Osobne ulgi celne dla górnośląskiej części województwa śląskiego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW SKARBU ORAZ PRZEMYSŁU I HANDLU
z dnia 10 sierpnia 1922 r.
w sprawie osobnych ulg celnych dla górnośląskiej części województwa śląskiego.

Na podstawie uchwały Sejmu Ustawodawczego z dnia 1 sierpnia 1919 roku i uchwały Rady Ministrów z dnia 26 maja 1919 roku oraz art. 4 ustawy z dnia 16 czerwca 1922 r. o rozciągnięciu na ziemie górnośląskie województwa śląskiego konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej i niektórych innych ustaw oraz w przedmiocie zmian w ustawodawstwie na tych ziemiach obowiązującem (Dz. U. R. P. № 46 poz. 388) zarządza się co następuje:
§  1.
Upoważnia się Dyrekcję ceł w Mysłowicach do wydawania w porozumieniu z wojewodą śląskim (wydział dla handlu i przemysłu) pozwoleń na obrót do uszlachetnienia i naprawy, zarówno czynny i bierny (art. 12 lit. a i b rozporządzenia o taryfie celnej-Dz. U. R. P. z 1920 r. № 51 poz. 314), oraz do wydawania pozwoleń na czasowe wprowadzanie bez opłaty cła przedmiotów, przeznaczonych do przejściowego użytku (art. 12 lit. c rozporządzenia o taryfie celnej-Dz. U. R. P. z 1920 № 51 poz. 314).

Powyższe pozwolenia mogą być wydawane bez wzglądu na to, czy dany towar można sprowadzać z pozostałej części obszaru celnego Rzeczypospolitej Polskiej lub czy dany towar może być uszlachetniony względnie naprawiony na pozostałej części obszaru celnego Rzeczypospolitej Polskiej, jak również niezależnie od stosunku do państw, których obszaru dotyczy obrót uszlachetniający.

Terminy wyznaczane w powyższych pozwoleniach dla dokonania obrotu uszlachetniającego, względnie naprawy, nie mogą przekraczać okresu rocznego od daty wydania pozwolenia.

Upoważnienie niniejsze ma zastosowanie wyłącznie na górnośląskiej części województwa śląskiego i pozostaje w mocy do dnia 31 grudnia 1922 r. włącznie.

§  2. 1
Upoważnia się Dyrekcję ceł w Mysłowicach do zwalniania od cła w porozumieniu z wojewoda śląskim (wydziałem dla handlu i przemysłu) surowców, półsurowców i półfabrykatów, pomocniczych artykułów technicznych, maszyn, narzędzi, instalacji fabrycznych oraz części powyższych przedmiotów, przywożonych przez zakłady przemysłowe górnośląskiej części województwa śląskiego do użytkowania lub przeróbki, o ile za pomocą wiarogodnych dokumentów udowodnionem zostanie, że co do nabycia tych towarów przez wymienione zakłady przemysłowe była zawarta na piśmie ostateczna tranzakcja przed dniem 19 czerwca 1922 r.

Zwolnienia od cła na podstawie powyższego upoważnienia stosowane być mogą do podań, złożonych wraz z powyższemi wiarogodnemi dokumentami w ciągu czterech tygodni od daty wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, i tracą swą moc po upływie 6 miesięcy od daty ich wydania.

§  3. 2
Upoważnia się Dyrekcję ceł w Mysłowicach do zwalniania od cła w porozumieniu z wojewodą śląskim (wydział dla handlu i przemysłu, względnie o ile chodzi o artykuły monopolowe lub podlegające opłatom wewnętrznym również z wydziałem skarbowym), następujących towarów, sprowadzanych w ilościach odpowiadających istotnej potrzebie przez organizacje urzędnicze i robotnicze bez pośrednictwa lub za pośrednictwem odnośnych organów rządowych, komunalnych lub fabrycznych do Własnego użytku członków tych organizacji.
Pozycja taryfy: celnej Nazwa towaru:
1) 21 p. 3 Tytuń prasowany.
2) 29 Piwo.
3) 57 p. 1, 2 Wszelkie obuwie z wyjątkiem lakierowanego i z materji jedwabnej;
4) 205 p. 1 c,d, 209 p. 1 a Bielizna i odzież, wykończona i niewykończona, zwykła, dziana lub z tkanin prócz jedwabnych, półjedwabnych;
5) 210 p. 1,4,5, Kapelusze i czapki.

Upoważnienie powyższe pozostaje w mocy do dnia 31 grudnia 1922 r. włącznie.

Zwolnienia od cła przyznane na podstawie niniejszego paragrafu (3) ważne są w ciągu trzech miesięcy od daty ich wydania.

§  4.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 2 zmieniony przez rozporządzenie z dnia 14 września 1922 r. (Dz.U.22.84.756) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 października 1922 r.
2 § 3 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 20 listopada 1922 r. (Dz.U.22.106.989) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 grudnia 1922 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1922.71.647

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Osobne ulgi celne dla górnośląskiej części województwa śląskiego.
Data aktu: 10/08/1922
Data ogłoszenia: 30/08/1922
Data wejścia w życie: 30/08/1922