Zaprowadzenie wzajemnej wymiany paczek pocztowych między Polską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki Północnej.

ROZPORZĄDZANIE
MINISTRA POCZT I TELEGRAFÓW
z dnia 9 listopada 1922 r.
w sprawie zaprowadzenia wzajemnej wymiany paczek pocztowych miedzy Polską a Stanami Zjednoczonemi Ameryki Północnej.

Na mocy art. 10 ustawy z dnia 27 maja 1919 r. o państwowej wyłączności poczty, telegrafu i telefonu (Dz. P. P. P. № 44, poz. 310) zarządza się co następuje:
§  1.
Od dnia 1 grudnia 1922 r. zaprowadza się wzajemną wymianę paczek pocztowych między Polską a Stanami Zjednoczonemi Ameryki Północnej.
§  2.
W obrocie wzajemnym dopuszczone zostają tylko paczki zwykłe.
§  3.
Nie zostają dopuszczone paczki z podaną wartością, paczki ochronne, pospieszne i pilne, paczki za pobraniem i bez pobierania opłat celnych i pocztowych.
§  4.
Waga poszczególnej paczki nie może przekraczać 10 klg., długość zaś - 105 centymetrów (3 stopy 6 cali angielskich), przyczem długość (największy z wymiarów danej paczki) łącznie z obwodem przecięcia prostopadłego do długości-180 centymetrów (6 stóp angielskich).
§  5.
Do każdej paczki musi być dołączony jeden adres pomocniczy, jedna deklaracja celna i jedna karta zgłoszenia statystycznego.

Na odwrotnej stronie adresu pomocniczego i na samej paczce nadawca obowiązany jest podać jedną z następujących dyspozycji, jak należy z paczką postąpić w razie jej niedoręczalności

a)
"W razie niedoręczalności pod podanym adresem zrzekam się";

"If not deliverable as addressed abandon";

b)
"W razie niedoręczalności pod podanym adresem wydać N. N";

"If not deliverable as addressed deliver to N.N."

§  6.
Dozwala się przesyłać w paczkach pocztowych do i ze Stanów Zjednoczonych Ameryki towary i przedmioty, których przesyłanie w ten lub inny sposób jest wogóle dozwolone w myśl przepisów wewnętrznych kraju nadania względnie kraju przeznaczenia.
§  7.
Bezwarunkowo wzbronionem jest przesyłanie w paczkach pocztowych:
1)
listów lub notatek, mających charakter korespondencji bieżącej, co nie wyklucza prawa wkładania do paczek faktury otwartej, zawierające; tylko najistotniejsze dane, jak również zwykłej kopji adresu paczki z podaniem adresu nadawcy;
2)
publikacji, która naruszają prawa autorskie w kraju przeznaczenia;
3)
biletów, prospektów i okólników loteryjnych;
4)
wszelkich przedmiotów sprośnych i niemoralnych;
5)
żywych zwierząt z wyjątkiem pszczół w pudełkach dobrze zaopatrzonych;
6)
nieżywych zwierząt z wyjątkiem owadów i płazów dobrze zasuszonych;
7)
owoców i warzyw łatwo rozkładających się, oraz produktów wydzielających cuchnący zapach;
8)
płynów i ciał łatwo topniejących;
9)
trucizn oraz materji wybuchowych lub łatwo zapalnych;
10)
przedmiotów, które w jakikolwiekbądź sposób mogą uszkodzić inne przesyłki lub okaleczyć osoby przez których ręce przechodzą.
§  8.
Opakowanie paczek musi być trwale i wytrzymałe na przewóz morski.
§  9.
Paczki muszą być opłacane zgóry przy nadaniu.

Opłaty wynoszą:

a) od paczki do 1 kg. wagi 1 fr. 65 centymów zł.
b) " " ponad 1 do 5 kg. 2 fr. 25 " "
c) " " " 5 do 10 kg. 3 fr. 95 " "

Niezależnie od powyższych opłat kraj przeznaczenia paczki będzie pobierał od adresata za każdą paczką, bez wzglądu na wagę, należytości za pośrednictwo przy ocleniu, doręczanie i wyładowanie paczek w porcie w łącznej kwocie 25 centymów w złocie.

§  10.
Opłaty podane w § 9 we frankach ! centymach złotych pobiera się w markach polskich, względnie w markach niemieckich według każdocześnie obowiązującego ekwiwalentu.
§  11.
Rozporządzenie niniejsze obowiązuje na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1922.101.928

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zaprowadzenie wzajemnej wymiany paczek pocztowych między Polską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki Północnej.
Data aktu: 09/11/1922
Data ogłoszenia: 24/11/1922
Data wejścia w życie: 01/12/1922