Przeprowadzenie perjodycznych lub nagłych rewizji w przedsiębiorstwach i u osób prywatnych, w wykonaniu art. 20 ustawy z dnia 1 czerwca 1922 r. o monopolu tytoniowym.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 5 czerwca 1923 r.
w przedmiocie przeprowadzenia perjodycznych lub nagłych rewizji w przedsiębiorstwach i u osób prywatnych, w wykonaniu art. 20 ustawy z dnia 1 czerwca 1922 r. o monopolu tytoniowym.

Na podstawie art. 20 ustawy z dnia 1 czerwca 1922 r. o monopolu tytoniowym (Dz. U. R. P. № 47 poz. 409) zarządza się co następuje:
§  1.
Rewizje perjodyczne.
1.
Rewizje perjodyczne mają być wykonywane w prywatnych fabrykach wyrobów tytoniowych, w hurtowniach, w sklepach tytoniowych i u tak zwanych szynkarzy tytoniowych tak często, jak są potrzebne, a przedmiotem rewizji są zapasy wyrobów tytoniowych i wykazy, o ile przedsiębiorstwo do prowadzenia ich jest obowiązane.
2.
Rewizje odbywają się w dniach roboczych i w dzień t. j. od wschodu do zachodu słońca z wyjątkiem wypadku, w którym przedsiębiorstwo pracuje w dzień świąteczny lub w nocy. Przy rewizji należy bezwarunkowo unikać wszelkiego zatamowania lub przerwy w ruchu przedsiębiorstwa, o ile cel rewizji na to pozwana.
3.
W mieszkaniach przedsiębiorcy i jego pomocników i u osób prywatnych, do przedsiębiorstwa nie należących, rewizji perjodycznych wykonywać nie wolno.
§  2.
Rewizje nagłe.
1.
Rewizje nagłe w sprawach tytoniowych można wykonywać w każdem przedsiębiorstwie choćby nie tytoniowem i u osób prywatnych bez ograniczenia lokalu i czasu jednak tylko w razie, jeżeli istnieje niewątpliwe i z ważnych powodów uzasadnione podejrzenie, że przedsiębiorstwo lub osoby, u których ma się odbyć rewizja:
a)
popełniły wykroczenie przeciwko postanowieniom ustawy o monopolu tytoniowym lub wzięły udział w rakiem przekroczeniu,
b)
że się u nich znajduje przedmiot lub sprawca przekroczenia albo środki pomocnicze, do jego popełnienia służące,
c)
że się u nich prowadzi bez koncesji potajemnie przedsiębiorstwo ustawą monopolową zabronione.
2.
Rewizje nagłe wykonuje się - z wyjątkiem wypadki; przychwycenia na gorącym uczynku - w asystencji funkcjonariusza, delegowanego przez miejscową władze bezpieczeństwa publicznego lub w braku takiej władzy na miejscu w asystencji członka zarządu gminnego albo jeżeli i to niemożliwe w asystencji osoby prywatnej w miejscu zamieszkałej, a zaufania godnej.
3.
Przy rewizji jest konieczną obecność osoby, u której rewizja się odbywa, albo jeżeli ta jest nieobecną osoby, której poruczono dozór nad dotyczącym lokalem lub budynkiem. Osobie tej należy na żądanie okazać pisemne upoważnienie do przedsięwzięcia rewizji.
4.
Jeżeli dotyczący lokal lub budynek zastano zamkniętym należy posłać po właściciela lokalu lub osobę, której poruczono dozór nad tym lokalem. Do czasu przybycia tej osoby należy zabezpieczyć wszystkie wejścia przez postawienie straży lub w razie dłuższej zwłoki - przez nałożenie pieczęci urzędowych.
5.
Po ukończeniu każdej rewizji nagłej spisuje się na miejscu krótki protokuł zawierający dzień, obecne osoby, cel i rezultat rewizji.
§  3.
Zarządzenie rewizji,
1.
Rewizje perjodyczne mogą przedsiębrać funkcjonarjusze kontroli skarbowej upoważnieni przez dotyczący urząd akcyz i monopoli państwowych lub przez inspektora kontroli skarbowej.
2.
Do zarządzenia rewizji nagłych uprawnieni są naczelnicy urzędów akcyz i monopoli państwowych względnie osoby przez nich upoważnione.
3.
Jeżeli posiadacz ogólnego upoważnienia osobiście rewizji nagłej nie przeprowadza, to wydaje on pisemne polecenie szczegółowe, w którem należy wymienić imię, nazwisko i tytuł służbowy funkcjonarjusza do rewizji upoważnionego, osobę, u której ma się rewizja odbyć, a nadto powód i cel rewizji.
§  4.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1923.65.508

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Przeprowadzenie perjodycznych lub nagłych rewizji w przedsiębiorstwach i u osób prywatnych, w wykonaniu art. 20 ustawy z dnia 1 czerwca 1922 r. o monopolu tytoniowym.
Data aktu: 05/06/1923
Data ogłoszenia: 02/07/1923
Data wejścia w życie: 02/07/1923