Utworzenie rady szkolnej okręgowej łódzkiej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA WYZNAŃ RELIGIJNYCH I OŚWIECENIA PUBLICZNEGO
z dnia 13 grudnia 1921 r.
o utworzeniu rady szkolnej okręgowej łódzkiej.

Na mocy art. 5 i 10 ustawy z dnia 4 czerwca 1920 o tymczasowym ustroju władz szkolnych (Dz. U. R. P. № 50 poz. 304) zarządza się co następuje:
§  1.
Do współdziałania z kuratorem okręgu szkolnego łódzkiego w zakresie oznaczonym w § 15 niniejszego rozporządzenia tworzy się w Łodzi radę szkolną okręgową.
§  2.
W skład rady szkolnej okręgowej wchodzą:
a)
kurator lub wyznaczony przez niego zastępca z pośród urzędników kuratorjum;
b)
wojewoda lub wyznaczony przez niego stały zastępca z pośród urzędników województwa;
c)
delegaci rad szkolnych powiatowych, wybrani po jednym przez każdą radę szkolną powiatową z pomiędzy członkami rady szkolnej powiatowej, będących równocześnie członkami sejmików powiatowych;
d)
dwaj delegaci łódzkiej rady miejskiej, wybrani przez nią z pomiędzy członków rady szkolnej miejskiej, będących równocześnie członkami rady miejskiej;
e)
trzej przedstawiciele nauczycielstwa szkół powszechnych publicznych i prywatnych z prawem publiczności;
f)
przedstawiciel nauczycielstwa seminarjów nauczycielskich tak państwowych jak i prywatnych 2 prawami seminarjów państwowych;
g)
dwaj przedstawiciele nauczycielstwa szkół średnich ogólnokształcących tak państwowych jak i prywatnych z prawami szkół państwowych;
h) 1
dwaj przedstawiciele nauczycielstwa szkół zawodowych;
i)
przedstawiciele wyznań, liczących w okręgu ponad 5% ludności, po jednym od każdego wyznania;
k)
) pięciu członków wyznaczonych przez Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego, z pośród których przynajmniej jeden musi być znawcą higjeny szkolnej.
§  3.
Członków rady szkolnej okręgowej wymienionych w § 2 pod lit. e) wybiera zjazd członków rad szkolnych powiatowych, pochodzących z wyboru nauczycieli szkół powszechnych, członków wymienionych w § 2 pod lit. f, g, h zjazd delegatów rad pedagogicznych odnośnych szkół, licząc po jednym od każdej rady pedagogicznej.
§  4.
Przedstawiciela wyznania katolickiego wyznacza Kurja biskupia w Łodzi, wyznania ewangelickiego - Konsystorz ewangelicko - augsburski w Warszawie, wyznania mojżeszowego - gmina żydowska w Łodzi.
§  5.
Mandat członków wymienionych w § 2 pod literami: e, f, g, h, i, k trwa trzy lata, członków wymienionych pod literami: c, d trwa tak długo, jak mandat w radzie szkolnej powiatowej, względnie radzie szkolnej miejskiej.

Przesiedlenie się na stałe mieszkanie za granicą okręgu szkolnego łódzkiego powoduje utratę, mandatu do rady szkolne] okręgowej.

§  6.
Kolegja wyborcze wybierają prócz członków wymienionych w § 2 pod 1iterami c do h włącznie także taką samą liczbę zastępców, którzy w razie ustąpienia członka lub utraty mandatu wchodzą do rady szkolnej okręgowej w ustanowionej przy ich wyborze kolei na resztę kadencji.
§  7.
Sposób dokonania wyboru członków wymienionych w § 2 pod 1iterami: e, f, g, h określa Minister Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego drogą rozporządzenia.

Minister Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego ustanawia także termin wyborów.

§  8.
Zaskarżenie wyborów z powodu nieprawidłowości można wnosić do Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego za pośrednictwem kuratora okręgu szkolnego w Lodzi w przeciągu dni 8 od dnia wyborów.

W razie uwzględnienia zażalenia Minister zarządza nowe wybory.

§  9.
Członek rady szkolnej okręgowej nieobecny na trzech kolejnych posiedzeniach bez dostatecznego usprawiedliwienia traci mandat.
§  10.
Członkowie rady szkolnej okręgowej, mieszkający poza siedzibą kuratorjum, otrzymują ze Skarbu Państwa zwrot kosztów podróży oraz djet wedle norm ustanowionych dla urzędników państwowych VII stopnia służbowego.
§  11.
Posiedzenia rady szkolnej okręgowej zwołuje kurator w miarę potrzeby według własnego uznania, przynajmniej jednak 4 razy do roku.

Na pisemne żądanie przynajmniej 10 członków rady szkolnej okręgowej, kurator obowiązany jest do dni 15 od dnia wejścia wniosku do kuratorjum zwołać nadzwyczajne posiedzenie.

§  12.
Kurator oraz rada szkolna okręgowa mogą powoływać na posiedzenia rzeczoznawców z głosem doradczym.
§  13.
Na posiedzeniach rady szkolnej okręgowej przewodniczy kurator lub wyznaczony przez niego zastępca (§ 2, punkt a).
§  14.
Uchwały rady szkolnej okręgowej są prawomocne przy obecności przynajmniej połowy członków oraz przewodniczącego (§ 13). Uchwały zapadają absolutną większością głosów obecnych członków. W razie równości głosów rozstrzyga przewodniczący. Przewodniczący ma prawo zabierania głosu poza koleją mówców.

Członek rady nie może brać udziału w obradach i głosowaniu nad sprawami, które są związane z jego osobistemi interesami lub interesami jego krewnych.

§  15.
Do zakresu działania rady szkolnej okręgowej należy:
a)
badanie potrzeb szkolnych i oświatowo-kulturalnych okręgu oraz inicjatywa w sprawie reform w szkolnictwie, bądź to w celu przystosowania szkolnictwa do miejscowych warunków i potrzeb, bądź to w celu wprowadzenia zmian w organizacji szkolnictwa w całem Państwie;
b)
przedstawianie Ministrowi Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego opinji o administracji szkolnej i stanie szkolnictwa okręgu, oraz wynikających stąd wniosków;
c)
rozporządzanie funduszami, przyznanemi do dyspozycji rady przez organa samorządowe na cele szkolne i oświatowo-kulturalne okręgu;
d)
wydawanie opinji o projekcie budżetu okręgu szkolnego;
e) 2
(skreślona);
f)
wydawanie opinji o wnioskach zakładania i zwijania państwowych szkół średnich ogólnokształcących, zawodowych i seminarjów nauczycielskich, oraz o wnioskach koncesjonowania i zamykania takichże szkół prywatnych;
g)
rozwiązywanie na wniosek kuratora rad szkolnych powiatowych; h) delegowanie w poszczególnych wypadkach członków rady do zwiedzania szkół i instytucji wychowawczych i oświatowych, podlegających kuratorowi. Delegaci nie mają prawa egzaminowania młodzieży szkolnej, czynienia uwag nauczycielstwu i wydawania zarządzeń;
i)
inne sprawy przekazywane radzie przez ustawy i rozporządzenia, lub powierzane jej przez Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego lub kuratora.
§  16.
Rada szkolna okręgowa układa regulamin swych czynności.
§  17.
Ochwaty rady szkolnej okręgowej wykonywa kurator przez podległe mu organy.
§  18.
Kurator ma prawo zawiesić uchwałę rady szkolnej okręgowej, jeśli przekracza ona kompetencje właściwe radzie szkolnej okręgowej, lub jest sprzeczna z obowiązującemi przepisami. Radzie przysługuje odwołanie do Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego.
§  19.
Ministrowi Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego przysługuje prawo rozwiązania rady szkolnej okręgowej w razie, gdyby nie spełniała swych obowiązków, przekraczają zastrzeżoną jej kompetencję lub gdyby działalność jej była niezgodna z ustawami.
1 § 2 lit. h) zmieniona przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 30 maja 1927 r. (Dz.U.27.52.463) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 czerwca 1927 r.
2 § 15 lit. e) skreślona przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 30 maja 1927 r. (Dz.U.27.52.463) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 czerwca 1927 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1921.108.789

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Utworzenie rady szkolnej okręgowej łódzkiej.
Data aktu: 13/12/1921
Data ogłoszenia: 31/12/1921
Data wejścia w życie: 15/01/1922