Zaprowadzenie t. zw. telegramów listowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA POCZT I TELEGRAFÓW
z dnia 13 grudnia 1923 r.
w sprawie zaprowadzenia t. zw. telegramów listowych.

Na mocy artykułu 10 ustawy z dnia 27 maja 1919 r. o państwowej wyłączności poczty, telegrafu i telefonu (Dz. P. P. P. № 44 poz. 310. Dz. Urz. M. P. i T. № 9 z roku 1919), zarządza się co następuje:
§  1.
Dopuszczani do wymiany w ruchu wewnętrznym pod nazwą telegramów listowych specjalnej kategorji telegramów prywatnych, za które pobierana będzie opłata o 50% niższa niż opłata za telegram zwykły o tejże ilości słów.
§  2.
Przyjmowanie od nadawców, odtelegrafowywanie i doręczanie; adresatom telegramów listowych odbywać się będzie: na zasadach następujących:
1.
Telegram prywatny może być traktowany jako telegram listowy przy zachowaniu wszystkich następujących warunków:
a)
o ile nadawca sani to zaznaczył, wypisując przed adresem telegramu znak konwencjonalny -LT- (letre télégramme). Znak ten wlicza się do ogólnej ilości wyrazów danego telegramu, opłacanych według taryfy zniżonej.
b)
O ile tekst telegramu zredagowano w języku jawnym (zwykłym). Ilość słów oblicza się według postanowień regulaminu dla telegramów zwykłych w języku jawnym.
c)
O ile telegram nie zawiera żadnych szczególnych zleceń nadawcy jak np. -RP-, -TC-, -D- i t. p. z wyjątkiem znaku konwencjonalnego -poste restante-, który jednak w danym wypadku musi byt wyrażony nie znakiem skróconym -GP- a pełnemi słowami.

W omawianym wypadku należy przed adresem napisać najpierw znak -LT- a dopiero na drugiem miejscu -poste restante-, Np.: -LT-Poste restante- Włodzimirski Tarnów.

d)
O ile miejscem nadania i przeznaczenia telegramu są urzędy, które pełnią służbę telegraficzną bez przerwy w ciągu całej doby lub całego dnia (oznaczone w spisie urzędów literą N. lub N/2). Urzędy z ograniczoną służbą dzienną (oznaczone w spisie urzędów literą C) lub L). jak również urzędy kolejowe nie są uprawnione do przyjmowania od nadawców i doręczania adresatom telegramów listowych.
2.
Telegramy listowe nie mogą być nadawane W drodze telefonicznej, a tylko bezpośrednio w urzędzie i to w godzinach ściśle oznaczonych a mianowicie miedzy 18 a 23-cią.
3.
Przyjmowanie telegramów listowych od nadawców może być czasowo wstrzymane w razie przeszkód w połączeniach telegraficznych natury technicznej lub nadzwyczajnego n§ gromadzenia telegramów wyższej kategorji.
4.
Telegramy listowe podlegają odtelegrafowaniu do urzędów przeznaczenia z reguły tylko w godzinach nocnych po wydaniu w danym kierunku wszystkich telegramów wyższych kategorji do telegramów prywatnych zwykłych i telegramów zniżkowych zamorskich włącznie.

W razie nieukończenia wydawania telegramów listowych w godzinach nocnych, podlegają one odtelegrafowaniu w godzinach rannych w ogólnej kolejności bądź drogą bezpośredniej bądź okrężną.

5.
Telegramy listowe otrzymane iv urzędzie odbiorczym, urząd ten doręcza adresatowi nie przez swoich depeszowych, a przekazuje poczcie, która doręcza je jak zwykłe listy według przepisów przewidzianych dla zwykłej korespondencji listowej, Telegram przekazany poczcie winien, być doręczany adresatowi przy najbliższym chodzie, który przypada według rozkładu służby doręczeń pecety listowej.

Jeżeli adresat telegramu listowego nie mieszka w obrębie miejscowego okresu doręczeń danego urzędu pocztowego, należy oddać go listonoszowi wiejskiemu o ile taki jest ustanowiony, lub posłańcowi gminnemu, który przychodzi po odbiór poczty dla mieszkańców wymienionej w adresie miejscowości chyba że adresat sam zgłasza się stale po swoją pocztę.

W takich razach nazwa miejscowości zamieszkania adresata musi być w adresie telegramu wymieniona bez żadnych dodatków jako przedostatnie słowo np.:

-LT- Siemieński Pawłosiow Jarosław.

Zastrzeżenie nadawcy lub odbiorcy by telegram listowy był doręczony przez ekspresa jak list ekspresowy nie może być uwzględnione.

6.
Niedoręczalne telegramy listowe zwraca urząd pocztowy temu urzędowi telegraficznemu, od którego je otrzymał, jak zwykłą korespondencją listową.

Urząd telegraficzny bez zawiadamiania o tem nadawcy telegramem służbowym niszczy je po upływie sześciu tygodni (42 dni), licząc od dnia następnego po dniu nadejścia telegramu.

W razie wyjazdu adresata telegram listowy może być dosłany tylko pocztą, za co nie pobiera się żadnej dodatkowej opłaty.

Jeżeli adresat wyjechał zagranicę, dosyła się telegram listowy jako nieopłacony list zwykły.

7.
Telegramy służbowe płatne i bezpłatne wymienione w sprawie telegramów listowych odtelegrafowuje się bez względu na porę dnia.

Za tego rodzaju telegramy służbowe płatne t. zw. "St" należy pobierać opłatę jak za telegramy zwykłe t. j. niezniżoną.

§  3.
Rozporządzenie niniejsze obowiązuje od dnia 1 stycznia 1924 r. na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.

Zmiany w prawie

Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1923.137.1137

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zaprowadzenie t. zw. telegramów listowych.
Data aktu: 13/12/1923
Data ogłoszenia: 31/12/1923
Data wejścia w życie: 01/01/1924