Zniesienie Ministerstwa Poczt i Telegrafów.

USTAWA
z dnia 5 grudnia 1923 r.
w przedmiocie zniesienia Ministerstwa Poczt i Telegrafów. *

Na mocy art. 44 Konstytucji ogłaszam ustawę następującej treści:
Art.  1.

Utworzone dekretem z dnia 5 lutego 1919 r. (Dz. P. P. P. № 13. poz. 142) Ministerstwo Poczt i Telegrafów znosi się.

Prawa i obowiązki Ministerstwa Poczt i Telegrafów, określone ustawą z dn. 27 maja 1919 r. o państwowej wyłączności poczty, telegrafu i telefonu (Dz. P. P. P. № 44 poz. 310), ustawą z dn. 18 grudnia 1920 r. o pocztach, radiotelegrafach, telegrafach i telefonach w czasie wojny (Dz. U. R. P. z r. 1921 № 7 poz. 36) oraz rozporządzeniem Rady Ministrów z dn. 16 grudnia 1920 r. w przedmiocie przekazania Ministrowi Poczt i Telegrafów zarządu poczt, telegrafów i telefonów ha obszarze b. dzielnicy pruskiej (Dz. U. R. P. № 119 poz. 786), przechodzą na Ministra Przemysłu i Handlu.

Art.  2.

Reorganizacją urzędów, wymaganą do wykonania przepisu art. 1, przeprowadzi rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej, powzięte na zasadzie uchwały Rady Ministrów. Reorganizacja ta nastąpi z zachowaniem odrębności Zarządu poczt i telegrafów w ramach Ministerstwa Przemysłu i Handlu.

Art.  3.

Wykonanie niniejszej ustawy powierza się Ministrowi Przemysłu i Handlu.

Art.  4.

Ustawa niniejsza wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

* Z dniem 28 września 1926 r. prawa i obowiązki Ministra Przemysłu, i Handlu dotyczące państwowego zarządu poczt i telegrafów, określone w nin. ustawie przechodzą na Ministra Komunikacji, zgodnie z art. 3 rozp. z mocą ustawy z dnia 24 września 1926 r. (Dz.U.26.97.567).

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1923.131.1061

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Zniesienie Ministerstwa Poczt i Telegrafów.
Data aktu: 05/12/1923
Data ogłoszenia: 19/12/1923
Data wejścia w życie: 19/12/1923