Komunikacja kolejowa na linji Puck - Hel.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KOLEI ŻELAZNYCH
z dnia 14 sierpnia 1922 r.
o komunikacji kolejowej na linji Puck-Hel.

Na mocy dekretu z dnia 7 lutego 1919 r. o tymczasowem przekazaniu Ministrowi Komunikacji prawa wydawania przepisów o przewozie pasażerów, bagażu i towarów oraz ustalania taryf przewozowych na kolejach polskich (Di. P. P. P. № 14, poz. 152) i w porozumieniu z Ministrami Skarbu oraz Przemysłu i Handlu zarządza się co następuje:
§  1. 1
W komunikacji wewnętrznej pomiędzy stacjami linji Puck-Hel, oraz komunikacji bezpośredniej ze wszystkiemi stacjami normalno i szerokotorowych polskich kolei państwowych i normalnotorowych kolei prywatnych, zarządzanych przez Państwo, od i do stacji tejże linji, wyszczególnionych w § 2 rozporządzenia niniejszego, przyjmuje się do przewozu osoby, psy, bagaż, przesyłki nadzwyczajne, zwłoki, zwierzęta żywe oraz przesyłki pośpieszne i zwyczajne na zasadach obowiązującej taryfy osobowej i bagażowej ze wszystkiemi dalszemi jej zmianami i uzupełniami (Dz. U. R. P. z 1921 r. № 97, poz. 708 i z r. 1922, № 18, poz. 155, № 29 poz. 235 i № 39 poz. 333) oraz taryfy ogólnej na przewóz towarów, zwłok i zwierząt części I (Dz. U. R. P. z 1921 r. № 65, poz. 414; № 71, poz. 489; № 83, poz. 593, z 1922 r. № 6, poz. 40 i № 18 poz. 156), części II i III (Dz. U. R. P. z 1922 r. № 48, poz. 428) oraz części IV i V (Dz. U. R. P. z 1922 r. № 55, poz. 500) z uwzględnieniem następujących wyjątkowych postanowień wykonawczych do przepisów przewozowych, oraz postanowień taryfowych:

A.

WYJĄTKOWE POSTANOWIENIA WYKONAWCZE DO PRZEPISÓW PRZEWOZOWYCH:

Do art. 10.

Przewóz osób odbywa się wyłącznie pociągami osobowemi lub mieszanemi w kl. II, III lub IV.

Do art. 16.

Na stacjach niemających kas biletowych odprawia się podróżnych w pociągu na podstawie biletów, wydawanych przez personel pociągowy bez pobierania opłaty dodatkowej za wystawienie biletu.

Do art. 25.

Wydane bilety nie uprawniają do przerwy podróży.

Do art. 32.

Ubezpieczenie terminowości dostawy nadanego do przewozu bagażu jest niedopuszczalne.

Przy bagażu, nadanym na stacjach, nie mających ekspedycji bagażowych, ustala kolej wagę na stacji przeznaczenia, względnie pobiera tamże opłatę przewozową.

Przewóz bagażu pomiędzy stacjami nieobsadzonemi linji Puck-Hel odbywa się na podstawie porozumienia z koleją w każdym poszczególnym wypadku

Do art. 34.

Wyładowania bagażu na stacjach nieobsadzonych dokonują podróżni na własny koszt i odpowiedzialność. W tym wypadku wydaje się bagaż za zwrotem kwitu bagażowego odnośnemu nadkonduktorowi pociągu.

Do art. 40.

Przy przesyłkach nadzwyczajnych, nadanych na stacjach nieobsadzonych, ustala kolej wagę na stacji przeznaczenia, względnie pobiera tamże opłatę przewozową.

Przewóz przesyłek nadzwyczajnych pomiędzy stacjami nieobsadzonemi linji Puck-Hel odbywa się wyłącznie na podstawie poprzednio zawartej umowy z zarządem kolejowym.

Do art. 42.

Odnośnie do zawiadomienia odbiorcy o nadejściu przesyłki nadzwyczajnej obowiązują wyjątkowe postanowienia wykonawcze, ustalone do art. 79 przepisów przewozowych.

Do art. 45.

Postanowienia wykonawcze uzupełnia się jak następuje:

W razie braku wagonów krytych, przewóz zwłok może być dokonany w wagonie niekrytym za zgodą nadawcy, wyrażoną w liście przewozowym, oraz miejscowej władzy administracyjnej.

Do art. 54.

Wyłączone są od przewozu przedmioty, objęte załącznikiem B do Przepisów Przewozowych w rozdziale I do IV włącznie (Dz. U. R. P. z 1921 r. № 65 poz. 414), o ile przesyłki takie nie pochodzą od władz wojskowych względnie nie są przeznaczone dla nich.

Do art. 61.

P.1 uzupełnia się jak następuje:

Odnośnie do przesyłek, nadanych na stacjach, niemających ekspedycji towarowych, jednak przystosowanych do przyjęcia danych przesyłek, należy uważać umowę za przewóz za zawartą z chwilą odebrania tej przesyłki wraz z listem przewozowym" oraz jego wtórnikiem, przez ekspedycję towarową w Pucku, Gnieździewie, Wielkiej Wsi "(Hel), Kuźnicy (Hel), Jastarni i Helu. Na znak przyjęcia, wspomniana ekspedycja nakłada na liście przewozowym, oraz na wszystkich dołączonych w myśl art. 56 ust. 5 przepisów przewozowych arkuszach dodatkowych, względnie na wtórniku listu przewozowego stempel z datą przyjęcia przesyłki.

Od chwili przyjęcia przesyłki do przewozu do chwili zawarcia umowy o przewóz odpowiada kolej jako ekspedytor.

Do art. 64.

Czasowe przechowanie przesyłek na stacjach niemających ekspedycji towarowych jest niedopuszczalne.

Do art. 69.

Przy wszystkich przesyłkach, przeznaczonych do stacji niemających ekspedycji towarowych, musi być przewozowe z góry opłacone przy nadaniu.

Od tych zaś stacji odbywa się uiszczanie przewoźnego na stacji, zawierającej umowę o przewóz stosownie do postanowień art. 61 p. 1. Przy nadaniu przesyłek, łatwo ulegających zepsuciu, przesyłek, nie-zabezpieczających kosztów przewozu wskutek swej małej wartości oraz przesyłek, nadanych w opakowaniu wadliwem, niezabezpieczającem ich całości, a przeznaczonych do stacji, położonych poza stacją zawarcia umowy, stacje zawarcia umowy o przewóz, mają prawo uzależnić przyjęcie przesyłki do dalszego przewozu od poprzedniego złożenia kaucji w wysokości przewoźnego za całą następną, dalszą przestrzeń przewozu.

Przewóz towarów pomiędzy stacjami, niemającemi ekspedycji towarowych, może odbywać się wyłącznie na podstawie uprzednio zawartej umowy z zarządem kolejowym.

Do art. 73.

Dodatkowe zlecenie do przesyłek przeznaczonych do stacji niewyposażonych w ekspedycję towarową są niedopuszczalne.

Do art. 76.

Odnośnie przesyłek, przeznaczonych do stacji, niemających ekspedycji towarowych, jednak przystosowanych do przyjęcia danej przesyłki, uważa się jako stację zawarcia umowy o przewóz, stację Puck. Odpowiedzialność kolei za przewóz przesyłki od stacji zawarcia umowy o przewóz do stacji przeznaczenia w tym wypadku reguluje postanowienie art. 85 P. P.

Do art. 79.

Kolej jest uprawniona zawiadomić odbiorcę telefonicznie za pośrednictwem trzeciej osoby, przebywającej w miejscu pobytu odbiorcy a posiadającej połączenie telefoniczne. Takie zawiadomienie uważa się za uskutecznione po myśli art. 79 przepisów przewozowych.

Art. 92 i 93 zawiesza się czasowo.

Art. 94 ustęp 1 i 2 otrzymują brzmienie następujące:

1)
W razie przekroczenia terminu dostawy ko lej winna jest uiścić odszkodowanie za udowodnioną szkodę do wysokości przewoźnego,
2)
Jeżeli wskutek przekroczenia terminu dostawy szkoda nie powstała, lub też nie została udowodnioną, kolej powinna uiścić za każdy dzień przekroczenia terminu dostawy 5% przewoźnego, nie więcej jednak jak 50% od sumy przewoźnego.

W ustępie 3-im skreśla się zdanie drugie.

B.

POSTANOWIENIA TARYFOWE.

1) Wykaz odległości na linji:
Puck-Hel Gnieździewo Swarzewo Wielka Wieś Chałupy Kuźnica Jastarnia Hel
Puck 5 8 13 19 25 31 44
Gnieździewo 3 8 14 20 26 39
Swarzewo 6 12 17 24 37
Wielka Wieś 6 12 18 32
Chałupy 6 12 26
Kuźnica 7 20
Jastarnia 14

2) Czynności ekspedycyjne.

Stacje: Puck, Gnieździewo, Wielka Wieś "(Hel), Kuźnica (Hel), Jastarnia i Hel wykonują wszystkie czynności ekspedycyjne, wszelkie zaś inne stacje tej linji nie wykonują tych czynności i do nich odnoszą się powyższe wyjątkowe postanowienia wykonawcze do art. 16, 32, 34, 40, 61, 64, 69, 73 i 76 przepisów przewozowych.

3) Sprzedaż biletów przez personel pociągowy podróżnym, przyjętym do pociągu na stacjach niemających kas biletowych.

Podróżnych tych odprawia personel pociągowy podczas jazdy za pomocą biletów osobnych bez pobrania opłaty dodatkowej, przewidzianej w art. 16.

Do czasu wprowadzenia biletów osobnych, odprawia się podróżnych w pociągu na podstawie ceduł dopłatowych.

4) Odprawianie przesyłek towarowych pomiędzy stacjami linji Puck-Hel odbywa się bez ceduł przewozowych, jedynie na podstawie:

a)
"Księgi odbioru o przewozie towarowym" druk F. N. 3297a, oraz
b)
"Księgi przesyłek towarów" druk F. N. 326a.

5) Obliczanie przewoźnego.

Przy obliczaniu opłat za przejazd osób oraz przewóz psów, bagażu, przesyłek nadzwyczajnych, towarów, zwłok i zwierząt żywych linją Puck-Hel stosują się taryfy normalne przyczem kilometry, wyszczególnione w wykazie odległości, zaokrągla się do pełnych dziesiątków wzwyż.

§  2. 2
Do komunikacji bezpośredniej ze wszystkiemi stacjami polskich kolei państwowych włącza się stacje: Puck, Gnieździewo, Wielka Wieś (Hel), Kuźnica (Hel), Jastarnia i Hel.
§  3.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 25 maja 1923 r. (Dz.U.23.56.402) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 1923 r.
2 § 2 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 25 maja 1923 r. (Dz.U.23.56.402) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 1923 r.

Zmiany w prawie

Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1922.76.687

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Komunikacja kolejowa na linji Puck - Hel.
Data aktu: 14/08/1922
Data ogłoszenia: 16/09/1922
Data wejścia w życie: 16/09/1922