Fuzja (łączenie się) spółek akcyjnych i spółek z ograniczoną odpowiedzialnością.

ROZPORZĄDZENIA
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 10 grudnia 1924 r.
o fuzji (łączeniu się) spółek akcyjnych i spółek z ograniczoną odpowiedzialnością.

Na zasadzie punktu E 5 artykułu 1 i artykułu 2 ustawy z dnia 31 lipca 1924 r. o naprawie Skarbu Państwa i poprawie gospodarstwa społecznego (Dz. U. R. P. № 71 poz. 687) oraz zgodnie z uchwałą Rady Ministrów z dnia 26 listopada 1924 r. zarządzam co następuje:
§  1.
Fuzję-łączenie majątków spółek jako całości-w rozumieniu niniejszego rozporządzenia stanowi:
a)
przejęcie przez istniejącą lub utworzoną w celu przejęcia łączących się spółek, spółkę akcyjną całego majątku innej spółki akcyjnej, lub spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wzamian za akcje spółki przejmującej z ewentualną dopłatą wyrównawczą;
b)
przejęcie przez istniejącą lub utworzoną w celu przejęcia łączących się spółek, spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością majątku innej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wzamian za udziały spółki przejmującej z ewentualną dopłatą wyrównawczą we wszystkich wypadkach bez względu na ilość łączących się przedsiębiorstw (spółek).
§  2.
Uchwały o fuzji spółki ulegającej rozwiązaniu (§ 1 nin. rozp.) zapadać winny na walnych zgromadzeniach-spółek z ograniczoną odpowiedzialnością większością 3/4 głosów, a w spółkach akcyjnych taką większością i w takim trybie, jaki jest wymagany dla uchwał o likwidacji spółki.
§  3.
Fuzję uważa się za dokonaną z chwilą wpisu do rejestru, przyczem spółki przejęte ulegają wykreśleniu z rejestru.

Wpis do rejestru handlowego następuje na podstawie aktów, uchwał walnych zgromadzeń, względnie aktu organizacyjnego spółki nowoutworzonej, jako też aktu urnowy o fuzji (§ 1 nin. rozp.).

§  4.
Z chwilą dokonania fuzji (§ 3 nin. rozp.) spółka przejmująca wchodzi we wszystkie prawa i obowiązki spółek przejętych, nie wyłączając praw do kaucyj i zastawów oraz do lokali (praw najmu).

Przepisanie praw hipotecznych spółki przejętej na rzecz spółki przejmującej odbędzie się na jednostronny wniosek władz spółki przejmującej.

§  5.
Władze spółki przejmującej winny w terminie przez się obranym ogłosić trzykrotnie zamiar złączenia majątków spółek zfuzjonowanych (§ 6) w pismach przeznaczonych do ogłoszeń spółki przejętej.
§  6.
Aż do zaspokojenia wierzycieli spółki przejętej, którzy w terminie rocznym od daty ostatniego ogłoszenia o zamiarze złączenia majątków (§ 5) zażądali piśmiennie zapłaty, a których wierzytelności nie są zabezpieczone zastawem lub hipoteką, w każdym razie jednak w ciągu roku od ostatniego ogłoszenia z § 5 nin. rozp. - majątek spółki przejętej winien być zarządzany przez władzę spółki przejmującej oddzielnie od majątku spółki przejętej.

Wierzyciele spółki przejętej mogą żądać w ciągu roku od daty ostatniego ogłoszenia z § 5 nin. rozp. zapłaty takich wierzytelności jeszcze niepłatnych, które nie mają zabezpieczenia zastawem lub hipoteką.

Do terminu, od którego według pierwszego ustępu niniejszego paragrafu oddzielny zarząd może być uchylony, wierzycielom spółki przejętej służy pierwszeństwo zaspokojenia z majątku spółki przejętej, przed wierzycielami spółki przejmującej, a niezależnie od prawa zaspokojenia ich wierzytelności z majątku spółki przejmującej.

Za prowadzenie oddzielnego zarządu majątków członkowie władz spółki przejmującej odpowiadają osobiście i solidarnie.

§  7.
Do terminu od którego oddzielny zarząd nad majątkiem spółki przejętej może być w myśl ustępu pierwszego § 6 nin. rozp. uchylony, właściwość sądu w sprawach wynikających z zobowiązań spółki przejętej pozostaje niezmienioną.
§  8.
Uchwały o zmianach statutów spółek akcyjnych, spowodowanych fuzją, podlegają zatwierdzeniu właściwych ministrów.
§  9.
Podwyższenie kapitału spółki przejmującej, dokonane celem nabycia majątku spółki przejętej (nieruchomego lub ruchomego) §§ 1 i 2 nin. rozp. - względnie podwyższenie kapitału spółki dla przejęcia majątku innej spółki jako całości w trybie §§ 305 i 306 niem. K. H. i § 247 austr. K. H. oraz § 96 ustawy z dnia 6 marca 1906 r. o spółkach z ograniczoną poręką (austr. D. U. P. № 58)-podlega opłacie stemplowej w wysokości 2,5%, jeśli spółka przejmująca jest akcyjną a w wysokości 1%, jeżeli spółka przejmująca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. Do opłat tych stosują się poza tem ogólne zasady o opłacie od podwyższenia kapitału spółki akcyjnej lub spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Minister Skarbu władny będzie w przypadkach zasługujących na szczególne uwzględnienie udzielać całkowitych lub częściowych zwolnień od tych opłat.

W przypadkach fuzji §§ 1 i 2 nin. rozp. łączenia się majątków spółek §§ 305 i 305 niem. K. H. względnie spółek § 247 austr. K. H. oraz § 96 powołanej wyżej ustawy z dn. 6 marca 1906 r. - nie będą pobrane:

a)
państwowe opłaty stemplowe (opłaty ajenacyjne, należytości bezpośrednie) za przeniesienie majątku i praw spółki przejętej na spółkę przejmującą,
b)
opłaty samorządowe, przewidziane w art. 2 ustawy z dnia 21 września 1922 r. (Dz. U. R. P. № 88 poz. 785), w art. 13 ustawy z dn. 11 sierpnia 1923 r. (Dz. U. R. P. № 94 poz. 747) i w art. 2 ustawy z dnia 31 lipca 1924 r. (Dz. U. R. P. № 73 poz. 720),
c)
podatek giełdowy (art. 2 ustawy z dn. 2 lipca 1921 r.) (Dz. U. R. P. № 73 poz. 500), w związku z art. 1 punktem b) ustawy z dn. 5 grudnia 1923 r. (Dz. U. R. P. № 131 poz. 1062), względnie przepis dodatkowy 3 do poz. 4-a taryfy stemplowej niemieckiej z 1918 r. w związku z §§ 1-3 rozporządzenia niemieckiego Ministra Skarbu z dnia 9 listopada 1921 r. (Dziennik Ustaw Rzeszy str. 1333),
d)
państwowe opłaty sądowe za wpis w księdze wieczystej (hipotecznej, gruntowej i t. p.) przeniesienia majątku i praw spółki przejętej na spółkę przejmującą.

Przepisy niniejszego paragrafu będą stosowane tylko w razie zawarcia i zarejestrowania fuzji przed dniem 1 stycznia 1927 r.

§  10.
Przepisy §§ 1-8 nin. rozp. obowiązują wyłącznie na obszarze sądów apelacyjnych w Warszawie, w Wilnie i w Lublinie.
§  11.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i jednocześnie tracą moc obowiązującą wszelkie sprzeczne z nim przepisy.
§  12.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Ministrowi Skarbu, Ministrowi Przemysłu i Handlu oraz Ministrowi Sprawiedliwości.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1924.107.968

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Fuzja (łączenie się) spółek akcyjnych i spółek z ograniczoną odpowiedzialnością.
Data aktu: 10/12/1924
Data ogłoszenia: 17/12/1924
Data wejścia w życie: 17/12/1924