Przerachowanie gwarantowanych przez Państwo obligacyj i akcyj kolei prywatnych w b. dzielnicy austrjackiej tudzież obligacyj, opartych na zobowiązaniach tych kolei.

ROZPORZĄDZENIA
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 28 grudnia 1924 r.
o przerachowaniu gwarantowanych przez Państwo obligacyj i akcyj kolei prywatnych w b. dzielnicy austrjackiej tudzież obligacyj, opartych na zobowiązaniach tych kolei.

Na zasadzie art. 1, lit. F. ust. 1 i art. 2 ustawy z dnia 31 lipca 1924 r. o naprawie Skarbu Państwa i poprawie gospodarstwa społecznego (Dz. U. R. P. № 71 poz. 687) oraz zgodnie z uchwałą Rady Ministrów z dnia 22 grudnia 1924 r. stanowią co następuje:
§  1.
Obligacje, kolei prywatnych w b. dzielnicy austrjackiej, za które gwarancja ciąży na Skarbie Państwa Polskiego, przerachowuje się. według przepisów § 16 ustępu trzeciego rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 14 maja 1924 r. o przerachowaniu zobowiązań prywatne-prawnych z tem, że nie mogą one być przerachowane niżej, niż na 15°/0 sum obliczonych podług skali § 2 powołanego rozporządzenia z dnia 14 maja 1924 r., oraz że wszelkie wkłady i inwestycje dokonane przez byłe władze zaborcze lub okupacyjne oraz przez Skarb Państwa Polskiego przerachowuje się, jeśli chodzi o te koleje, według pełnych stawek skali § 2 rozporządzenia z dnia 14 maja 1924 r.
§  2.
Jeżeli przy zastosowaniu przepisów § 16 Ustęp 3 rozporządzenia z dnia 14 maja 1924 r. obligacje musiałyby być przerachowane w mierze nie-dosięgającej 15% sum, obliczonych według skali § 2 rozporządzenia z dnia 14 maja 1924 r., należy w pierwszym rzędzie zmniejszyć w odpowiednim stosunku kapitały własne kolei o sumy potrzebne do wyrównania 15%-ego przerachowania obligacyj, a nawet odpisać je w zupełności, a dopiero o ileby te środki nie wystarczyły, wchodzi w zastosowanie odpowiedzialność Skarbu Państwa z tytułu udzielonej gwarancji.
§  3.
Przewartościowanie akcyj kolei prywatnych w b. dzielnicy austrjackiej, za które gwarancja ciąży na Skarbie Państwa Polskiego, odbędzie się według przepisów rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 25 czerwca 1924 r. o bilansowaniu w złotych (Dz. U. R. P. № 55 poz. 542) przy analogicznem zastosowaniu przepisów § 16 ust. 3 rozporządzenia z dnia 14 maja 1924 r. Bilans otwarcia powinien być ułożony przy udziale przedstawiciela Ministra Kolei i zatwierdzony przez Ministra Kolei w porozumieniu z Ministrem Skarbu, a wszelkie wkłady i inwestycje, dokonane przez b. władze zaborcze lub okupacyjne oraz przez Skarb Państwa Polskiego, przerachowuje się, jeśli chodzi o te koleje, według pełnych stawek skali § 2 rozporządzenia z dnia 14 maja 1924 r.

Gdyby przy zastosowaniu przepisów rozporządzenia o bilansowaniu w złotych miara przewartościowania tych akcyj miała nie, osiągnąć 15% sum, obliczonych według skali § 2 rozporządzenia z dnia 14 maja 1924 r., to kwotę potrzebną na takie podwyższenia miary przewartościowania uzyska się w pierwszym rzędzie w drodze odpowiedniego zmniejszenia, a nawet całkowitego odpisania kapitałów własnych kolei.

§  4.
Pożyczki, zaciągnięte przez, koleją prywatne w instytucjach kredytowych i będące podkładem emitowanych przez te instytucje obligacyj, będą przerachowane w ten sam sposób i według tych samych zasad jak długi obligacyjne kolei prywatnych (§ 16 ustęp 3-ci rozporządzenia z dnia 14 maja 1924 r.)

Odsetki zaległe, a nieprzedawnione nie będą dochodzone jako objęte przerachowaniem długu głównego.

Przepisy § 7 ustęp 1, 3 i 4 oraz § 8 powołanego wyżej rozporządzenia z dnia 14 maja 1924 r. stosuje się odpowiednio go pożyczek, o których mowa w ustępie 1-ym.

§  5.
Przerachowanie obligacyj, ciążących na powyższych pożyczkach, nastąpi odpowiednio do przepisów §§ 12 - 15 powołanego wyżej rozporządzenia z dnia 14 maja 1924 r.

Jeżeliby jednak miara przerachowania tych obligacyj przy zastosowaniu powyższych postanowień nie dosięgała 15% sum, obliczonych według skali § 2 cytowanego rozporządzenia z dnia 14 maja 1924 r., obligacje te zostaną mimo to przerachowane na 15% sum, obliczonych według tej skali. Celem wyrównania brakującego w tym przypadku pokrycia instytucja, emitująca obligacje, może żądać w pierwszym rzędzie zmniejszenia w odpowiednim stosunku albo nawet zupełnego odpisania kapitałów własnych kolei, której długi miałyby być przerachowane poniżej 15% sum, obliczonych według skali § 2 rozporządzenia z dnia 14 maja 1924 r., a dopiero po wyczerpaniu tej drogi wchodzi w zastosowanie odpowiedzialność Skarbu Państwa z tytułu gwarancji.

§  6.
Obligacje i akcje, o których mowa w niniejszem rozporządzeniu, ostemplowane stemplem zagranicznym, stwierdzającym ich należność do obywateli państw obcych, których dotyczą postanowienia § 43 rozporządzenia z dnia 14 maja 1924 r., będą przerachowane w takim stosunku, jaki wynika z zastosowania tych postanowień.

Minister Skarbu w porozumieniu z Ministrem Kolei określi sposób wymiany akcyj, przejętych przez b. rząd austrjacki tytułem udziału w kapitale zakładowym odnośnych kolei, na akcje złotowe.

§  7.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
§  8.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Ministrowi Kolei w porozumieniu z Ministrem Skarbu.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1924.115.1027

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Przerachowanie gwarantowanych przez Państwo obligacyj i akcyj kolei prywatnych w b. dzielnicy austrjackiej tudzież obligacyj, opartych na zobowiązaniach tych kolei.
Data aktu: 28/12/1924
Data ogłoszenia: 31/12/1924
Data wejścia w życie: 31/12/1924