Ustalanie i wznawianie zewnętrznych granic obszarów, podlegających przebudowie ustroju rolnego na obszarze województw: warszawskiego, łódzkiego, białostockiego, kieleckiego, lubelskiego, wołyńskiego, poleskiego i nowogródzkiego oraz na obszarze okręgu administracyjnego wileńskiego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA REFORM ROLNYCH
z dnia 2 czerwca 1924 r.
o ustalaniu i wznawianiu zewnętrznych granic obszarów, podlegających przebudowie ustroju rolnego na obszarze województw: warszawskiego, łódzkiego, białostockiego, kieleckiego, lubelskiego, wołyńskiego, poleskiego i nowogródzkiego oraz na obszarze okręgu administracyjnego wileńskiego. *

Na mocy p. g) art. 2-go ustawy z dnia 11 sierpnia 1923 r. o zakresie działania Ministra Reform Rolnych i organizacji urzędów i komisji ziemskich (Dz. U. R. P. № 90 poz. 706) zarządza się co następuje:
§  1.
Przy dokonywaniu czynności technicznych, związanych z przebudową ustroju rolnego (scalenie gruntów, parcelacja majątków państwowych i prywatnych, likwidacja serwitutów i t. p.) granice zewnętrzne obszaru podlegającego tej przebudowie winny być ustalone i utrwalone na gruncie przez postawienie w załamaniach granicy odpowiednich znaków granicznych.
§  2.
Ustalenia granic dokonywa prowadzący prace pomiarowe geometra rządowy lub upoważniony przez Ministra Reform Rolnych geometra prywatny.
§  3.
Powyższe czynności techniczne winny być dokonane w obecności stron interesowanych, t. j. właścicieli tak gruntów podlegających przebudowie ustroju rolnego, jako też gruntów przyległych, wzgląd-nie prawnych zastępców tych właścicieli.
§  4.
Strony interesowane wzywa na granicę bądź komisarz ziemski w wypadkach, gdy obowiązujące ustawy tego wymagają, bądź też, gdy w ustawach wymagania tego niema, geometra rządowy lub upoważniony przez Ministra Reform Rolnych geometra prywatny, wykonywujący na gruncie prace pomiarowe.
§  5.
Wezwanie winno zawierać: a) imię. i nazwisko osoby wzywanej oraz jej adres, b) miejsce i termin stawienia się, c) charakter, w jakim zostaje wezwana, d) oznaczenie sprawy, do której zostaje wezwana i e) skutki niestawiennictwa (wzór № 1).
§  6.
Wezwania winny być doręczone osobom zainteresowanym bezpośrednio albo za pośrednictwem władz gminnych, względnie magistratów, albo też przez pocztę, zależnie od miejscowych warunków, przynajmniej na 7 dni przed terminem rozpoczęcia na gruncie prac, związanych z ustaleniem granic. Przy doręczaniu wezwań należy stosować się do przepisów §§ 29-33 rozporządzenia Ministra Reform Rolnych z dnia 12 marca 1924 r. w sprawie wykonania ustawy z dnia 11 sierpnia 1923 r. o zakresie działania Ministra Reform Rolnych i organizacji urzędów i komisji ziemskich (Dz. U. R. P. № 28, poz. 281) z tą zmianą, że przewidziane przez końcowy ustęp § 30 tegoż rozporządzenia ogłaszanie w Dzienniku Urzędowym województwa nie jest wymagane.
§  7.
Przy ustalaniu granic gruntów przyległych do gruntów państwowych należy zawiadomić właściwe władze, do zarządu których grunta te należą (Okręgowy Zarząd Lasów Państwowych, Dyrekcję Kolejową i t. p.), by na oznaczony termin wysłały swych przedstawicieli.
§  8.
Przy ustalaniu granic dróg wodnych i lądowych, publicznych (państwowe, wojewódzkie i powiatowe) oraz miejscowych dróg komunikacyjnych (gminnych), należy zawiadomić właściwe władze, do zarządu których drogi te należą, by na oznaczony termin wysłały swych przedstawicieli, albo, w stosunku do dróg lądowych, w drodze urzędowej zawiadomiły o kierunku i szerokości każdej poszczególnej drogi, położonej na teranie obszaru, podlegającego przebudowie ustroju rolnego.
§  9.
W wypadkach, przewidzianych w §§ 7 i 8, zawiadomienia winny być wysyłane przynajmniej na 14 dni przed terminem rozpoczęcia prac na gruncie z takiem wyrachowaniem, by odpowiednie władze przy uwzględnieniu odległości i warunków komunikacyjnych zdążyły wyznaczyć swych przedstawicieli, zaopatrzyć w należyte pełnomocnictwa i delegować ich na miejsce wyznaczone w wezwaniu.
§  10.
Po stwierdzeniu doręczenia, względnie niemożności doręczenia wezwań geometra rządowy lub upoważniony przez Ministra Reform Rolnych geometra prywatny przystępuje do wykonania czynności, związanych z ustaleniem granic.
§  11.
Właściciele gruntów przyległych winni stawić się w oznaczonym terminie ze wszystkiemi dokumentami, jakie mogą być potrzebne przy ustalaniu i wznawianiu granic ich gruntów.

Niestawienie się stron nie wstrzymuje czynności geometry, związanych z ustaleniem i wznowieniem granic.

§  12.
O ustaleniu lub wznowieniu granic geometra winien sporządzić odpowiedni protokół (wzór № 2), który podpisuje osobiście i przedkłada do podpisu wszystkim osobom interesowanym, które przy ustalaniu granic były obecne. Jeżeli która ze stron pisać nie umie, podpisze za nią osoba pisać umiejąca, do tego w obecności geometry upoważniona, o czem należy uczynić wzmiankę, w protokół.

Oświadczenia osób odmawiających podpisania protokółu winny być wniesione do protokółu.

§  13.
W wypadkach powstania sporu granicznego geometra rządowy lub upoważniony przez Ministra Reform Rolnych geometra prywatny winien dokonać badania granic spornych i skłaniać strony do zawarcia układu pojednawczego.
§  14.
Gdy spór graniczny zostanie załatwiony pojednawczo geometra rządowy lub upoważniony przez Ministra Reform Rolnych geometra prywatny winien sporządzić układ pojednawczy (wzór № 3).

Własnoręczność podpisów, figurujących w układzie, winna być poświadczona przez wójta gminy lub sołtysa.

§  15.
Protokół graniczny i układ pojednawczy winny być sprawdzone na miejscu przez komisarza ziemskiego i stwierdzone jego podpisem z wyjątkiem wypadków, w których zgodnie z obowiązujące-mi przepisami sprawdzenie i stwierdzenie nie jest wymagane.
§  16.
W razie niedojścia do układu pojednawczego, geometra rządowy lub upoważniony przez Ministra Reform Rolnych geometra prywatny winien ustalić teren sporny bez utrwalenia na gruncie jego granic, sporządzić szkic spornych granic i dołączyć go do protokółu ustalenia granic, w którym granice sporne winny być należycie opisane.
§  17.
Teren sporny do czasu wydania prawomocnego wyroku sądowego winien być wyłączony z obszaru, podlegającego przebudowie ustroju rolnego.
§  18.
Rozporządzenie niniejsze zyskuje moc obowiązującą od dnia ogłoszenia na obszarze województw: warszawskiego, łódzkiego, białostockiego, kieleckiego, lubelskiego, wołyńskiego, poleskiego i nowogródzkiego, oraz na obszarze okręgu administracyjnego wileńskiego.

Wzór № 1.

WEZWANIE

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

Wzór № 2.

PROTOKÓŁ

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

Wzór 3.

UKŁAD POJEDNAWCZY.

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

* Rozporządzenie zmienione przez obwieszczenie z dnia 14 sierpnia 1924 r. o sprostowaniu omyłki w rozporządzeniu z dnia 2 czerwca 1924 r. o ustalaniu i wznawianiu zewnętrznych granic obszarów, podlegających przebudowie ustroju rolnego na obszarze województw: warszawskiego, łódzkiego, białostockiego, kieleckiego, lubelskiego, wołyńskiego, poleskiego i nowogródzkiego oraz na obszarze okręgu administracyjnego wileńskiego. (Dz.U.24.70.685) z dniem 14 sierpnia 1924 r. Zmiany nie zostały naniesione na tekst.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1924.55.551

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Ustalanie i wznawianie zewnętrznych granic obszarów, podlegających przebudowie ustroju rolnego na obszarze województw: warszawskiego, łódzkiego, białostockiego, kieleckiego, lubelskiego, wołyńskiego, poleskiego i nowogródzkiego oraz na obszarze okręgu administracyjnego wileńskiego.
Data aktu: 02/06/1924
Data ogłoszenia: 30/06/1924
Data wejścia w życie: 30/06/1924