Przerób ziemiopłodów na piwo w browarach b. Kongresówki i Małopolski w roku gospodarczym 1920/21.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA APROWIZACJI
z dnia 17 września 1920 r.
w sprawie przerobu ziemiopłodów na piwo w browarach b. Kongresówki i Małopolski w roku gospodarczym 1920/21.

Na zasadzie art. 3, 7 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 2 lipca 1920 roku o zwalczaniu lichwy wojennej (Dz. Ust. R. P. Nr 67, poz. 449), uchwały Rady Ministrów z dn. 8 października 1920 r. oraz rozporządzenia Rady Obrony Państwa z dnia 6 sierpnia 1920 r. w przedmiocie upoważnienia Ministra Aprowizacji do wydawania rozporządzeń aprowizacyjnych, związanych z prowadzeniem wojny (Dz. Ust. R. P. Ne 73, poz. 500), zarządza się, co następuje'
Art.  1.

Przerób ziemiopłodów w poszczególnych browarach w roku" gospodarczym 1920/21 zostaje ograniczony do ilości, odpowiadającej 1/3 (jednej trzeciej) przerobu słodu w roku 1913.

Zarządom poszczególnych browarów na przerób ziemiopłodów na piwo wyda Ministerstwo Aprowizacji zezwolenia, określające dokładnie ilość ziemiopłodów, jaka może być przez nie w roku gospodarczym 1920/21 nabyta z ponadkontyngentu i przerobiona. Nabywanie i przerabianie większych ilości ziemiopłodów, niż wskazane w zezwoleniach, jak również przerabianie bez zezwoleń, jest zakazane.

Art.  2.

Pozbywanie ziemiopłodów, jak również zużywanie ich na inne cele, niż wyrób piwa, oraz nabywania i pozbywanie słodu przez browary - jest zakazane.

Art.  3.

Zezwolenia na przerób całej ilości ziemiopłodów-w myśl art. 1 zostaną wydane tym tylko browarom, które w roku gospodarczym 1919/20 nie przekroczyły rocznego kontyngentu jęczmienia, przyznanego im przez Ministerstwo Aprowizacji. Browarom, które w roku 1919/20 przekroczyły przewidziany dla nich roczny kontyngent jęczmienia, Ministerstwo Aprowizacji zaliczy przerobione nadwyżki roku zeszłego na poczet kontyngentu bieżącego roku gospodarczego.

Art.  4.

Przy obliczaniu ilości jęczmienia, zużytego do wyprodukowania słodu, przyjmuje się wydajność 75 części suszonego, słodu ze 100 części jęczmienia.

Art.  5.

Browary winny prowadzić ścisłą ewidencję książkową, wykazującą przychód i rozchód ziemiopłodów i słodu, oraz pochodzenie i cenę zakupionych ziemiopłodów.

Art.  6.

Kontrolę ksiąg ewidencyjnych oraz wag automatycznych Ministerstwo Aprowizacji przeprowadza przez podległe mu władze administracyjne.

Art.  7.

Przekroczenie niniejszego rozporządzenia będzie karane w myśl art. 4-go ustawy z dnia 2 lipca 1920 roku - o zwalczaniu lichwy wojennej (Dz. Ust. R. P. Nr 67, poz. 449 - 1920 r.).

Do przeprowadzenia postępowania karnego i wydawania orzeczeń powołane są władze administracyjne I-ej instancji.

Art.  8.

Rozporządzenie niniejsze uzyskuje moc obowiązującą z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1920.98.657

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Przerób ziemiopłodów na piwo w browarach b. Kongresówki i Małopolski w roku gospodarczym 1920/21.
Data aktu: 17/09/1920
Data ogłoszenia: 23/10/1920
Data wejścia w życie: 23/10/1920