Powiatowe komisje szkolne dla publicznych ludowych szkół rolniczych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I DÓBR PAŃSTWOWYCH WYDANE W POROZUMIENIU Z MINISTREM SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 7 września 1923 r.
w przedmiocie powiatowych komisji szkolnych dla publicznych ludowych szkół rolniczych.

Na podstawie art. 12 i 13 ustawy z dn. 9 lipca 1920 r. o ludowych szkołach rolniczych (Dz. U. R. P. № 62, poz. 398) zarządza się co następuje:
§  1.
W każdym powiecie gdzie istnieją lub mają powstać publiczne ludowe szkoły rolnicze, założone przez powiatowe związki komunalne lub izby rolnicze, winna być powołana powiatowa komisja szkolna w celu zarządzania temi szkołami, na żądanie Ministra Rolnictwa i Dóbr Państwowych dla szkół już istniejących lub najpóźniej w ciągu miesiąca po mianowaniu pierwszego kierownika nowopowstałej szkoły.
§  2.
Skład komisji szkolnej określony jest w art. 12 ustawy r. dn. 9 lipca 1920 r. o ludowych szkołach rolniczych. W wypadku, gdy szkoła należy do 2 lub większej ilości związków komunalnych, delegaci winni być wybrani po wspólnem porozumieniu się zainteresowanych sejmików, przyczem przynajmniej i delegat winien być wydelegowany przez ten sejmik, na którego obszarze działania powstaje lub istnieje szkoła.

Mandat przedstawicieli izby rolniczej trwa 3 lata.

Skład powiatowej komisji szkolnej oraz wszelkie zmiany w tym składzie przewodniczący sejmiku wzciią.-inie izba rolnicza podają do wiadomości Ministerstwa Rolnictwa i Dóbr Państwowych.

§  3.
Pierwsze zebranie powiatowej komisji szkolnej zwołuje albo starosta tego powiatu, w obrębie którego istnieje lub ma być założona publiczna ludowa szkoła rolnicza, albo wyznaczony przez izbę rolniczą delegat,-w zależności od tego, jaka organizacje szkoły zakłada lub utrzymują. Na zebraniu tem przewodniczy starosta lub delegat izby rolniczej. Komisja przeprowadza wybór przewodniczącego komisji, z uwzględnieniem postanowień art. 12 ustęp 2 ustawy z dnia 9 lipca 1920 r., jego zastępcy i sekretarza.
§  4.
Do obowiązków powiatowej komisji szkolnej należy:

1) opieka i nadzór nad prawidłowem funkcjonowaniem publicznych ludowych szkół rolniczych w powiecie oraz nad gospodarstwem na gruntach szkolnych prowadzonem, a w szczególności:

a)
wykonywanie nadzoru nad budowlanemi, meljoracyjnemi i t. p. robotami, przeprowadzanemi dla szkoły i jej gospodarstwa;
b)
czuwanie nad należytem zaopatrzeniem szkoły we wszelkie pomoce naukowe, inwentarze żywe i martwe oraz niezbędne urządzenia higieniczne;
c)
czuwanie, czy gospodarstwo szkolne jest prowadzone racjonalnie pod względem wymagań gospodarczych;
d)
wizytowanie szkoły zbiorowo czy też przez wydelegowanych w tym celu członków;

2) a) wydawanie opinji o przedstawionym przez kierownika szkoły preliminarzu budżetowym oraz przedstawianie projektu budżetu szkolnego po uzupełnieniu go swemi uwagami sejmikowi lub izbie rolniczej w terminie przez sejmik lub izbą rolniczą określonym;

b)
opinjowanie o kandydatach do stypendjów dla niezamożnych uczniów szkół rolniczych, składania sejmikowi powiatowemu lub izbie rolniczej wniosków w przedmiocie potrzeb publicznych szkół rolniczych w powiecie oraz opinjowanie co do sposobu użycia funduszów na potrzeby szkół rolniczych przeznaczonych;

3) składanie sejmikowi lub izbie rolniczej sprawozdania ze swej działalności za ubiegły rok szkolny nie później, jak na początku następnego roku szkolnego.

§  5.
Powiatowa komisja szkolna dla przygotowania opinji w poszczególnych sprawach może powoływać podkomisje, do których ma prawo zaprosić z głosem doradczym również osoby nie należące do komisji. Sprawy, zaopinjowane przez podkomisją, rozstrzyga komisja.
§  6.
Zwyczajne posiedzenia komisji szkolnej odbywają się przynajmniej 4 razy do roku, przyczem na terenie każdej z ludowych szkół rolniczych w powiecie winno się odbyć przynajmniej 1 posiedzenie w ciągu roku. Członkowie komisji winni być zawiadomieni przez przewodniczącego pisemnie o posiedzeniu na 14 dni przed terminem zebrania wraz z podaniem porządku dziennego obrad.

Nadzwyczajne posiedzenia mogą być zwoływane:

a)
przez prezesa komisji według uznania;
b)
na żądanie przedstawiciela Ministerstwa Rolnictwa i Dóbr Państwowych;
c)
na wniosek trzech członków komisji;
d)
na żądanie wydziału powiatowego sejmiku lub zarządu izby rolniczej.

Zawiadomienia na nadzwyczajne posiedzenie winny być rozesłane przynajmniej na 7 dni przed posiedzeniem i zawierać porządek obrad.

§  7.
Członek komisji, nie mogący przybyć na posiedzenie, winien o tem pisemnie zawiadomić przewodniczącego przed posiedzeniem. Członkowie komisji, którzy 3 razy opuszczą posiedzenie bez zawiadomienia lub bez podania przyczyn, uznanych przez komisję za usprawiedliwiające jego nieobecność, tracą mandat.

Przewodniczący komisji winien w tym wypadku bezzwłocznie zawiadomić wydział powiatowy, względnie zarząd izby rolniczej, z żądaniem wyznaczenia następcy.

§  8.
Do prawomocności posiedzeń komisji potrzebna jest obecność przedstawiciela Ministerstwa Rolnictwa i Dóbr Państwowych i 2 członków komisji, przedstawicieli sejmiku lub izby rolniczej. Wszystkie sprawy są rozstrzygane większością głosów obecnych członków komisji. W razie równości głosów rozstrzyga glos przewodniczącego.

Członek komisji nie może brać udziału w głosowaniu nad sprawami, które są związane z jego osobistemi interesami lub interesami jego krewnych.

§  9.
Komisja winna prowadzić dziennik wpływających i wychodzących pism, archiwum oraz księgi protokułów swoich posiedzeń.
§  10.
Wszelkie koszty, związane z pracami komisji, prócz kosztów związanych z uczestnictwem przedstawicieli władz rządowych, ponosi sejmik, względnie izba rolnicza.
§  11.
Wszelkie czynności, które powiatowa komisja szkolna wykonywać będzie w związku i w zakresie niniejszego rozporządzenia, winny być wykonywane w sposób, nie krępujący swobody działania kierownika szkoły, który jest odpowiedzialny za prowadzenie szkoły.
§  12.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1923.97.770

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Powiatowe komisje szkolne dla publicznych ludowych szkół rolniczych.
Data aktu: 07/09/1923
Data ogłoszenia: 29/09/1923
Data wejścia w życie: 29/09/1923