Waloryzacja opłat pocztowych, telegraficznych i telefonicznych.

MINISTRA
POCZT I TELEGRAFÓW
z dnia 16 grudnia 1923 r.
w sprawie waloryzacji opłat pocztowych, telegraficznych i telefonicznych.

Na mocy art. 10 ustawy z dnia 27 mają 1919 r. o państwowej wyłączności poczty, telegrafu i telefonu (Dz. P. P. P. № 44 poz. 310) oraz na zasadzie art. 9 ustawy z dnia 6 grudnia 1923 r. o zastosowaniu stałej jednostki do obliczania danin i niektórych innych dochodów publicznych (Dz. U. R. P. № 127 poz. 1044) zarządza się co następuje:
§  1.
Wszelkie opłaty pocztowe, telegraficzne i telefoniczne podlegają waloryzacji z wyjątkiem opłat za świadczenia, których wymiar oparty jest na wysokości kwot wyrażonych w markach polskich (przekazy, należytość od podanej wartości i należytość za doręczenie przekazów i listów wartościowych).
§  2.
Opłaty waloryzowane ustala się w jednostkach taryfowych.
§  3.
Jednostkę taryfową stanowi jedna setna franka złotego ustalonego według art. 2 ustawy z dnia 6 grudnia 1923 r. (Dz. U. R. P. № 127 poz. 1044).
§  4.
Ustalone w jednostkach taryfowych opłaty pobiera się bądź to znaczkami pocztowemi, opiewającemi na marki polskie, bądź to gotówką w monecie obiegowej.
§  5.
Opłaty pocztowe, telegraficzne i telefoniczne, pobierane w chwili żądania świadczenia, będę regulowane z wyjątkiem opłat przewidzianych w § 16 dwa razy na miesiąc t. j. od 1 do 15 włącznie na podstawie kursu ogłaszanego przez Ministra Skarbu w Monitorze Polskim dnia 25 poprzedniego miesiąca, zaś na okres od 16 do końca miesiąca na podstawie takiegoż kursu ogłaszanego dnia 10 bieżącego miesiąca. Jeśli dzień 10 lub 25 przypada na niedzielę lub dzień świąteczny, natenczas obowiązuje kurs z dnia poprzedzającego niedzielę lub święto. Wyjątkowo od dnia 1 do 15 stycznia 1924 r. obowiązywać będzie kurs ogłoszony dnia 29 grudnia 1923 r.
§  6.
Opłaty miesięczne tak pocztowe, jak telegraficzne i telefoniczne, nieuiszczone w pierwszych 3-ch dniach miesiąca lub kwartału (okres trzymiesięczny) lub niewyrównane w terminie 3-dniowym po otrzymaniu rachunku oraz wszelkie opłaty zaległe bada pobierane według kursu codziennego ogłaszanego przez Ministra Skarbu, w Monitorze Polskim obowiązującego w chwili uiszczania opłat. Wyjątek stanowią: 1) rachunki telefoniczne dla państwowych władz i urzędów, którym należy termin zapłaty w razie niewyrównania przedłużyć o jeden miesiąc i dopiero po bezskutecznym upływie tego terminu zwaloryzować podług kursu dziennego dnia zapłaty - i 2) opłaty gazetowe, które pobierać się będzie według kursu z dnia 10 miesiąca z ważnością na następny miesiąc.
§  7.
Pocztowe opłaty kredytowane i ryczałtowane pobierane będą w markach polskich według kursu dziennego obowiązującego w dniu wyrównania rachunku kredytowanego względnie wpłacenia ryczałtu.

Opłaty kredytowane władzom wojskowym w chwili wyrównywania rachunków nie podlegają waloryzacji, opłaty zaś kredytowane abonentom telefonicznym będą pobierane, o ile chodzi o należytości wynikające z obrotu wewnętrznego telegraficznego i telefonicznego według kursu dwutygodniowego; z obrotu zaś zagranicznego według kursu dziennego z ostatniego dnia poprzedniego miesiąca,

§  8.
Dla zaliczek składanych na poczet opłat pocztowych i telegraficznych nie ma kurs zastosowania. Zaliczki takie będą przyjmowane wyłącznie jako przedpłata na poczet należytości, obliczonych w jednostkach taryfowych a przemianowanych na marki polskie w chwili świadczenia.
§  9.
Opłaty pocztowe, telegraficzne i telefoniczne obliczone w markach polskich stosownie do ilości jednostek taryfowych według kursu określonego w § 5 zaokrągla się w granicach do 50.000 mk. wzwyż lub w dół.
§  10.
Wysokość opłat w markach polskich odpowiadająca ustalonym jednostkom taryfowym w myśl § 5 będzie podawana do wiadomości ogółu w Monitorze Polskim i w prasie codziennej.
§  11.
Zarządza się następujące zmiany w obrocie pocztowym:
a)
kartki widokowe i świąteczne, zawierające pozdrowienia lub inne formy grzeczności ujęte najwyżej w pięciu wyrazach podlegają opłacie jak za druki do wagi 50 gr.,
b)
znosi się wagę druków do wagi 25 gr.,
c)
znosi się wagę próbek towarów do wagi 100 gr. i ponad 500 do 1000 gr.,
d)
podwyższa się granicę podanej wartości listów wartościowych i paczek do 50.000.000 mk. pol.,
e)
dopuszcza się przekazy pocztowe i telegraficzne do 50.000.000 mk. pol. na jeden przekaz, jak również obciążenie pobraniem przesyłki listowej listu wartościowego lub paczki do 50.000.000 mk. pol.,
f)
uznaniu poszczególnych Dyrekcji Poczt i Telegrafów pozostawia się rozszerzenie granic doręczania odbiorcom do domu kwot przekazów pocztowych i czeków P. K. O. tudzież listów wartościowych i paczek o podanej wartości do 50.000.000 mk. pol. w miejscowym i do 5.000.000 mk. pol. w zamiejscowym okręgu doręczeń,
g)
wprowadza się osobną należytość za doręczanie listów wartościowych,
h)
wprowadza się opłatę od skrytek mniejszych i większych dla przesyłek listowych i gazet,
i)
niedziele i święta uroczyste w których normalna służba doręczeń nie jest wykonywana nie mają wpływu na obliczanie składowego.
§  12.
Korespondencji nadanej w pierwszych trzech dniach po wejściu w życie niniejszego rozporządzenia, opłaconej według starej taryfy nie należy obciążać dopłatą.
§  13.
Odszkodowanie za zaginione listowe przesyłki poleconą w obrocie wewnętrznym wynosi 200 jednostek taryfowych, bez względu na rzeczywistą wartość przesyłki listowej.
§  14.
Odszkodowanie przy paczkach bez podanej wartości w razie zaginięcia, ubytku lub uszkodzenia zawartości paczek wypłaca się według zwyczajnej wartości jaką zaginione, brakujące lub uszkodzone przedmioty posiadały w chwili i w miejscu nadania, nie może jednak przekraczać 150 jednostek taryfowych za każdy kilogram wagi brutto, przyczem część kg. liczy się za cały kilogram.

Przypadające do wypłaty w markach polskich odszkodowanie oblicza się według kursu z dnia przyznania odszkodowania.

§  15.
Wartość franka złotego dla opłat za przesyłki listowe zagraniczne odpowiada 60 jednostkom taryfowym. Najwyższa kwota odszkodowania za polecone przesyłki listowe do zagranicy równa się równowartości 3000 jednostek taryfowych w markach polskich.

Za każdy międzynarodowy kupon na odpowiedz należy wydawać znaczki pocztowe odpowiadające wartości:

a)
30 jednostek taryfowych za kupon nowy wartości 50 ct.
b)
15 jednostek taryfowych za kupon dawny wartości 25 ct.
§  16.
Przy obliczaniu należytości, wynikających z obrotu paczkowego, telegraficznego i telefonicznego z zagranicą należy stosować codzienny kurs franka złotego, ogłaszany przez Ministra Skarbu w Monitorze Polskim.
§  17.
Z wyjątkiem opłat, odnoszących się do rozmów międzymiastowych i telefonicznego pośrednictwa przy nadaniu i odbieraniu telegramów przez telefon nie mają zastosowania nowe opłaty telefoniczne dla sieci miejscowych w Warszawie, Lwowie, Lublinie, Łodzi, Białymstoku, Zagłębiu Borysławskiem i Dąbrowskiem.
§  18.
Abonentom telefonicznym przysługuje prawo wypowiedzenia abonamentu na ośm dni przed upływem miesiąca. Wyjątkowo w styczniu wolno wypowiedzieć abonament w ciągu 8 dni po otrzymaniu rachunku za styczeń 1924 r.
§  19.
Ustalone w jednostkach taryfowych opłaty dla obrotu wewnętrznego obowiązują:
a)
na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej,
b)
w obrocie z Polski do obszaru Wolnego Miasta Gdańska z wyjątkami podanemi w taryfie.
§  20.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem jego ogłoszenia i zezwala się na jego stosowanie w górnośląskiej części Województwa Śląskiego. Z tą chwilą tracą moc obowiązującą wszystkie dotychczasowe sprzeczne z niniejszem rozporządzenia.

ZAŁĄCZNIK  1

TARYFA POCZTOWA

wyrażona w jednostkach
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

1 Załącznik:

-zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 7 marca 1924 r. w przedmiocie podwyższenia opłat pocztowych za listy, kartki pocztowe, druki, próbki towarów, papiery handlowe, przesyłki mieszane, czasopisma, paczki i przekazy obrotu wewnętrznego i z W.M. Gdańskiem oraz niektórych opłat telefonicznych za połączenie abonentów z centralą. (Dz.U.24.23.250) z dniem 16 marca 1924 r.

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 3 kwietnia 1924 r. w przedmiocie obliczania należytości za przesyłanie czasopism pocztą w obrocie wewnętrznym i z W.M. Gdańskiem. (Dz.U.24.32.334) z dniem 1 maja 1924 r.

Zmiany nie zostały naniesione na tekst.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1924.2.11

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Waloryzacja opłat pocztowych, telegraficznych i telefonicznych.
Data aktu: 16/12/1923
Data ogłoszenia: 08/01/1924
Data wejścia w życie: 08/01/1924