Rozporządzenie wykonawcze do rozporządzenia z dnia 30 maja 1921 r. w przedmiocie zmian w opodatkowaniu piwa na obszarze b. zaboru austrjackiego.

ROZPORZĄDZENIE
WYKONAWCZE MINISTRA SKARBU
z dnia 31 maja 1921 r.
do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 maja 1921 r. w przedmiocie zmian w opodatkowaniu piwa na obszarze b. zaboru austrjackiego. *

Na mocy § 4 i 9 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 17 maja 1921 r. w przedmiocie zmian w opodatkowaniu piwa na obszarze b. zaboru austrjackiego (Dz. U. R. P. № 50 poz. 306) zarządzam co następuje:
§  1.
Ostatni ustęp rozdziału III cz. A. wykonawczego rozporządzenia austr. Ministra Skarbu z dnia 28 sierpnia 1916 r. Dz. u. p, 271 do § 9 rozporządzenia Ministra Skarbu z dn. 21 lipca 1899 Dz. u. p. № 129 zmienia się jak następuje:

"Zwrot podatku przyznaje się w wysokości 200 mk. p. za hektolitr zepsutego piwa; jeżeli jednak w piwnicy fermentacyjnej zepsuło się piwo, którego warkę i zawartość ekstraktu tejże można sprawdzić, albo jeżeli strona domaga się zwrotu na podstawie urzędowego dochodzenia według zawartości ekstraktu brzeczki zarodowej już przy doniesieniu o zepsuciu się piwa, należy obliczyć zwrot podatku według sprawdzonej zawartości ekstraktu po 50 mk. za stopień hektolitrowy ekstraktu.

Z kwoty zwrotu należy potrącić koszta pobrania próbki i urzędowego badania".

§  2.
Część I rozdziału B. rozporządzenia austr. Ministerstwa Skarbu z dn. 28 sierpnia 1916 r. Dz. u. p. a- 271, zmienia się jak następuje:

Wytwórcy piwa oraz posiadacze hurtownych jego składów obowiązani do zgłoszenia zapasów piwa, będących w ich posiadaniu do dodatkowego opodatkowania mają zgłoszenie to wnieść w 3-ch jednobrzmiących egzemplarzach. Zgłoszeniu nie podlegają '..e ilości brzeczki, której wyrób oznajmiono wprawdzie przed dniem wejścia w życie powołanego wyżej rozporządzenia Rady Ministrów, które jednak zostały dopiero po wejściu w życie tego rozporządzenia urzędownie sprawdzone.

Jeżeli przedsiębiorca browaru ma poza browarem skład piwa prowadzony na własny rachunek, wówczas winien znajdujące się tam a podlegające dodatkowemu podatkowi zapasy zgłosić osobnem oznajmieniem w oddziale kontroli skarbowej, właściwym dla miejsca składu piwa.

Gdyby piwo zostało nadane do transportu z browaru lub składu do innego browaru lub składu najpóźniej 26 września 1921 r., a nie zostało zgłoszone do dodatkowego opodatkowania przed nadaniem, wówczas zgłoszenie ma uskutecznić odbiorca natychmiast po nadejściu posyłki".

W części II (załatwienie zgłoszenia) rozdziału B. rozporządzenia austr. Ministra Skarbu z dn. 28 sierpnia 1916 r. Dz. u. p. № 271, ustępy 5, 6 skreśla się; ustęp 8 zmienia się jak następuje:

"Wynik sprawdzenia (sprawdzony zapas piwa), kwotę dodatkowego podatku przydającą od sprawdzonych zapasów piwa i urząd pobierający, w którym tę kwotę należy uiścić winien organ skarbowy podać w 3-ch egzemplarzach zgłoszenia. Jeden egzemplarz zgłoszenia należy zwrócić stronie, drugi przesłać do urzędu pobierającego, a trzeci przesłać za pośrednictwem władzy skarbowej I instancji do właściwej władzy skarbowej II instancji".

Ustępy 7 i 9 pozostają bez zmiany.

Dodaje się ustęp 11 w brzmieniu następującem:

"Zarachowanie wpłaconych kwot dodatkowego podatku należy przeprowadzić w osobnym rejestrze pokwitowań, zaopatrzonym napisem "dodatkowy podatek". Rejestr ten należy przesłać wraz z odebranym egzemplarzem zgłoszenia do właściwej władzy skarbowej II instancji".

Część III (ratalna spłata dodatkowego podatku) rozdziału B. powołanego wyżej austr. rozporządzenia ministerjalńego otrzymuje brzmienie, następujące:

"Władza skarbowa I instancji może na prośbę obowiązanych do uiszczenia dodatkowego podatku zezwolić na spłacenie dłużnej kwoty bez osobnego zabezpieczenia w 6 równych ratach miesięcznych.

Pierwsza rata musi być zapłacona natychmiast po otrzymaniu pozwolenia na ratalną spłatę. Na kwicie należy uwidaczniać dalsze raty zapisując je równocześnie w przeznaczonym na to zapisku.

Jeżeliby choćby jedna z dozwolonych rat nie została punktualnie w dniu płatności uiszczona, należy całą zalegającą jeszcze kwotę ściągnąć naraz. Odsetek zwłoki nie należy w tym wypadku żądać".

Rozdział C (Postanowienia przejściowe) skreśla się.

§  3.
Inne przepisy dotyczące opodatkowania piwa, obowiązujące na obszarze b. zaboru austrjackiego, pozostają nadal w mocy.
§  4.
Jak długo w b. zaborze niemieckim podatek spożywczy od piwa nie będzie podwyższony do 2 mk. od litra piwa, sprowadzenie piwa z tego obszaru do obszaru b. zaboru austrjackiego nastąpić może jedynie na podstawie pozwolenia udzielonego przez władzę skarbową II instancji, w której okręgu mieszka odbiorca piwa.

Odbiorca piwa obowiązany jest sprowadzone na zasadzie tego' pozwolenia piwo zgłosić natychmiast po nadejściu posyłki wyznaczonemu w pozwoleniu organowi skarbowemu celem dodatkowego opodatkowania w sposób oznaczony w § 2 i uiścić dodatkową opłatę akcyzową w wymiarze' oznaczonym w § 7 powołanego na wstępie rozporządzenia Rady Ministrów, a to pod rygorem kar, przewidzianych w § 5 tegoż rozporządzenia.

§  5.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie równocześnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 30 maja 1921 r. w przedmiocie zmian w opodatkowaniu piwa na obszarze b. zaboru austrjackiego (Dz. U. R. P. № 50 poz. 306).
* Z dniem 1 listopada 1922 r. postanowienia nin. rozporządzenia mają analogiczne zastosowanie na tym obszarze również przy wykonywaniu rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 11 października 1922 w przedmiocie zmian w opodatkowaniu piwa z tą tylko zmianą, że zwrot podatku od piwa w wypadkach przewidzianych w § 1 tego rozporządzenia wykonawczego wynosi 2.500 mk. za hektolitr piwa wzgl. 480 mk. za stopień hektolitrowy ekstraktu. Zgodnie z § 2 rozporządzenia z dnia 16 października 1922 r. w celu wykonania rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 11 października 1922 r. w przedmiocie zmian w postanowieniach o opodatkowaniu piwa na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U.22.93.869).

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1921.53.337

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze do rozporządzenia z dnia 30 maja 1921 r. w przedmiocie zmian w opodatkowaniu piwa na obszarze b. zaboru austrjackiego.
Data aktu: 31/05/1921
Data ogłoszenia: 26/06/1921
Data wejścia w życie: 27/06/1921