Wzajemny pocztowy ruch paczkowy między Polską a Czecho-Słowacją.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA POCZT I TELEGRAFÓW
z dnia 17 lutego 1921 r.
w przedmiocie wzajemnego pocztowego ruchu paczkowego między Polską a Czecho-Słowacją.

Na mocy art. 10 ustawy z dnia 27 maja 1919 r. o państwowej wyłączności poczty, telegrafu i telefonu (Dz. Pr. P. P. № 44 poz. 310) zarządza się co następuje:
§  1.
Wzajemny ruch pocztowy paczkowy między Czecho-Słowacją a Polską podejmuje się z dniem 1 marca 1921 r.
§  2.
W obrocie paczkowym między obydwoma krajami mogą być przesyłane towary i przedmioty, których transport jest dopuszczony na podstawie międzynarodowej umowy pocztowej, dotyczącej wymiany paczek, a zawartej w Rzymie dnia 26 maja 1906 r., oraz towary i przedmioty, których przywóz i wywóz jest w odnośnym kraju dopuszczony na podstawie przepisów wewnętrznych.

Prócz tego mogą być wysyłane towary i przedmioty, których wwóz i wywóz jest w danym kraju warunkowo zakazany, a to na podstawie otrzymanych pozwoleń, wydawanych w obydwu krajach przez organa, kierujące obrotem towarowym z zagranicą.

Na przejściowy okres czasu wszystkie towary i przedmioty, wysyłane do i z Czecho-Słowacji, muszą zasadniczo mieć na przywóz i wywóz pozwolenie z biura dla handlu zagranicznego w Pradze.

Towary i przedmioty, wysłane bez pozwolenia na wwóz lub wywóz, będą ewentualnie z granicy zwracane przez urzędy pocztowe celne do miejsca nadania.

Za nieprzestrzeganie powyższych przepisów przez nadawców paczek, ewentualnie za fałszywe podanie zawartości paczek, zarządy pocztowe nie przyjmują żadnej odpowiedzialności i w razie zwrotu paczek z granicy z powodu braku pozwolenia na wywóz lub przywóz, ewentualnie z powodu fałszywego podania zawartości paczek, zapłacone przy nadaniu paczek należytości pocztowe nie będą zwracane.

§  3.
Przy nadaniu paczki do Czecho-Słowacji powinien nadawca przedłożyć list przesyłkowy zagraniczny, deklarację celną i deklarację statystyczną.
§  4.
Opłaty pocztowe muszą być uiszczane z góry przy nadaniu i wynoszą:
za 5 klg. paczkę zwykłą 45 mk.
" 5 " " ochronną 68 "
" 5 " " pospieszną zwykłą 83 "
" 5 " " pospieszną ochronna 106 "
§  5.
Odszkodowanie w razie ubytku, uszkodzenia lub zaginięcia paczki; wypłaca każdy kraj pod warunkami, przewidzianemi w artykule 16 umowy międzynarodowej, dotyczącej wymiany paczek, a zawartej w Madrycie dnia 30 listopada 1920 r. Odszkodowanie to nie może przewyższać:
za paczki do wagi 1 klg 10 franków
" " " " 1 do 5 klg 25 "
" " " " 5 do 10 klg 40 "

względnie równoważnika tych kwot w monecie kraju, przyznającego odszkodowanie.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1921.35.207

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wzajemny pocztowy ruch paczkowy między Polską a Czecho-Słowacją.
Data aktu: 17/02/1921
Data ogłoszenia: 23/04/1921
Data wejścia w życie: 01/03/1921