Ograniczenie obrotu zwierzętami i surowemi produktami pochodzenia zwierzęcego, paszą objętościową oraz niektóremi przedmiotami z Rosji, Białorusi, Ukrainy i Litwy.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I DÓBR PAŃSTWOWYCH
z dnia 28 sierpnia 1923 r.
wydane w porozumieniu z Ministrami: Spraw Wewnętrznych, Kolei Żelaznych, Przemysłu i Handlu oraz Skarbu w przedmiocie ograniczenia obrotu zwierzętami i surowemi produktami pochodzenia zwierzęcego, paszą objętościową oraz niektóremi przedmiotami z Rosji, Białorusi, Ukrainy i Litwy.

Na zasadzie art. art. 1142, 1143 i 1172 ustawy lekarskiej (ros. Zbiór Praw, tom XIII wyd. 1905 r.) zarządza się co następuje:
§  1.
Zabrania się wprowadzania (przywozu) Z Rosji, Białorusi, Ukrainy i Litwy na obszar Rzeczypospolitej Polskiej, jakoteż przewozu (tranzytu) przez ten obszar:
a)
bydła rogatego i innych zwierząt racicowych;
b)
produktów-względnie odpadków, pochodzących ze zwierząt wymienionych w p. a) w stanie surowym z wyjątkiem wymienionych w § 2;
c)
kości wszelkiego rodzaju;
d)
paszy objętościowej (słomy, siana);
e)
wszelkich rodzajów podściółki;
f)
nawozu stajennego (gnoju);
g)
sprzętów stajennych używanych i uprzęży używanej.
§  2. 1
Wprowadzanie (przywóz) na obszar Rzeczypospolitej Polskiej, jakoteż przeprowadzanie (przewóz czyli tranzyt) przez ten obszar:
a)
koni, osłów i mułów;
b)
drobiu żywego i bitego;
c)
łoju i szmalcu nieprzetopionego w beczkach;
d)
szczeciny, włosia końskiego i wełny owczej w szczelnem opakowaniu;
f)
skór zupełnie wysuszonych albo nasolonych; h) rogów całych lub części rogów (końców rogów) i racic;
g)
jelit suszonych;

może się odbywać w regule tylko kolejami żelaznemi przez stacje wchodu Stołpce i Zdołbunowo pod następującemi warunkami:

1.
przeznaczone do wprowadzenia zwierzęta I surowce, wymienione, w § 2, winny być zaopatrzone w świadectwa, wydane przez właściwą władzę administracyjną państwa, z którego pochodzą, a stwierdzające, że pochodzą z okolic wolnych od zaraźliwych chorób zwierzęcych; odnośnie do produktów pochodzenia" zwierzęcego świadectwa te winny zawierać potwierdzenie, że pochodzą ze zwierząt zdrowych;
2.
na wymienionych wyżej stacjach wchodu zwierzęta i produkty podlegają badaniu przez państwowego albo przez władze, państwową specjalnie w tym celu ustanowionego lekarza weterynaryjnego co do stanu zdrowia-względnie co do rodzaju opakowania i t. d., produkty zaś, wymienione pod f), g), h) i i),-także odkażeniu w odpowiednio urządzonych zakładach dezynfekcyjnych w miejscach wchodu pod dozorem fachowym na koszt osoby wprowadzającej.

W braku zakładu dezynfekcyjnego, albo jeżeli odkażenie z innych powodów nie może być uskutecznione na stacji wchodu, należy poszczególne paki (zwoje) poddać zewnętrznemu odkażeniu za pomocą płynu dezynfekcyjnego i skierować całą przesyłkę, pod konwojem, wyznaczonym z urzędu, do miejsca przeznaczenia-względnie przeróbki - i tam poddać ścisłej. dezynfekcji.

Fakt dokonania dezynfekcji należy uwidocznić na świadectwie pochodzenia.

3.
Mięso wieprzowe i produkty wymienione w p. b) podlegają w miejscu wchodu badaniu na trychiny i wągry.
4.
Konie, osły i muły przeznaczone do wprowadzenia (przywozu) i przeprowadzania (przewozu), podlegają w miejscu wchodu postępowaniu rozpoznawczemu (malleinizacji ocznej) i tylko nie reagujące i wolne od wszelkich chorób zaraźliwych mogą być dopuszczone do obrotu w obrąbie granic Państwa.
5.
Zwierzęta dopuszczone do przywozu winny być odstawione pod konwojem, wyznaczonym z urzędu na koszt właściciela wprost do miejsca przeznaczenia.
6.
O odejściu transportu zwierząt i produktów, wymienionych w § 2, ze stacji wchodu, lekarz weterynaryjny, który dokonał badania, winien zawiadomić telegraficznie na koszt właściciela transportu władzę administracyjną powiatową, w której położożone jest miejsca przeznaczenia transportu, jak również dotyczącego pow. lekarza weterynaryjnego.
7.
Transport kolejowy zwierząt i produktów, wyszczególnionych w § 2, winien odbywać się na terenie Rzeczypospolitej w ładunkach całowagonowych bez doładowania lub wyładowania w drodze; w wypadkach koniecznych przeładowanie transportu może się odbyć przy zachowaniu stosownych środków ostrożności i pod dozorem lekarza weterynaryjnego.
§  3.
Transporty zwierząt i produktów, co do których nie dopełniono warunku, punktu 1 § 2, nie mogą być dopuszczone ani do przywozu, ani do przewozu.
§  4.
Przy transportach, przeznaczonych do przewozu (tranzyta) przez obszar Rzeczypospolitej osoba transportująca winna wykazać się zezwoleniem na import władzy rządowej państwa, do którego transport jest przeznaczony.
§  5.
Przywóz i przewóz produktów pochodzenia zwierzęcego w stanie przerobionym lub przyrządzonym, jako to: konserw mięsnych, łoju przetopionego, szmalcu, nabiału i jaj, skór z dzikich zwierząt oraz ryb - ze stanowiska sanitarno-weterynaryjnego nie podlega żadnym ograniczeniom.
§  6.
Wprowadzania (przywóz) i przeprowadzanie (przewóz) zwierząt i surowców, wymienionych w § 2, przez inne punkty wejścia, aniżeli wymienione w tymże paragrafie, może się odbywać tylko za specjalnem pozwoleniem urzędu wojewódzkiego, w obrębie którego położona jest dana stacja wchodu pod warunkami, które będą określone przez właściwy urząd wojewódzki w każdym poszczególnym wypadku.

Celem uzyskania takiego zezwolenia należy wnieść podanie należycie ostemplowane do urzędu wojewódzkiego, w obrębie którego położona jest stacja wchodu, i podać ilość oraz jakość zwierząt, względnie jakość i wagę produktów, nazwę stacji wchodu i miejsce przeznaczenia transportu (gmina, powiat, województwo) oraz - o ile chodzi o transporty tranzytowe - dołączyć pozwolenie wspomniane w § 4.

§  7.
W wyjątkowych wypadkach, uzasadnionych szczególnym interesem-gospodarczym, Ministrowi Rolnictwa i Dóbr Państwowych, - w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych, - przysługuje prawo czynienia odstępstw od przepisów §§ 1 i 2 niniejszego rozporządzenia.

Właściwe władze administracyjne I instancji mogą w wyjątkowych wypadkach czynić odstępstwo od przepisów niniejszego rozporządzenia dla obywateli Państwa Polskiego co do zwierząt gospodarskich tych obywatel; oraz do produktów, pochodzących z tych zwierząt, jakoteż co do zwierząt rewindykowanych i przedmiotów, wymienionych w § 1 p. a) i g), po uprzedniem zbadaniu zwierząt lub produktów przez właściwego powiatowego lekarza weterynaryjnego.

§  8.
Przepisy niniejszego rozporządzenia nie mają zastosowania do zwierząt repatriantów, co do których obowiązują przepisy art. VII § 3 p. 5 układu o repatriacji (Monitor Polski № 59 z dnia 14 marca 1921 r.).
§  9.
Przekroczenia postanowień niniejszego rozporządzenia karane będą według postanowień odnośnych ustaw.
§  10.
Rozporządzenie niniejsze zyskuje moc obowiązującą (na obszarze b. zaboru rosyjskiego) z dniem ogłoszenia.

Równocześnie traci moc obowiązującą rozporządzenie Ministra Rolnictwa i D. P. z dnia 10 marca 1922 r., wydane w porozumieniu z Ministrami: Spraw Wewnętrznych, Kolei Żelaznych, Przemysłu i Handlu oraz Skarbu w przedmiocie ograniczenia przywozu i przewozu zwierząt i produktów pochodzenia zwierzęcego, paszy objętościowej oraz niektórych przedmiotów z Rosji, Białorusi, Ukrainy, Łotwy i Litwy (Dz. U. R. P. № 21, poz. 180).

1 § 2 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 14 listopada 1924 r. o ograniczeniu obrotu zwierzętami i surowemi produktami pochodzenia zwierzęcego, paszą objętościową oraz niektóremi przedmiotami z Rosji, Białorusi, Ukrainy i Litwy. (Dz.U.24.101.932) z dniem 25 listopada 1924 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1923.90.710

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Ograniczenie obrotu zwierzętami i surowemi produktami pochodzenia zwierzęcego, paszą objętościową oraz niektóremi przedmiotami z Rosji, Białorusi, Ukrainy i Litwy.
Data aktu: 28/08/1923
Data ogłoszenia: 14/09/1923
Data wejścia w życie: 14/09/1923