Świadectwa na przewóz spirytusu i wódki.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 22 maja 1922 r.
w przedmiocie świadectw na przewóz spirytusu i wódki.

Na mocy § 1 lit d i § 16 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 października 1921 w przedmiocie opodatkowania spirytusu i wyrobów wódczanych na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. R. P. № 86, poz. 628) - tudzież w uzupełnieniu rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 13 kwietnia 1922 r. (Dz. U. R. P. № 33, poz. 274) o przewozie spirytusu i wyrobów spirytusowych, zarządza się co następuje:
§  1.
Gorzelnie, rafinerje, fabryki wódek, składy i t. p. zakłady przemysłowe i handlowe prowadzące obroty spirytusem, obowiązane są przy odprawie spirytusu lub wódek w ilościach ponad 10 litrów wydawać odbiorcy lub przewoźnikowi świadectwa przewozowe według załączonego wzoru. Przygotowanie odpowiednich druków świadectw przewozowych jest rzeczą odnośnego przedsiębiorstwa.
§  2.
Druki świadectw przewozowych składają się z trzech części: samego świadectwa, duplikatu i odcinka.
§  3.
Odnośne przedsiębiorstwa składają przełożonemu urzędowi akcyz i monopolów zeszyty druków świadectw przewozowych dowolnej grubości przygotowane do przeszycia.

W urzędzie należy druki oznaczyć w ten sposób, aby stempel urzędowy z wymienieniem urzędu I roku bieżącego przypadał częściowo na świadectwie, częściowo zaś na duplikacie. Prócz tego każdy druk należy opatrzyć liczbą kolejną a zeszyt przeszyć i opieczętować, tudzież zaznaczyć w stosownym rejestrze, komu i za jakiemi liczbami kolejnemi zeszył; druków wydano. Numerację tych druków prowadzić należy corocznie w każdym urzędzie osobno, licząc od 1 stycznia do 31 grudnia każdego roku.

§  4.
Przy odprawie spirytusu lub wódki wpisuje się do wszystkich części druku (§ 3) przepisane dane, przytem ilość odprawionych wyrobów w litrach stustopniowych umieszcza się w świadectwie tudzież duplikacie koniecznie słownie i liczbami. Świadectwo z podpisem właściciela lub upoważnionego przez niego zastępcy doręcza się odbiorcy towaru; duplikat pozostaje przy odcinku na miejscu.
§  5.
W razie zajścia przy wystawianiu świadectwa jakiejkolwiek omyłki należy druk przekreślić i pozostawić w zeszycie w całości, a do świadectwa użyć następnego arkusza; żadnych poprawek ani podskrobań w świadectwie czynić niewolno.
§  6.
Każdy urzędnik kontroli skarbowej, kontrolujący zakład sprzedaży spirytusu lub wódki, obowiązany jest sprawdzić duplikaty i odcinki świadectw wydanych tudzież zgodność ich z pozycjami rozchodowemi księgi magazynowej; na stwierdzenie sprawdzenia kontrolujący umieścić winien na odcinku i duplikacie swój podpis i datę sprawdzenia. Następnie duplikat należy odciąć i w razie odesłania przesyłki do zakładu w tej samej miejscowości - porównać duplikat ze świadectwem znajdującem się w miejscu przeznaczenia przesyłki. Jeśli przesyłka odeszła do miejscowości podległej innemu organowi skarbowemu, to duplikat wysłać należy do właściwego urzędu dla zarządzenia porównania go ze świadectwem na miejscu przeznaczenia.
§  7.
W razie sprzedania przesyłki w drodze innemu zakładowi niż to oznaczono w świadectwie, należy o tem oznajmić najbliższemu organowi kontroli skarbowej, który uczynić winien stosowną wzmiankę na świadectwie przewozowem przesyłki i donieść o zmianie miejsca przeznaczenia urzędom przełożonym miejsca odprawy i miejsca pierwotnego przeznaczenia przesyłki; w takim razie duplikat należy skierować do nowego miejsca przeznaczenia przesyłki.
§  8.
Po skontrolowaniu świadectwa z duplikatem pierwsze przekreśla się, drugie zwraca się do urzędu przełożonego.
§  9.
Zeszyty druków świadectw przewozowych można użytkować tylko w ciągu okresu rocznego, na jaki je wydano. W końcu roku odbiera się nie-zużyte zeszyty druków, tudzież zużyte odcinki świadectw i odsyła się je do urzędu przełożonego, gdzie po upływie roku następnego mogą być zniszczone.
§  10.
Rozporządzenie niniejsze otrzymuje moc obowiązującą na całym obszarze Rzeczypospolitej z dniem 1 lipca 1922 r.

ZAŁĄCZNIK 

DUPLIKAT ŚWIADECTWA № ......

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1922.43.364

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Świadectwa na przewóz spirytusu i wódki.
Data aktu: 22/05/1922
Data ogłoszenia: 14/06/1922
Data wejścia w życie: 01/07/1922