Wykonanie ustawy z dnia 30 października 1923 r. o państwowych stypendjach oraz innych formach pomocy dla młodzieży akademickiej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA WYZNAŃ RELIGIJNYCH I OŚWIECENIA PUBLICZNEGO
z dnia 4 lipca 1924 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Skarbu w sprawie wykonania ustawy z dnia 30 października 1923 r. o państwowych stypendjach oraz innych formach pomocy dla młodzieży akademickiej.

Na zasadzie artykułu 15 ustawy z dnia 30 października 1923 r. o państwowych stypendjach oraz innych formach pomocy dla młodzieży akademickiej (Dz. U. R. P. № 118, poz. 942) zarządza się co następuje:
Do art. 1.
§  1.
Podania do rad wydziałowych na ręce właściwych dziekanów o przyznanie zwrotnego stypendjum, bądź zwrotnej pożyczki, kandydaci składają na formularzach, nabywanych w sekretarjatach szkół akademickich.
§  2.
Kandydaci, ubiegający się er stypendjum, bądź pożyczką, po raz pierwszy, dołączają do podań ogólne zobowiązanie zwrotu wszystkich przyznanych im sum, przyczem kandydaci pełnoletni obowiązani są podpisać zabowiązanie na formularzu podanym w załączniku 1, za studentów zaś niepełnoletnich podpisuje zobowiązanie na formularzu, podanym w załączniku 2, ojciec, a w braku ojca - opiekun (opiekunka matka).

W razie podpisania zobowiązania przez ojca (opiekuna) student po dojściu do pełnoletności obowiązany jest sam podpisać nowe zobowiązanie na formularzu podanym w załączniku 3, które obejmować ma także stypendja i pożyczki, otrzymane przed dojściem do pełnoletności; aż do podpisania zobowiązania takiego przez studenta wypłatę, stypendjów wstrzymuje się.

Kwestury obowiązane są dopilnować, aby student w chwili dojścia do pełnoletności podpisał nowe zobowiązanie.

Po podpisaniu zobowiązania przez studenta zobowiązanie podpisane przez ojca (opiekuna) zwraca się zainteresowanemu.

§  3.
Istnienie warunków wyjątkowej zdolności i pilności oraz nieskazitelnego charakteru studenta stwierdza się w 1-szym roku studjów na podstawie ocen postępów i sprawowania w świadectwie szkoły średniej. U studentów, którzy ukończyli 1-szy rok studjów, warunki te stwierdza rada wydziałowa w sposób, jaki uzna za właściwy.

Warunek niezamożności winien być udowodniony przez poświadczenie gminy stałego zamieszkania rodziców studenta, lub, jeżeli jest sierotą, gminy, w której student przed wstąpieniem do szkoły akademickiej miał stałe miejsce zamieszkania.

§  4.
Wolni słuchacze ze stypendjów państwowych korzystać nie mogą.
§  5.
Wysokość stypendjów ulega automatycznie zwyżce lub zniżce stosownie do mnożnej ustalonej przez Rade. Ministrów na mocy art. 5 ustawy z dnia 9 października 1923 r. o uposażeniu funkcjonarjuszów państwowych i wojska (Dz. U. R. P. № 116, poz. 924).
§  6.
Podania o przyznanie stypendjów na rok akademicki składać należy nie później, niż 1 października.

Studenci, którzy już korzystali ze stypendjum, obowiązani są również do składania podań, gdy pragną ubiegać się o stypendjum w następnym roku akademickim, nie dołączają natomiast zaświadczeń niezamożności.

Podania o stypendja na początku roku akademickiego winny być przez radą wydziałową rozpatrzone i stypendja przyznane nie później, niż 15 października.

§  7.
Okres normalnego czasu studjów na danym wydziale, po którego upływie student traci prawo do pobierania stypendjum, liczy się od pierwszej imatrykulacji i obejmuje te semestry (trymestry), na które student był zapisany. Przerwa w studjach może być uwzględniona tylko w wypadkach szczególnej wagi, np. ciężkiej choroby.

Prawo to ustaje niezależnie od tego, czy stypendynsta uzyskał absolutorjum, czy też nie uzyskał.

Da art. 2.

§  8.
Zamiar studenta poświęcenia się badaniom naukowym lub pracy pedagogicznej winien być udowodniony poświadczeniem profesora, pod którego głównym kierunkiem student prowadzi studja, stwierdzającem te kierunki jego pracy.

Do art. 3 punkt b.

§  9.
Wysokość specjalnej opłaty od studentów państwowych szkół akademickich na fundusz stypendjów ustalona będzie osobnemi rozporządzeniem, będzie ona pobierana w 2 ratach: na początku 1 semestru (1 trymestru) i 2 semestru (3 trymestru) - w terminach ogłaszanych przez rektora.

Podania o zwolnienie od tej opłaty z powodu niezamożności składać należy do rad wydziałowych w terminach ogłaszanych przez dziekana wydziału.

Od wolnych słuchaczów opłaty tej nie pobiera się.

Do art. 5.

§  10.
W razie zwolnienia się stypendjum w ciągu roku akademickiego dziekan wydziału zawiadamia niezwłocznie o tem studentów drogą wywieszenia ogłoszenia, podając termin wnoszenia podań o przyznanie wakującego stypendjum.

Stypendjum to powinno być przyznane na najbliższem posiedzeniu rady wydziałowej, a wypłacone po raz pierwszy za miesiąc następujący po tym, w którym je przyznano.

Do art. 6.

§  11.
Stypendja w wysokości 50% pełnego stypendjum przeznaczone są dla studentów, nie odpowiadających warunkowi zupełnej niezamożności.

Pożyczki bezprocentowe przeznaczone są na zaspokojenie specjalnych potrzeb doraźnych, np. kosztów leczenia, i mogą być udzielone bądź stypendystom, bądź studentom, którzy dla braku warunków ustawowych lub z powodu szczupłości funduszu nie uzyskali stypendjum. Pożyczki mogą być Udzielane również po uzyskaniu absolutorjum w okresie zdawania egzaminów ostatecznych.

Do art. 7.

§  12.
Stypendjum roczne dzieli się na 10 rat miesięcznych - od października do lipca włącznie. Wypłata rat stypendialnych następuje o ile możności dnia 1 każdego miesiąca z wyjątkiem pierwszej raty październikowej, która winna być wypłacona najpóźniej d. 20 października.
§  13.
Stypendysta winien podnosić, osobiście raty stypendjalne; jedynie w wypadku stwierdzonej obłożnej choroby stypendysty ratę może podjąć osoba pisemnie przezeń upoważniona.

Do art. 8.

§  14.
Student obowiązany jest wymienić w podaniu o przyznanie stypendjum swoje zajęcia zarobkowe, mając zaś przyznane stypendjum, winien donosić dziekanatowi o każdej zmianie zaszłej w tym względzie, podając przytem czas, który na zajęcie zarobkowe poświęca i korzyści, które mu one przynoszą z dołączeniem dowodów, jako to: poświadczeń, pism powołujących lub nominacyjnych i t. p.

Do art. 9.

§  15.
Dziekanat przy pomocy kwestury prowadzi spis stypendystów z osobnemi rubrykami na uwidocznienie warunków utraty prawa do stypendjum wymienionych w art. 1 ustępie czwartym, art. 8 i art. 9 ustawy i w § 2 ustępie drugim .niniejszego rozporządzenia, oraz daty osiągnięcia przez stypendystę pełnoletności i podpisania zobowiązania.

W razie zajścia warunków, pociągających za Sobą utratę stypendjum dziekanat zarządza wstrzymanie wypłaty i postępowanie, przepisane w § 10 niniejszego rozporządzenia.

Za zaniedbanie w studjach poczytane będzie nieusprawiedliwione opuszczanie wykładów, obowiązkowych ćwiczeń, seminarjów i kollokwiów, nieprzystąpienie do egzaminów w terminach przepisanych oraz niezadawalające wyniki prac i egzaminów, będące zdaniem rady wydziałowej następstwem braku pilności stypendysty.

Do art. 10.

§  16.
Termin ostateczny składania sprawozdań Ministerstwu Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego przez rektoraty szkół akademickich z rozdawnictwa stypendjów w ukończonym roku akademickim ustala się na d. 1 września.

Do art. 6 i 11.

§  17. 1
Sumy z tytułu zwrotu stypendjów i pożyczki powinny być wpłacone do kwestury tej szkoły akademickiej, w której student otrzymał stypendjum, bądź pożyczki.

Pierwsza rata zwrotu stypendjum powinna być wpłacona nie później, niż w 4 lata po upływie roku akademickiego, w którym stypendysta opuścił szkołę.

Pierwsza rata zwrotu stypendjum w wysokości połowy sumy, otrzymanej w pierwszym roku korzystania ze stypendjum, powinna być wpłacona nie później niż w 4 lata po upływie roku akademickiego, w którym stypendysta opuścił szkołę.

Pożyczki z funduszów stypendjalnych powinny być zwrócone: w. połowie - najpóźniej w 5 lat, w pełnej sumie przed upływem 10 lat od końca roku akademickiego, w którym student opuścił szkołę.

Koniec roku akademickiego przyjmuje się przy ustalaniu terminów powyższych na d. 1 lipca.

§  18.
Sposób rejestrowania i zarachowywania przez kwesturę tudzież egzekwowania zwrotów będzie określony osobnemi instrukcjami.

Do art. 13.

§  19.
Wysokość specjalnej opłaty od studentów na cele pomocy w naturze dla młodzieży akademickiej, jako to: kuchnie, zaopatrzenie w ubranie, książki i t. p., ustalona będzie osobnem rozporządzeniem; będzie ona pobierana w 2 ratach: na początku 1-go semestru (1-go trymestru) i 2-go semestru (3-go trymestru) w terminach ogłaszanych przez rektora.

Podania o zwolnienie od tej opłaty z powodu niezamożności należy składać do rad wydziałowych w terminach ogłaszanych przez dziekana.

Opłatę na cele pomocy w naturze uiszczać winni również wolni słuchacze.

§  20.
Jaknajrychlej po terminie uiszczenia opłat na pomoc w naturze rektoraty nadsyłają Ministerstwu Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego sprawozdania z wpływów wraz z wnioskami senatów akademickich dotyczącemi użycia sum zebranych.
§  21.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z początkiem roku akademickiego 1924/25.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  1 2

(Formularz zobowiązania stypendystów pełnoletnich).

ZOBOWIĄZANIE.

Ja ........................................................

Imię nazwisko

student Wydziału .............................................

nazwa wydziału

..............................................................

Nazwa szkoły akademickiej

Urodzony dnia ..................................... 19......r.

miesiąca

obowiązuję się zwrócić Skarbowi Państwa Polskiego na Państwowy

Fundusz Stypendjów Akademickich jednorazowo lub w ratach,

zgodnie z postanowieniami ustawy z dnia 30 października 1923

r. o państwowych stypendiach oraz innych formach pomocy dla

młodzieży akademickiej (Dz. U. R. P. Na 118 poz. 942), tudzież

rozporządzenia z dn. 4 lipca 1924 r. w sprawie wykonania tejże

ustawy, wszystkie kwoty w ich istotnej pełnej wartości,

pobrane przezemnie tytułem stypendjum akademickiego bądź

pożyczki, przez czas moich studjów w pomienionej uczelni.

Zobowiązuje się uiszczać spłaty w kwesturze uczelni bez

przypominania mi o zobowiązaniu zwrotu 1 o przepisanych

znanych mi terminach spłaty, poczytując dopełnienie tego

obowiązku za sprawę, mego honoru.

W razie wstąpienia na służbą państwową zobowiązuję się

donieść swej władzy zwierzchniej, że pobierałem zwrotne

stypendjum państwowe.

W razie uchybienia terminom poddaje się skutkom prawnym nie

wypełnienia niniejszego zobowiązania.

................... dnia ................ 19.....r.

miejscowość miesiąc

................................................

Imię nazwisko

Zobowiązuję się również donosić kwesturze o każdej zmianie miejsca mego zamieszkania aż do czasu, kiedy stypendjum (pożyczka) zostanie całkowicie zwrócone lub umorzone

ZAŁĄCZNIK  2 3

(Formularz zobowiązania składanego

przez opiekunów za stypendystę niepełnoletniego).

ZOBOWIĄZANIE.

Ja ...........................................................

imię nazwisko

..............................................................

ojciec matka opiekun

niepełnoletniego studenta Wydziału ...........................

nazwa wydziału

..............................................................

nazwa szkoły akademickiej imię studenta

.................................. zapisany do ksiąg ludności

stałej (przynależny) w .......................................

miasto, gmina

a zamieszkały ................................................

dokładny adres

zobowiązuje, się zwrócić Skarbowi Państwa Polskiego na

Państwowy Fundusz Stypendjów Akademickich jednorazowo lub w

ratach zgodnie z postanowieniami ustawy z dnia 30 października

1923 r. o państwowych stypendjach oraz innych formach pomocy

dla młodzieży akademickiej (Dz. U. R. P. № 118 poz. 942),

tudzież rozporządzenia z dn. 4 lipca 1924 r. w sprawie

wykonania tejże ustawy, wszystkie kwoty w ich istotnej pełnej

wartości pobrane przez........................................

przed dojściem linią studenta nazwisko studenta jego do

pełnoletności tytułem stypendjum akademickiego bądź pożyczki,

jeżeli, doszedłszy do pełnoletności ..........................

..............................................................

imię studenta nazwisko studenta

sam nic zobowiąże się do zwrotu sum pobranych w okresie

małoletności z tytułów, powyższych.

Zobowiązuje się uiszczać spłaty w kwesturze pomionionej

uczelni bez przypominania mi o zobowiązaniu zwrotu i o

przepisanych znanych mi terminach spłaty.

W razie uchybienia terminom poddaje się skutkom prawnym

niewypełnienia niniejszego zobowiązania.

............ dnia .......................... 19 ....... r.

..................................

Urzędowe poświadczenie

własnoręczności podpisu:

Zobowiązuję się również donosić kwesturze o każdej zmianie miejsca mego zamieszkania aż do czasu, kiedy stypendjum (pożyczka) zostanie całkowicie zwrócone lub umorzone

ZAŁĄCZNIK  3 4

(Formularz zobowiązania, składanego

przez stypendystę po dojściu do

pełnoletności wzamian zobowiązania

złożonego przez opiekunów).

ZOBOWIĄZANIE.

Ja ...........................................................

imię nazwisko

student Wydziału .............................................

nazwa wydziału

......................................................urodzony

nazwa szkoły akademickie).

dnia ............................................ 19 .......r.

miesiąca

obowiązuję się zwrócić Skarbowi Państwa Polskiego na Państwowy

Fundusz Stypendjów Akademickich jednorazowo lub w ratach,

zgodnie z postanowieniami ustawy z dnia 30 października 1923

r. o państwowych stypendjach oraz innych formach pomocy dla

młodzieży akademickiej (Dz. U. R. P. № 118 poz. 942), tudzież

rozporządzenia z d. 4 lipca 1924 r. w sprawie wykonania tejże

ustawy, wszystkie kwoty w ich istotnej pełnej wartości,

pobrane prze-zemnie tytułem stypendjum akademickiego, bądź pożyczki, przez czas moich studjów w pomienionej uczelni

zarówno po dniu dojścia do pełnoletności, jak również raty

stypendjalne i pożyczki pobrane przezemnie przed dojściem do

pełnoletności w łącznej sumie złotych ............... wyraźnie

złotych ......................................................

Zobowiązuję się uiszczać spłaty w kwesturze uczelni bez

przypomnienia mi o obowiązaniu zwrotu i o przepisanych znanych

mi terminach spłaty, poczytując dopełnienie tego obowiązku za

sprawą mego honoru.

W razie wstąpienia na służbę państwową zobowiązuję się

donieść swej władzy zwierzchniej, że pobierałem zwrotne

stypendjum państwowe.

W razie uchybienia terminom poddaję się skutkom prawnym

niewypełnienia niniejszego zobowiązania.

................... dnia ................ 19.....r.

miejscowość miesiąc

................................................

Imię nazwisko

Zobowiązuję się również donosić kwesturze o każdej zmianie miejsca mego zamieszkania aż do czasu, kiedy stypendjum (pożyczka) zostanie całkowicie zwrócone lub umorzone

Sprostowania:

a)
W Dz. U. R. P. z 1924 r. № 66, poz. 646 w rozporządzeniu Ministra Kolei z dnia 22 lipca 1924 r. o zmianach i uzupełnieniach taryfy towarowej polskich kolei żelaznych, w paragrafie 1 rozporządzenia str. 981, szpalta pierwsza po słowach: "w beczkach i workach opuszczony został ustąp następujący: "W punkcie 34 w końcu ostatniego ustępu zdanie podane w rozporządzeniu z dnia 29 marca 1924 r. (Dz. U. R. P. № 30, poz. 303) "Ten sam sposób obliczenia stosuje ......."aż do słów: "prywatnych właścicieli" należy skreślić".
1 § 17 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 27 listopada 1928 r. (Dz.U.29.7.62) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 stycznia 1929 r.
2 Załącznik nr 1 zmieniony przez § 2 rozporządzenia z dnia 27 listopada 1928 r. (Dz.U.29.7.62) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 stycznia 1929 r.
3 Załączniknr 2 zmieniony przez § 2 rozporządzenia z dnia 27 listopada 1928 r. (Dz.U.29.7.62) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 stycznia 1929 r.
4 Załącznik nr 3 zmieniony przez § 2 rozporządzenia z dnia 27 listopada 1928 r. (Dz.U.29.7.62) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 stycznia 1929 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1924.66.645

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wykonanie ustawy z dnia 30 października 1923 r. o państwowych stypendjach oraz innych formach pomocy dla młodzieży akademickiej.
Data aktu: 04/07/1924
Data ogłoszenia: 31/07/1924
Data wejścia w życie: 01/10/1924