Wykonanie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 czerwca 1923 r. w przedmiocie podwyższenia akcyzy od zapałek na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 14 czerwca 1923 r.
w celu wykonania rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 czerwca 1923 w przedmiocie podwyższenia akcyzy od zapałek na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.

Na mocy § 6 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 czerwca 1923 r. w przedmiocie podwyższenia akcyzy od zapałek (Dz. U. R. P. № 63 poz. 467) zarządza się co następuje;
§  1.
Cena sprzedażna opasek podatkowych na zapałki, łącznie z kosztami ich sporządzenia, wynosi 121.000 mkp. za 1.000 sztuk, z czego przypada na podatek (akcyzę) 120.000 mkp., a na zwrot kosztów sporządzenia opasek 1.000 marek polskich.
§  2.
Każde pudełko, zawierające nie więcej, jak 60 sztuk zapałek, musi być oklejone jedną opaską podatkową za 120 mkp. Wyjątek stanowią książeczki z zapałkami, zawierające conajwyżej 30 zapałek, które mogą być po dwie sztuki oklejone jedną opaską podatkową za 120 mkp.

Opaski podatkowe muszą być w ten sposób naklejane, aby przy otwieraniu pudełka względnie książeczki, musiały ulec zniszczeniu t. j. przedarciu.

§  3.
Dodatkowemu podatkowi od zapałek podlegają zapasy przekraczające ilość 500 pudełek normalnych (o zawartości nie więcej, jak 60 zapałek) względnie przekraczające 1.000 książeczek o zawartości co najwyżej po 30 zapałek.

Kto zatem w dniu wejścia w życie powołanego na wstępie rozporządzenia Rady Ministrów posiada zapas zapałek, przekraczający powyższe ilości, obowiązany jest w ciągu dni trzech zgłosić ten zapas do dodatkowego opodatkowania:

a)
na obszarze b. zaboru austrjackiego w najbliższym oddziale Kontroli Skarbowej,
b)
na obszarze b. zaboru rosyjskiego u inspektora Kontroli Skarbowej, wreszcie
c)
na obszarze b. zaboru pruskiego w Kontroli Skarbowej.

Zgłoszenie należy wnieść w 3 egzemplarzach, podając w nim ilość pudełek względnie książeczek podlegających dodatkowemu opodatkowaniu, dokładne miejsce i przechowania tychże, imię, nazwisko i miejsce zgłoszenia posiadacza zapałek.

§  4.
Organ skarbowy wciąga przyjęte zgłoszenie do założonego na ten cel zapisku, oblicza przypadający dodatkowy podatek, wpisuje we wszystkich trzech egzemplarzach zgłoszenia numer bieżący zapisku, dzień i miesiąc zgłoszenia zapasu zapałek, kwotę przypadającego dodatkowego podatku, tudzież kasę skarbową, w której tenże podatek ma być zapłacony, poczem zwraca jeden egzemplarz zgłaszającemu zapas, drugi przesyła właściwej kasie skarbowej, a trzeci przedkłada po zamknięciu zapisku w drodze służbowej właściwemu Grzędowi Akcyz i Monopoli (Dyrekcji okręgu skarbowego) po uwidocznieniu w nim dokładnej daty i kwoty zapłaconego podatku celem przesiania go do Izby Skarbowej (Wydziału Skarbowego). Organ skarbowy ma prawo sprawdzić na miejscu, czy szczegóły podane w zgłoszeniu są zgodne z prawdą.
§  5.
Zgłaszający obowiązany jest zapłacić przypadający dodatkowy podatek w kasie skarbowej w ciągu 3 dni, licząc od dnia doręczenia wymiaru. Urzędy Skarbowe Akcyz i Monopoli (Dyrekcje okręgu skarbowego) uprawnione są do odroczenia na przeciąg 30 dni zapłaty dodatkowego podatku w razie okoliczności wyjątkowo na uwzględnienie zasługujących. W tym wypadku jednak zapasy zapałek muszą być wzięte pod zamkniecie urzędowe aż do chwili zapłacenia podatku.

Niezapłacony w terminie podatek należy ściągnąć w drodze przymusowej w sposób przepisany dla podatków bezpośrednich i to wraz z kosztami. i odsetkami zwłoki obliczonemi po 1% miesięcznie, licząc od dnia płatności.

§  6.
Dodatkowe opodatkowanie zapasów odbywa się bez naklejania na pudełka dodatkowej opaski podatkowej.
§  7.
Wytwórcy zapałek obowiązani s-.:; cały zapas opasek podatkowych, zakupionych po dotychczas obowiązujących niższych cenach, przedłożyć wraz z konsygnacją właściwej kasie skarbowej do dodatkowego ostemplowania pieczątką urzędową i zapłacić różnicę między dotychczasową, a obecną ceną sprzedażną, a kwit otrzymany dołączyć do rachunku opasek, podatkowych.

Kasy skarbowe obowiązane są zapisać pobrany dodatkowy podatek w rejestrze dodatkowych opłat od zapałek, odnośną konsygnacje, dołączyć do rejestru i wydać pokwitowanie z odbioru wraz z przestemplowanemi opaskami podatkowemi.

Kasy skarbowe, którym powierzono sprzedaż opasek podatkowych, powinny wydawać takowe na przyszłość po nowych cenach.

§  8.
Rozporządzenie niniejsze obowiązuje z dniem wejścia w życia powołanego na wstępie rozporządzenia Rady "Ministrów.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1923.63.483

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wykonanie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 czerwca 1923 r. w przedmiocie podwyższenia akcyzy od zapałek na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.
Data aktu: 14/06/1923
Data ogłoszenia: 27/06/1923
Data wejścia w życie: 27/06/1923