Uzupełnienie i zmiana w przepisach o kolejności przyjmowania nadawanych do wysyłania ładunków oraz o wykonaniu planu przewozowego na zasadzie kolejności (Dz. Ustaw 1920 r. Nr 56 poz. 350, Nr 97 poz. 644 i Nr 106 poz. 702).

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KOLEI ŻELAZNYCH
z dnia 19 stycznia 1921 r.
w sprawie uzupełnienia i zmiany w przepisach o kolejności przyjmowania nadawanych do wysyłania ładunków oraz o wykonaniu planu przewozowego na zasadzie kolejności (Dz. Ustaw 1920 r. № 56 poz. 350, № 97 poz. 644 i № 106 poz. 702).

Na mocy dekretu z dnia 7 lutego 1919 r. (Dz. Pr. № 14 poz. 15?) konstytucyjnie zatwierdzonego w dniu 7 kwietnia 1919 r. (Monitor Polski № 82 z dnia 10 kwietnia 1919 r.) i w porozumieniu z Ministerstwem Skarbu oraz Przemysłu i Handlu - wprowadza się niżej wskazane zmiany i uzupełnienia listy kolejności podanej w rozporządzeniu Ministra Kolei Żelaznych (Dz. Ust. 1920 r. № 56 poz. 350, № 97 poz. 644 i № 106 poz. 702).
Punkt 5b listy kolejności otrzymuje brzmienie następujące:

b) Ładunki nadawane za zwykłemi listami przewozowemi:

1) kości, mączka kostna, fosforyty i kwas siarkowy nadawane pod adresem fabryk mączki kostnej lub fabryk superfosfatów;

2) tytoń w liściach nadawany pod adresem państwowych fabryk wyrobów tytoniowych, oraz wyroby tytoniowe pod adresem państwowych fabryk lub magazynów wyrobów tytoniowych;

3) spirytus w butelkach i beczkach, nadawany pod adresem państwowych sklepów i składów monopolowych lub rektyfikacji puste beczki, oraz skrzynie z butelkami próżnemi po spirytusie i wódce, nadawane przez organa Monopolu Spirytusowego pod adresem gorzelni i rektyfikacji, względnie sklepów i rozlewni monopolowych."

Punkt 5c listy kolejności uzupełnia się przez: "7 wody mineralne".

Punkt 6 listy kolejności ładunków otrzymuje brzmienie następujące:

"6) 1) Ładunki przewożone pod adresem fabryk lub zakładów pracujących bezpośrednio na potrzeby wojska;

2) kukurydza, ryż, śledzie, konserwy wszelkie, herbata, kawa, kakao, cykorja, marmelada, zapałki, soda, wyroby metalowe do użytku domowego, skóry, wyprawione, obuwie gotowe, wyroby włókiennicze, nici, bielizna, ubrania, worki, przedmioty służące do opakowania (beczki, skrzynki, szpagat, papier) nadawane za zwykłemi listami przewozowemi, bez ograniczenia co do nadawcy lub odbiorcy".

W końcu punkt 8a, poczynając od stów: Spółka Akc. skupu skór ... do końca punktu - wykreślić. W końcu punktu 8a po wyrazach "Drohobyczu i Jaśle" umieścić "oraz ładunki, objęte zapisem wojskowym (w ewidencji wojskowej) t. j. ładunki wszelkiego rodzaju, przewożone na zasadzie zezwoleń odnośnych Departamentów Min. Spr. Wojsk., D. O. G-enów lub Głównego Urzędu Zaopatrywania Armji (G. U. Z. A.) nadawane i odbierane, bądź to przez osoby prywatne, bądź to przez instytucje i zakłady, zajmujące się dostawami lub pracujące na potrzeby wojska".

W punkcie 8r po wyrazie "drożdżowni" umieścić "oraz próżne beczki zwrotne z pod melasy, adresowane do cukrowni do napełnienia". Punkty 8s i 8t w istniejącej redakcji wykreśla się. Punkt 8u - oznacza się literą S.

116 Dziennik Ustaw. Poz. 59, 60 i 61. Ks 10.

Punkt 8 ponadto uzupełnia się przez nową pozycję: "t) skóry i garbniki nadawane do garbarni".

Punkt 8w - oznacza się literą "u".

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 lutego 1921 r.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1921.10.59

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Uzupełnienie i zmiana w przepisach o kolejności przyjmowania nadawanych do wysyłania ładunków oraz o wykonaniu planu przewozowego na zasadzie kolejności (Dz. Ustaw 1920 r. Nr 56 poz. 350, Nr 97 poz. 644 i Nr 106 poz. 702).
Data aktu: 19/01/1921
Data ogłoszenia: 27/01/1921
Data wejścia w życie: 01/02/1921