Ustalenie kosztów własnych spirytusu oczyszczonego, opłaty skarbowej od spirytusu wyprodukowanego wewnątrz Państwa tudzież przywożonego z zagranicy, cen sprzedażnych spirytusu i dodatkowego opodatkowania zapasów.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 27 grudnia 1924 r.
o ustaleniu kosztów własnych spirytusu oczyszczonego, opłaty skarbowej od spirytusu wyprodukowanego wewnątrz Państwa tudzież przywożonego z zagranicy, cen sprzedażnych spirytusu i dodatkowego opodatkowania zapasów.

Na mocy art. 99, 90, 21, 22 i 30 ustawy z dnia 31 lipca 1924 r. o monopolu spirytusowym (Dz. U. R. P. № 78, poz. 756) zarządza się co następuje:
§  1.
Ceną kosztów własnych spirytusu oczyszczonego określa się na rok 1925 w wysokości 105 złotych za jeden hektolitr spirytusu 100-procentowego.
§  2.
Opłatę skarbową łącznie z udziałem związków komunalnych od jednego hektolitra spirytusu 100% ustala się od 1 stycznia 1925 r. w wysokości:
a)
od spirytusu wyrobionego w kraju-410 złotych,
b)
od spirytusu i przetworów spirytusowych, przywożonych z zagranicy oraz z W. M. Gdańska-650 złotych.
§  3.
A. Od dnia 1 stycznia 1925 r. obowiązują poniżej podane ceny sprzedażne jednego hektolitra 100% spirytusu monopolowego, wydawanego w składzie wyznaczonym przez Dyrekcją P. M. S.:
a)
za spirytus oczyszczony do wyrobu wódek czystych-567 złotych;
b)
za spirytus oczyszczony do> wyrobu wódek gatunkowych-644 złote;
c)
za spirytus oczyszczony dla aptek, na cele domowe, lecznicze i naukowe, do wyrobu cukierków i t. p. przedmiotów spożywczych: do naczyń odbiorcy-730 złotych, w naczyniach sprzedawcy-750 złotych;
d)
za spirytus oczyszczony do wyrobu pachnideł i wszelkiego rodzaju kosmetyków- 200 złotych;
e)
za spirytus oczyszczony do masowe] fabrykacji środków leczniczych, do wyrobu eteru, esencji i t. p. celów przemysłowych-105 złotych;
f)
za spirytus do wyrobu octu-65 złotych. B. Za jeden hektolitr objętościowy spirytusu skażonego-55 złotych.
§  4.
Od dnia 1 stycznia 1925 r. obowiązują poniżej podane ceny sprzedażne gotowej wódki monopolowej:
a) mocy 45% 1/1 0.75 0.6 0.5 0.3 0.25
w hurcie 3.09 2.32 1.85 1.55 0.93 0.77
w detalu 3.56 2.67 2.14 1.73 1.07 0.89
b) mocy 40%
w hurcie 2.75 2.06 1.65 1.38 0.83 0.69
w detalu 3.16 2.37 1.90 1.58 0.95 0.79
§  5.
Zapasy spirytusu, które w dniu 1 stycznia 1925 r. znajdować się będą na składzie w fabrykach wódek i rozlewniach spirytusu czy to w postaci czystej, czy w półfabrykatach lub gotowych wyrobach, podlegają dodatkowemu opodatkowaniu, a mianowicie:

Spirytus czysty po 91 złotych za jeden hektolitr 100%; zaś półfabrykaty i gotowe wyroby wódczane, a to wódki czyste po 36 złotych, wódki gatunkowe po 68 złotych za hektolitr objętości tych ostatnich dwóch rodzajów wyrobów.

Przez wódki czyste rozumie się jedynie wyroby tak oznaczone przez wytwórcą i nie zawierające domieszki do spirytusu oprócz wody; wszelkie wyroby przez wytwórcę, inaczej nazwane lub zawierające jakiekolwiek domieszki oprócz wody, kwalifikuje się jako wódki gatunkowe.

§  6.
Dodatkowemu opodatkowaniu według norm określonych w § 5 podlegają również te zapasy wyrobów wódczanych, jakie w dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia znajdować się będą we wszystkich przedsiębiorstwach sprzedaży takich wyrobów (hurtowniach, detalicznych sprzedażach, restauracjach i t. p.), dalej zapasy spirytusu i wódek u osób prywatnych, o ile wynoszą więcej niż 5 litrów 100% spirytusu, wreszcie przesyłki spirytusu i wódek, które wedle dowodów przewozowych wysłane były przed dniem 1 stycznia 1925 r. i w tym dniu lub po tym terminie podjęte zostaną przez odbiorcę
§  7.
Przedsiębiorstwa i osoby wymienione w §§ 5 i 6 niniejszego rozporządzenia obowiązane są zgłosić, do dnia 8 stycznia 1925 r. na piśmie lub protokolarnie w 2-ch egzemplarzach właściwym urzędom akcyz i monopolów/ I instancji, zaś poza siedzibą tych urzędów właściwemu inspektorowi kontroli skarbowej (nadzorom skarbowym), cały zapas spirytusu i wyrobów wódczanych, jaki znajdować się będzie u nich na składzie w dniu 1 stycznia 1925 r. Odbiorcy przesyłek wysłanych przed dniem 1 stycznia 1925 r., a odebranych po tym terminie są obowiązani zgłosić je w przeciągu dwóch dni po odbiorze.

Zgłoszenie zapasów ma zawierać dane co do ilości i mocy spirytusu, lub wyrobów wódczanych tudzież miejscowości i miejsca pochodzenia zapasów.

Przyjmujący zgłoszenie zbada ścisłość dat wniesionego oznajmienia, oraz potwierdzi na obu egzemplarzach oznajmienia dzień zgłoszenia.

§  8.
Ma podstawie otrzymanego zgłoszenia nastąpi urzędowe zbadanie przez organa skarbowe. Organ skarbowy wpisze wynik zbadania, oraz wysokość dodatkowego podatku w równem brzmieniu w obu egzemplarzach oznajmienia, a to w egzemplarzu urzędowym i egzemplarzu zgłaszającego. Organ ten pozostawi jeden egzemplarz oznajmienia posiadaczowi zapasów, który obowiązany będzie uiścić dodatkowy podatek do dni czternastu w najbliższej kasie skarbowej i donieść o tem przyjmującemu zgłoszenie urzędowi; ten urząd przedłoży drugi egzemplarz oznajmienia po wpisaniu danych co do uiszczenia podatku właściwej izbie skarbowej.

Na znak dodatkowego opodatkowania wyrobów wódczanych nalepi zgłaszający na każdej flaszce z temi wyrobami, niezależnie od opasek poprzednio nalepionych, jeszcze jedną typu ostatniego pod etykietą u dołu naczynia.

§  9.
Izba skarbowa może na prośbą obowiązanych do uiszczenia dodatkowego podatku zezwolić na spłacenie dłużnej kwoty w sześciu ratach miesięcznych z zastrzeżeniem opłacenia 12% w stosunku rocznym.
§  10.
Osoby winne zaniedbania zgłoszenia przepisanego w § 7 i 8 lub zgłoszenia ilości spirytusu lub wyrobów wódczanych zmniejszonej więcej niż o 5% ilości stwierdzonej urzędownie, podlegają odpowiedzialności z art. 95 ustawy o monopolu spirytusowym.
§  11.
Aż do czasu wydania i wejścia w życia rozporządzenia o fabrykacji wódek i urządzeniu fabryk wódek Dyrekcja P. M. S. sprzedawać będzie spirytus do fabrykacji wódek po cenie ustalonej w § 3 A. a. (567 zł. za 1 hl). Dodatkową opłatę od wódek gatunkowych w myśl art. 22 p. 2 ustawy z 31 lipca 1924 r. w wysokości 77 złotych za 1 hl. przerobionego na wódki gatunkowe spirytusu wytwórcy tychże wódek opłacać winni na podstawie skontrolowanych ksiąg produkcyjnych z końcem każdego miesiąca najpóźniej zaś do piątego dnia następnego miesiąca na rachunek Dyrekcji P. M. S. w Warszawie.
§  12.
Rozporządzenie niniejsze- wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1925 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1924.116.1037

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Ustalenie kosztów własnych spirytusu oczyszczonego, opłaty skarbowej od spirytusu wyprodukowanego wewnątrz Państwa tudzież przywożonego z zagranicy, cen sprzedażnych spirytusu i dodatkowego opodatkowania zapasów.
Data aktu: 27/12/1924
Data ogłoszenia: 31/12/1924
Data wejścia w życie: 01/01/1925