Zmiana właściwości terytorjalnej sądów apelacyjnych i sądów okręgowych na terenie b. Królestwa Polskiego.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 21 grudnia 1921 r.
w przedmiocie zmiany właściwości terytorialnej sądów apelacyjnych i sądów okręgowych na terenie b. Królestwa Polskiego.

Na mocy art. 3 dekretu z dnia 7 lutego 1919 r. w przedmiocie dyzlokacji sądów (Dz. P. P. P. № 14, poz. 170) Rada Ministrów zarządza co następuje:
§  1.
Znosi się sądy okręgowe w Częstochowie i Łowiczu.
§  2. 1
Włącza się. do właściwości terytorjalnej sądu okręgowego w Warszawie gminy powiatu sochaczewskiego: Iłów, Młodzieszyn, Tułowice, Głusk, Kampinos, Łazy, Chodaków, Rybno, Szymanów, Kozłów Biskupi oraz miasto Sochaczew; gminy powiatu łowickiego: Kompinę, Jeziorko, Bolimów, Nieborów, Bąków, Bielawy, Dąbkowice, Łyszkowice, Lubianków, i miasto Łowicz oraz gminy powiatu skierniewickiego: Skierniewkę, Korabiewice, Kowiesy, Grzymkowice, Doleck, Dębową Górę, Głuchów, Słupię i miasto Skierniewice; wyłącza się zaś gminy powiatu płońskiego: Błędówko, Załuski i gminę Zegrze powiatu pułtuskiego z osadą Serockiem.
§  3.
Włącza się do właściwości terytorjalnej sądu okręgowego w Płocku gminy powiatu płońskiego: Błędówko, Załuski, Pomiechowo oraz miasto Zakroczym.
§  4.
Włącza się do właściwości terytorialnej sądu okręgowego w Mławie gminę Zegrze powiatu pułtuskiego z osadą Serockiem.
§  5.
Wyłącza się z właściwości terytorjalnej sądu okręgowego w Kielcach gminy powiatu miechowskiego: Wawrzeńczyce, Gruszów, Igołomję, Wierzbno, Kowale, Proszowice, Koniusze, Klimontów, Pałecznicę, Łętkowice, Niedźwiedź, Luborzyce, Michałowice, Iwanowice, Słomniki, Kacice, Miechów, Rzerzuśnię, Tczycę, Wielko-Zagórze, Kozłów, Książ Wielki, Racławice, Nieszków i miasto Miechów; gminy powiatu olkuskiego: Kroczyce, Kidów, Pilicę, Żarnowiec, Wolbrom. Ogrodzieniec, Jangrot, Skałę (Minogę), Sułoszowę, Cianowice, Rabsztyn, Bolesław, Sławków i miasta: Olkusz i Wolbrom.
§  6.
Włącza cię do właściwości terytorjalnej sądu okręgowego w Łodzi gminy powiślu łaskiego: Dąbrowę Widawską, Wygiełzów, Chociw, Dzbanki i Dąbrowę Rusiecką. Wyłącza się zaś gminy powiatu brzezińskiego: Łaznów, Będków, Ciosny, Łazisko i miasto Tomaszów Rawski.
§  7.
Włącza się do właściwości terytorjalnej sądu okręgowego w Piotrkowie gminy powiatu rawskiego: Boguszyce, Żelechlin, Budziszewice, Lubochnię, Rzeczycę, Czerniewice, Gortatowice, Górę, Lubanię, Regnów, Starąwieś, Marjanów, Wałowice oraz miasto Rawę; gminy powiatu częstochowskiego: Wancerzów, Rędziny, Mykanów, Miedźno, Popów, Lipie, Krzepice, Kuźniczkę, Opatów, Panki, Przystajń, Węgłowice, Kamyk, Grabówkę, Dzbów, Rększowice, Hutę-Starą, Kamienicę Polską, Olsztyn, Potok-Złoty, Przyrów oraz miasto Częstochowę i osady Kłobuck i Krzepice; gminy powiatu brzezińskiego: Łaznów, Będków, Ciosny, Łazisko i miasto Tomaszów Rawski.

Wyłącza się zaś gminy powiatu łaskiego: Dąbrowę Widawską, Wygiełzów, Chociw, Dzbanki i Dąbrowę Rusiecką.

§  8.
Włącza się do właściwości terytorjalnej sądu okręgowego w Sosnowcu, gminy powiatu miechowskiego: Wawrzeńczyce, Gruszów, Igołomję, Wierzbno, Kowale, Proszowice, Koniuszę, Klimontów, Pałecznicę, Łętkowice, Niedźwiedź, Luborzyce, Michałowice, Iwanowice, Słomniki, Kacice, Miechów, Rzeżuśnię, Tczycę, Wielko-Zagórze, Kozłów, Książ Wielki, Racławice, Nieszków i miasto Miechów; gminy powiatu olkuskiego: Kroczyce, Kidów, Pilicę, Żarnowiec, Wolbrom, Ogrodzieniec, Jangrot, Skałę (Minogę), Sułoszowę, Cianowice, Rabsztyn, Bolesław, Sławków i miasta: Olkusz i Wolbrom.
§  9.
Wyłącza się z właściwości terytorjalnej sądu apelacyjnego w Lublinie sąd okręgowy w Piotrkowie i włącza się do właściwości terytorjalnej sądu apelacyjnego w Warszawie.
§  10.
Rozporządzenie niniejsze uzyskuje moc obowiązującą z dniem 1 kwietnie 1922 roku.
1 § 2 zmieniony przez obwieszczenie z dnia 21 grudnia 1921 r. w sprawie sprostowania rozporządzenia w przedmiocie zmiany właściwości terytorjalnej sądów apelacyjnych i sądów okręgowych na terenie b. Królestwa Polskiego. (Dz.U.22.40.344) z dniem 1 czerwca 1922 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1922.1.2

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zmiana właściwości terytorjalnej sądów apelacyjnych i sądów okręgowych na terenie b. Królestwa Polskiego.
Data aktu: 21/12/1921
Data ogłoszenia: 07/01/1922
Data wejścia w życie: 01/04/1922