Komunikacja między stacjami kolei polskich a stacją Wołoczyska kolei południowo-zachodnich i stacjami kolei ukraińskich a stacją Podwołoczyska polskich kolei państwowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KOLEI ŻELAZNYCH
z dnia 21 października 1922 r.
o komunikacji między stacjami kolei polskich a stacją Wołoczyska kolei południowo-zachodnich i stacjami kolei ukraińskich a stacją Podwołoczyska polskich kolei państwowych.

Na mocy dekretu z d. 7 lutego 1919 r. o tymczasowem przekazaniu Ministrowi Komunikacji prawa wydawania przepisów o przewozie osób, bagażu i towarów oraz ustalania taryf przewozowych na kolejach polskich (Dz. P. P. P. № 14, poz. 152) i w porozumieniu z Ministrami Przemyślu i Handlu oraz Skarbu zarządza się co następuje:
§  1.
Przewóz osób, bagażu i towarów z Polski do Ukrainy uskutecznia się ze wszystkich stacji kolei polskich do stacji Wołoczyska kolei południowo-zachodnich na podstawie przepisów, taryf i dokumentów, obowiązujących w komunikacji wewnętrznej kolei polskich.

W kierunku odwrotnym odprawia się osoby, bagaż i towary tylko do st. Podwołoczyska polskich kolei państwowych na podstawie przepisów, taryf i dokumentów, obowiązujących w komunikacji wewnętrznej kolei ukraińskich. Odległość od st. "Pod wołoczyska" do st. "Wołoczyska" stanowi 10 klm.

Dokumenty z Polski do st. "Wołoczyska" sporządza się w języku polskim, z Ukrainy zaś do st. "Podwołoczyska" w ukraińskim.

W obu jednak wypadkach stosuje się następujące odchylenia od przepisów, obowiązujących w komunikacjach wewnętrznych:

a)
nadawca sporządza na przesyłkę, oprócz zwykłego listu przewozowego, jeszcze odpis tegoż z napisem w nagłówku "dla urzędu celnego".
b)
od przewozu wyłącza się przesyłki nadzwyczajne i pośpieszne, a także przedmioty, których przywóz, wywóz lub tranzyt jest niedozwolony.

Przedmioty, wymagające przy wyładunku lub przeładunku urządzeń osobnych, jak np. dźwigów, rusztowań i t. p., przyjmuje się do przewozu tylko po telegraficznem porozumieniu się zarządów kolejowych obu państw w każdym oddzielnym wypadku.

c)
Opłaty przewozowe, należności dodatkowe i celne wywozowe, pobiera każda kolej zgóry przy nadaniu. Należności, narosłe na stacjach pośrednich i granicznych przed przejściem przesyłki na koleje sąsiednie, zapłacić ma dodatkowo nadawca za pokwitowaniem. Dla zabezpieczenia należności tych może st. nadawcza pobrać od nadawcy odpowiednią kaucję.

Opłaty dodatkowe, wynikłe na stacji przeznaczenia, pobiera kolej przeznaczenia według swych przepisów i taryf.

d)
Obciążanie przesyłek zaliczeniami i zaliczka mi a także ubezpieczenie dostawy jest nie dopuszczalne.
e)
Złocenia dodatkowe nadawcy są dopuszczalna, dopóki przesyłka, idąca z Polski, nie wy szła poza stację "Podwołoczyska", idąca zaś z Ukrainy-poza stację "Wołoczyska".
f)
Odpowiedzialność za zaginięcie, częściowy brak lub uszkodzenie bagażu i towarów względem osoby, uprawnionej do dochodzenia strat ciąży na kolei nadawczej do czasu prze kazania przesyłki w Wołoczyskach kolejom ukraińskim, względnie w Podwołoczyskach kolejom polskim, i reguluje się według praw i przepisów kolei nadawczej. Dochodzenie roszczeń z tego tytułu może być skierowane tylko do kolei nadawczej.

Odpowiedzialność za zaginięcie i częściowy brak lub uszkodzenie bagażu i towarów od chwili ich przekazania w Podwołoczyskach kolejom polskim obciąża koleje polskie, od chwili zaś przekazania w Wołoczyskach kolejom ukraińskim-koleje ukraińskie i reguluje się według praw i przepisów kolei, ponoszącej odpowiedzialność.

Dochodzenie roszczeń z tego tytułu może być skierowane tylko do kolei przeznaczenia.

§  2.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z d. 1 listopada 1922 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1922.92.857

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Komunikacja między stacjami kolei polskich a stacją Wołoczyska kolei południowo-zachodnich i stacjami kolei ukraińskich a stacją Podwołoczyska polskich kolei państwowych.
Data aktu: 21/10/1922
Data ogłoszenia: 31/10/1922
Data wejścia w życie: 01/11/1922