodatku za administrację pożyczki na rzecz Państwowego Banku Rolnego (§ 12).
§  9.
Dłużnikowi służy prawo spłacenia całości lub części pożyczki przed terminem jej płatności, jednakże tylko za zgodą Państwowego Banku Rolnego. Opłacone zgóry odsetki, tudzież dodatek na administrację (§ 3 i 12) nie podlegają zwrotowi.
§  10.
Pożyczka względnie jej pozostałość, bez względu na pierwotnie umówiony termin i bez względu na terminową spłatę rat, staje się natychmiast płatną w całości, łącznie z odsetkami, jeżeli nie zostały spełnione przez dłużnika warunki, zastrzeżone w skrypcie dłużnika, a zwłaszcza, gdy pożyczka w terminie określonym przez urząd ziemski nie została użyta' na cel, wskazany przy jej udzielaniu, lub posiadłość, na której zabezpieczono pożyczkę, jest umyślnie lub przez niedbalstwo niszczona.
§  11.
Administrację pożyczkami, udzielonemi na mocy niniejszych przepisów powierza się Państwowemu Bankowi Rolnemu, który w szczególności jest obowiązany do inkasowania oraz ściągania rat i wszelkich należności, wypływających z udzielonych pożyczek; do przestrzegania, aby zobowiązania składana przez dłużników i zainteresowane w udzielaniu pożyczek osoby, odpowiadały wymaganiom ustawy oraz niniejszych przepisów, tudzież aby spłata pożyczek następowała, w sposób przewidziany w obligach dłużnych, wreszcie do prowadzenia odrębnej do tych pożyczek księgowości.
§  12.
Dodatek administracyjny na pokrycie wydatków, związanych z wykonaniem czynności, powierzonych Państwowemu Bankowi Rolnemu w wysokości ustalonej przez Bank uiszcza dłużnik łącznie z odsetkami przy udzielaniu pożyczki zgóry, za czas do terminu płatności pierwszej raty, a następnie w terminach płatności rat.
1 § 1 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 30 kwietnia 1925 r. (Dz.U.25.60.427) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 czerwca 1925 r.
2 § 2 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 30 kwietnia 1925 r. (Dz.U.25.60.427) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 czerwca 1925 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1924.94.881

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Państwowa pomoc kredytowa przy scalaniu gruntów.
Data aktu: 17/10/1924
Data ogłoszenia: 30/10/1924
Data wejścia w życie: 14/11/1924