Udzielanie gminom pożyczek ze Skarbu Państwa na budowę lub przebudowę publicznych szkół powszechnych i domów mieszkalnych dla nauczycieli.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA WYZNAŃ RELIGIJNYCH I OŚWIECENIA PUBLICZNEGO
z dnia 26 czerwca 1922 r.
w przedmiocie udzielania gminom pożyczek ze Skarbu Państwa na budowę lub przebudowę publicznych szkół powszechnych i domów mieszkalnych dla nauczycieli.

Na podstawie art. 10 i 11 ustawy z dnia 17 lutego 1922 r. o budowie publicznych szkół powszechnych (Dz. U. R. P. № 18, poz. 144) w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych i Ministrem Skarbu zarządza się co następuje:
§  1.
Oprócz zasiłków, których wysokość określa art. 10 ustawy z dnia 17 lutego 1922 r. o budowie publicznych szkół powszechnych (Dz. U. R. P. № 18, poz. 144), mogą być udzielane gminom pożyczki ze Skarbu Państwa na budową lub przebudowę publicznych szkół powszechnych i domów mieszkalnych dla nauczycieli, wznoszonych zgodnie z wymaganiami powyższej ustawy, oraz na kupno budynków dla publicznych szkół powszechnych i domów mieszkalnych dla nauczycieli, lecz tylko w tym wypadku, jeżeli cena kupna wraz z kosztami ewentualnej przebudowy nie będzie przekraczała kosztów wzniesienia nowego budynku. Pożyczki, jak również i zasiłki ze Skarbu Państwa, nie mogą być udzielane gminom na nabycie gruntów pod zabudowania, na boiska i ogrody szkolne.
§  2.
Pożyczki na cele wymienione w § 1, udzielane będą na warunkach następujących:
a)
pożyczki będą oprocentowane, poczynając od 1 stycznia roku następnego po przyznaniu pożyczki, w stosunku pięć od stu (5%) rocznie;
b)
pożyczki będą spłacane Skarbowi Państwa Polskiego w ciągu lat 15; w wypadkach, za sługujących na uwzględnienie, pożyczka może być udzielona na termin dłuższy, do lat 40. Pierwsza rata pożyczki wraz z odsetkami za czas ubiegły będzie wpłacona przez gminę na rachunek Skarbu Państwa w trzecim roku kalendarzowym po przyznaniu gminie pożyczki;
c)
pożyczki będą spłacane równemi ratami rocznemi, uiszczanemi wraz z odsetkami, należnemi do dnia 31 grudnia tego roku, w którym spłata odnośnej raty następuje; kalendarzowy termin wpłaty kwoty, należnej tytułem raty wraz z odsetkami, określony będzie przy udzieleniu pożyczki;
d)
raty pożyczek wraz z odsetkami od sum należnych będą spłacane w obowiązującej w danym czasie walucie Państwa Polskiego według urzędowego kursu przerachowania.
§  3.
O przyznaniu gminie pożyczki decyduje kurator okręgu szkolnego w porozumieniu z przedstawicielami Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Skarbu.
§  4.
Przyznana pożyczka będzie wypłacona gminie po przedłożeniu przez nią poświadczonych odpisów uchwał o zaciągnięciu pożyczki, zatwierdzonych - zgodnie z obowiązującemi przepisami - przez władze nadzorcze, oraz po przedłożeniu skryptów dłużnych, podpisanych przez przedstawicieli gminy.

W uchwałach i skrypcie dłużnym będzie zaznaczone:

a)
że gmina przyjmuje i użyje pożyczki tylko na ten cel, na jaki pożyczka została przyznana;
b)
że gmina gwarantuje spłatę pożyczki wraz z należnemi odsetkami całym swoim tak nie ruchomym, jak i ruchomym majątkiem, oraz wszystkiemi dochodami gminy;
c)
że gmina zobowiązuje się wstawiać do budżetu swego corocznie aż do całkowitej spłaty pożyczki odpowiednią sumę na spłatę przy padających rat wraz z odsetkami;
d)
że gmina wyraża zgodę, aby w razie opóźnienia w wypłacie raty w oznaczonym terminie zaległa rata była ściągnięta przymusowo w drodze postępowania administracyjnego wraz z odsetkami za zwłokę w wysokości 10 procent w stosunku rocznym od raty zaległej oraz z kosztami egzekucji.
§  5.
W razie niewstawienia przez gminę do budżetu gminnego odpowiedniej sumy na spłatę raty pożyczki wraz z należnemi odsetkami, władze nadzorcze wstawią tę sumę do budżetu gminy.
§  6.
Należne raty wraz z odsetkami będzie gmina wpłacać w sposób i do kas lub instytucji wskazanych jej przez kuratora okręgu szkolnego.
§  7.
Warunki udzielenia pożyczki podane w niniejszem rozporządzeniu, mogą być w poszczególnych wypadkach zmienione za zgodą Ministra Skarbu.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1922.56.512

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Udzielanie gminom pożyczek ze Skarbu Państwa na budowę lub przebudowę publicznych szkół powszechnych i domów mieszkalnych dla nauczycieli.
Data aktu: 26/06/1922
Data ogłoszenia: 26/07/1922
Data wejścia w życie: 10/08/1922