Król.SChiS-Polska. Konwencja o pomocy lekarskiej. 1923.05.09.

KONWENCJA O POMOCY LEKARSKIEJ,
zawarta miedzy Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Serbów, Kroatów i Słoweńców dnia 9 maja 1923 roku.

(Zatwierdzona uchwałą Rady Ministrów z dnia 8 listopada 1923 roku).

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

MY

STANISŁAW WOJCIECHOWSKI

PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Wszem wobec i każdemu z osobna, komu o tem wiedzieć należy, wiadomem czynimy:

Dnia dziewiątego maja tysiąc dziewięćset dwudziestego trzeciego roku podpisana została w Belgradzie pomiędzy Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Królestwa Serbów, Kroatów i Słoweńców Konwencja p pomocy lekarskiej, która słowo w słowo brzmi jak następuje:

Przekład.

Konwencja między Rzeczypospolitą Polską a Królestwem Serbów, Kroatów i Słoweńców o pomocy lekarskiej.

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej a Rząd Królestwa Serbów, Kroatów i Słoweńców, dążąc do ustanowienia wzajemności w sprawie opieki lekarskiej nad przynależnymi jednego z dwóch Państw, przebywającymi w drugiem, postanowiły zawrzeć Konwencje.. W tym celu wyznaczyły jako swoich pełnomocników:

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej:

J. E. P. Zdzisława Okęckiego, Posła Nadzwyczajnego, Ministra Pełnomocnego w Belgradzie,

Jego Królewska Mość Król Serbów, Kroatów i Słoweńców:

PP. Milana Jewremovitcha i Dobriwoje Popowitcha, szefów sekcji w Ministerstwie Hygieny publicznej,

którzy po wymianie swych pełnomocnictw, uznanych za wystawione w dobrej i należytej formie, zgodzili się na to, co następuje:

Art.  1.

Każda z dwóch Stron układających się zobowiązuje się mieć staranie, ażeby ubodzy obywatele Strony drugiej, którzy z powodu choroby fizycznej lub umysłowej potrzebują pomocy i opieki lekarskiej, byli na jej obszarze traktowani tak samo, jak właśni ubodzy obywatele, dopóki nie nastąpi ich repatracja bez narażenia na niebezpieczeństwo ich zdrowia lub zdrowia innych osób.

Art.  2.

Zwrot kosztów, wynikający z udzielenia tej pomocy i opieki, jakoteż z powodu pogrzebów osób zmarłych, którym okazana była pomoc, nie może być żądany ani z kas państwowych i kas gminnych, lub z innych kas publicznych tego Państwa, do którego wspomniane osoby z tytułu swej narodowości należą.

Art.  3.

W wypadku, jeżeli wspomagana osoba sama lub inne osoby, zobowiązane w zastępstwie jej na mocy istniejących przepisów ustawowych, są w stanie pokryć odnośne koszta, Państwo, które wspomagało, zachowuje prawo regresu do tych osób o zwrot kosztów.

W tym celu każda ze Stron układających się zobowiązuje się udzielić drugiej Stronie na żądanie zwrócone w drodze dyplomatycznej, dopuszczalnej według ustaw wewnętrznych danego Państwa pomocy, ażeby te koszta, obliczone na podstawie zwykłych taks obowiązujących, były zwrócone osobom uprawnionym.

Art.  4.

Zasady wymienione w art. 2 i 3 i dotyczące zwrotu kosztów leczenia stosują się i do kosztów wynikłych z tegoż tytułu od 1-go listopada 1918 roku.

Konwencja niniejsza będzie ratyfikowana i dokumenty ratyfikacyjne wymienione w Warszawie w czasie możliwie najkrótszym.

Uzyska moc obowiązującą w trzy tygodnie po wymianie dokumentów ratyfikacyjnych i będzie odnawianą z roku na rok przez milczące przedłużenie z zastrzeżeniem możności wypowiedzenia jej przez jedną z układających się Stron na rok zgóry.

Na dowód czego pełnomocnicy właściwi podpisali niniejszą Konwencję i przyłożyli swoje pieczęcie.

Sporządzono w Belgradzie dziewiątego maja, tysiąc dziewięćset dwudziestego trzeciego roku w języku francuskim w dwu uzgodnionych oryginałach.

Milan Jewremovitch m. p.

Dobrivoj Popovitch m. p.

Zdzisław Okęcki m. p.

PROTOKÓŁ WYMIANY.

Po zebraniu się niżej podpisanych w Ministerstwie Spraw Zagranicznych w Warszawie dla dokonania wymiany dokumentów ratyfikacyjnych Jego Ekscelencji Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Jego Królewskiej Mości Króla Serbów, Kroatów i Słoweńców w sprawie Konwencji o pomocy lekarskiej pomiędzy Polską i Królestwem Serbów, Kroatów i Słoweńców, podpisanej w Belgradzie dn. 9 maja 1923 r. dokumenty powyższe zostały okazane, a po zbadaniu I uznaniu ich za dobre i należyte co do formy, wymiany ich dokonano.

W chwili wymiany dokumentów ratyfikacyjnych, niżej podpisani pełnomocnicy oświadczają, że do powyższej Konwencji zostały dołączone protokół i deklaracja sporządzone w Belgradzie dn. 9 mają 1923 r. o następującej treści;

PROTOKÓŁ.

W chwili podpisywania Konwencji o pomocy lekarskiej z dnia dzisiejszego pełnomocnicy obu układających się Stron, oświadczyli co następuje:

Obie Układające się Strony stwierdzają, że powyższa Konwencja nie wyczerpała całokształtu kwestji pomocy i opieki społecznej należnych obywatelom jednego z obu Państw, którzy przebywają na terytorjum drugiego. Kwestja ta zostaje zastrzeżona, jako przedmiot późniejszej Konwencji, którą byłoby wskazane zawrzeć jaknajprędzej.

Belgrad, dn. 9 maja 1923 r.

(-) Okęcki (-) Dr. M. Jevremovitch

(-) Dr. Dobrivoj Popovitch

DEKLARCJA.

Niżej podpisani reprezentujący Rzeczpospolitą Polską i Królestwo Serbów, Kroatów i Słoweńców podczas rokowań w sprawie zawarcia Konwencji, dotyczącej pomocy lekarskiej, zgodziwszy się co do brzmienia powyższej Konwencji, po podpisaniu jej, ustalili, iż byłoby dla obu Stron rzeczą wielce pożyteczną zrezygnować ostatecznie ze swych wzajemnych żądań o zwrot kosztów leczenia ubogich chorych, które odnoszą się do okresu, poprzedzającego dzień 1 listopada 1918 r. W tym celu niżej podpisani przedstawiciele postanawiają wspólnie, ii po-czynią niezwłocznie kroki u swych odnośnych Rządów, aby wymiana not pomiędzy obu Stronami mogła potwierdzić przedstawiony tu punkt widzenia, na który zgodzili się.

Belgrad, dn. 9 maja 1923 r.

(-) Okęcki (-) De. M. P. Jevremovitch

(-) Leon Babiński (-) Dr. Dobrivoy Popovitch

Na dowód czego, niżej podpisani należycie do tego upoważnieni sporządzili niniejszy protokół i przyłożyli doń swoje pieczęcie.

Sporządzono w Warszawie, w dwóch egzemplarzach dnia 5 kwietnia 1924 r.

(-) Maurycy Zamoyski (-) J. Simitsch

Zaznajomiwszy się z powyższą Konwencją, uznaliśmy ją i uznajemy za słuszną, zarówno w całości, jak i każde z zawartych w niej postanowień, oświadczamy, że jest przyjęta, ratyfikowana i zatwierdzona i przyrzekamy, że będzie niezmiennie zachowywana.

Na dowód czego, wydaliśmy Akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Rzeczypospolitej Polskiej.

W Warszawie, dn. 20 lutego 1924 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1924.39.413

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Król.SChiS-Polska. Konwencja o pomocy lekarskiej. 1923.05.09.
Data aktu: 09/05/1923
Data ogłoszenia: 10/05/1924
Data wejścia w życie: 26/04/1924