Zaprowadzenie wzajemnej wymiany przekazów pocztowych między Polską a Kanadą.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU I HANDLU
z dnia 10 lipca 1924 r.
w sprawie zaprowadzenia wzajemnej wymianie przekazów pocztowych między Polską a Kanadą.

Na mocy art. 17 ustawy z dnia 3 czerwca 1924 r. o paczcie, telegrafie i telefonie (Dz. U. R. P. № 58, poz. 584) zarządza się co następuje;
§  1.
Od dniał sierpnia 1924 r. wprowadza się wzajemną wymianę przekazów pocztowych między Polską a Kanadą. Do wymiany dopuszcza się tylko przekazy zwykle.
§  2.
Najwyższa kwota przekazu z Kanady do Polską nie może przekraczać 100 dolarów kanadyjskich; kwota zaś przekazu z Polski do Kanady nie może przewyższać 500 złotych.
§  3.
Przy nadawaniu przekazu nadawca uiszcza zgóry opłatą, która wynosi od kwoty przekazowej:
a)
do 50 złotych 50 groszy
b)
ponad 50 do 100 złoty 100 "
c)
za każde dalsze 100 złotych. 50 "
§  4.
1.
Ażeby wysłać pieniądze przekazem pocztowym do Kanady, interesant musi najpierw postarać się o pozwolenie na wywóz złotych zagranicą.

Otrzymane pozwolenie musi wysyłający złożyć przy nadawaniu przekazu w urzędzie pocztowym.

2.
Nadawca ma wypełnić krajowy blankiet przekazowy stosownie do nadruku wyraźnie atramentem, albo drukiem lub pismem maszynowem, podając imię., nazwisko, miejsce przeznaczenia, mieszkanie odbiorcy oraz prowincję w obrębie której znajduje się urząd przeznaczenia; w lewym zaś odcinku po stronie tytułowej swe imię, nazwisko i mieszkanie.

Wypełnienie przekazu ołówkiem, choćby atramentowym nie jest dozwolone. Przy przekazach, adresowanych poste-restante, lub do firm i towarzystw, należy określać uprawnionego do odbioru tak dokładnie, ażeby można go było odróżnić od innych osób, firm lub towarzystw tego samego nazwiska lub tej samej nazwy.

Adresy skrócone i telegraficzne są wzbronione.

Na lewym odcinku odwrotnej strony blankietu przekazowego nie wolno umieszczać prywatnej korespondencji.

§  5.
Nadawca przekazu pocztowego może zażądać jego wycofania lub zmiany adresu na zasadach przewidzianych dla przesyłek listowych zagranicę, lecz tylko przed podjęciem przez odbiorcę kwoty przekazowej.
§  6.
Nadane do Kanady przekazy w złotych urząd pocztowy Warszawa 1 będzie przeliczał na dolary i centy kanadyjskie według ceny sprzedaży dla małych tranzakcji, wyrażonej każdocześnie w cedule urzędowej giełdy pieniężnej w Warszawie z dnia poprzedniego nadejścia przekazu do urzędu pocztowego Warszawa 1, .o ile zaś przekaz nadejdzie w poniedziałki lub dnie poświąteczne, według kursu ostatniego dnia notowań, dodając do giełdowej ceny sprzedaży na ewentualne straty walutowe 1% od ceny giełdowej 1 dolara kanadyjskiego.
§  7.
Nadeszłe do Polski z Kanady przekazy w dolarach kanadyjskich urząd pocztowy Warszawa 1 bidzie przeliczał na złote i grosze po cenie kupna dli małych transakcji, oznaczonej w cedule urzędowej giełdy pieniężnej w Warszawie z dnia nadejścia przekazów do Warszawy, odejmując jednak od giełdowej ceny kupna na ewentualne straty walutowe 1% od ceny giełdowej 1 dolara kanadyjskiego.
§  8.
Przekazy wysyłane z Kanady do Polski będą wypłacane w walucie polskiej i postępowanie z temi przekazami jest takie same jak z przekazami krajowemi.
§  9.
Przekazy są ważne w ciągu dwunastu miesięcy, następujących po miesiącu nadania.
§  10.
Nadawca, ewentualnie odbiorca przekazu, może wnieść pismo wywiadowcze, ażeby się dowiedzieć o wypłacie przekazu. Wnoszenie reklamacji dozwolone jest tylko w ciągu jednego roku, licząc od dnia następującego po wygaśnięciu ważności przekazu. Po upływie tego terminu' odpowiedzialność Zarządów za mylną wypłatę upada.

Kwoty wpłacone na przekazy pocztowe, których zwrotu nie zażądano w terminach określonych ustawami i przepisami kraju wpłacenia, przechodzą ostatecznie na własność Zarządu, który przekaz zainkasował.

§  11.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą obowiązującą od 1 sierpnia 1924 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1924.63.622

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zaprowadzenie wzajemnej wymiany przekazów pocztowych między Polską a Kanadą.
Data aktu: 10/07/1924
Data ogłoszenia: 21/07/1924
Data wejścia w życie: 01/08/1924, 21/07/1924