Wprowadzenie tymczasowej komunikacji kolejowej pomiędzy Polską a Łotwą przez stację Zemgale.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KOLEI ŻELAZNYCH
z dnia 23 lutego 1923 r.
o wprowadzeniu tymczasowej komunikacji kolejowej pomiędzy Polską a Łotwą przez stację Zemgałe.

Na mocy dekretu z dn. 7 lutego 1919 r. o tymczasowem przekazaniu Ministrowi komunikacji prawa wydawania przepisów o przewozie osób, bagażu i towarów oraz ustalenia taryf przewozowych na kolejach polskich (Dz. P. P. P. № 14, poz. 152) i w porozumieniu z Ministrami Przemysłu i Handlu oraz Skarbu zarządza się co następuje.
§  1. 1
1)
Przewóz osób, bagażu, przesyłek nadzwyczajnych i towarów z Polski oraz z będących w polskim zarządzie kolei na obszarze Wolnego Miasta Gdańska, do Łotwy uskutecznia się ze wszystkich stacji kolei polskich do st. Zemgale.

W kierunku odwrotnym przewóz osób, bagażu i przesyłek nadzwyczajnych uskutecznia się od st. Zemgale do wszystkich stacji kolei polskich, przewóz zaś towarów tylko do stacji, przy których istnieją wewnętrzne urzędy celne tudzież do stacji, do których droga przewozu prowadzi przez Wilno lub inną stację, przy której istnieje wewnętrzny urząd celny.

Przewóz w obu kierunkach odbywa się na zasadzie przepisów, taryf i dokumentów, obowiązujących w komunikacji wewnętrznej kolei polskich z uwzględnieniem odrębnych warunków przewozowych i taryfowych, istniejących w komunikacji pomiędzy będącemi w polskim zarządzie kolejami na obszarze Wolnego Miasta Gdańska z jednej strony, a reszta polskiej sieci kolejowej z drugiej strony (Dz. U. R. P. r. 1922 № 7, poz. 52 ze wszystkiemi póżniejszemi zmianami i uzupełnieniami).

2)
Przewóz tranzytowy towarów pomiędzy stacjami państw obcych, z któremi Polska pozostała w bezpośredniej komunikacji kolejowej, a stacją Zemgale odbywa się na, zasadzie przepisów, taryf i dokumentów, obowiązujących w odnośnej komunikacji bezpośredniej pomiędzy Polską a państwami korzystającemi z tranzytu przez Polskę dla komunikacji z Łotwą (Dz. U. R. P. z r. 1921 № 92 poz. 683, z r. 1922 № 53 poz. 494, № 83 poz. 746, z r. 1923 № 5 poz. 28, ze wszystkiemi póżniejszemi zmianami i uzupełnieniami).
3)
Cd przewozu wyłącza się przesyłki przedmiotów, których przywóz, wywóz lub tranzyt jest niedozwolony na obszarze odnośnego państwa.
4)
Na przesyłki w kierunku do Łotwy nadawca sporządza, oprócz zwykłego listu przewozowego, drugi egzemplarz tegoż z napisem w nagłówku:- "dla urzędu celnego".
5)
Należności kolei polskich z tytułu przewozu i opłat dodatkowych pobiera się:
a)
przy przesyłkach towarów od stacji kolei polskich z wyjątkiem będących w polskim zarządzie kolei na obszarze Wolnego Miasta Gdańska, - na stacjach nadawczych zgóry za całą przestrzeń przewozu; przy przesyłkach zaś od stacji, położonych na obszarze Wolnego Miasta Gdańska, na stacjach nadawczych zgóry za przestrzeń od stacji nadawczej do stacji Tczew, a za pozostałą przestrzeń przewozu - na st. Zemgale;
b)
przy przesyłkach towarów od st. Zemgale do stacji kolei polskich, nie wyłączając będących w polskim zarządzie kolei na obszarze Wolnego Miasta Gdańska, - na stacjach odbiorczych;
c)
przy przesyłkach towarów od i do stacji państw obcych, pozostających z Polską w bezpośredniej komunikacji kolejowej, - na stacji Zemgale.

Odległość pomiędzy stacjami kolei polskich a stacją Zemgale do obliczania opłat przewozowych określa się przez dodanie 10 kim. do odległości pomiędzy temi stacjami a stacją Turmont.

Dodatkowe opłaty (za naładowanie, ważenie, wyładowanie względnie składowe, postojowe), wynikłe na stacji Zemgale, jako na stacji nadawczej, lub odbiorczej, pobiera się według przepisów i taryf kolei łotewskich.

6)
Obciążanie przesyłek zaliczeniami jest niedopuszczalne.
7)
Odpowiedzialność za zaginięcie, brak i uszkodzenie bagażu i towarów reguluje się na zasadzie przepisów o przewozie bagażu i towarów na kolejach polskich, względnie, przy przewozach tranzytem przez Polskę, na zasadzie przepisów, obowiązujących w odnośnej komunikacji bezpośredniej pomiędzy Polską a państwami, korzystającemi z tranzytu przez Polskę dla komunikacji z Łotwą (vide p. 2).
§  2.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 marca 1923 r.
1 § 1:

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 24 listopada 1923 r. (Dz.U.23.121.985) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 listopada 1923 r.

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 17 czerwca 1924 r. (Dz.U.24.53.538) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 czerwca 1924 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1923.18.127

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wprowadzenie tymczasowej komunikacji kolejowej pomiędzy Polską a Łotwą przez stację Zemgale.
Data aktu: 23/02/1923
Data ogłoszenia: 26/02/1923
Data wejścia w życie: 01/03/1923