Ustanowienie egzaminu państwowego dla kandydatów na leśniczych w lasach państwowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I DÓBR PAŃSTWOWYCH
z dnia 16 sierpnia 1920 r.
w przedmiocie ustanowienia egzaminu państwowego dla kandydatów na leśniczych w lasach państwowych.

Na mocy art. 27 dekretu z dnia 3 stycznia 1918 r. (Dziennik Praw № 1 z dn. 1 lutego 1918 r.) zarządzam po porozumieniu z Ministrem Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego co następuje:
Art.  1.

Od kandydata, ubiegającego się o urząd leśniczego w zarządzie dóbr państwowych, wymagane jest złożenie specjalnego państwowego egzaminu zawodowego z wynikiem dostatecznym.

Art.  2.

Przy Zarządzie Głównym Dóbr Państwowych zostaje ustanowiona w tym celu "Komisja Egzaminacyjna dla kandydatów na urząd leśniczego".

Art.  3.

Komisję Egzaminacyjną dla kandydatów na urząd leśniczego stanowi; Naczelnik Zarządu Głównego Dóbr Państwowych lub jego zastępca, jako przewodniczący, oraz potrzebna liczba członków, zamianowanych na okres 3-letni przez Ministra Rolnictwa i Dóbr Państwowych z pośród wyższych urzędników Ministerstwa Rolnictwa i Dóbr Państwowych oraz przedstawicieli uczelni leśnych i Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego.

Art.  4.

Terminy egzaminów będą wyznaczane przez Przewodniczącego Komisji i podawane do wiadomości publicznej w gazecie urzędowej.

Art.  5.

Egzamin polegać będzie na ustnych i piśmiennych odpowiedziach na pytania z przedmiotów, które dotyczą zarówno teoretycznej jak i praktycznej znajomości leśnictwa i wykonywania pomocniczej służby leśnej, ochronnej i technicznej.

Art.  6.

Do egzaminu przystąpić może każdy: 1) kto ukończył 21 lat, 2) złożył świadectwo z ukończenia przynajmniej 4-ch klas szkoły średniej lub też złożył egzamin z całkowitego kursu w zakresie 4-ch klas tej szkoły z wynikiem dostatecznym, 3) odbył przynajmniej 3 letnią praktykę w państwowej lub prywatnej służbie leśnej.

Art.  7.

O dopuszczeniu do egzaminu rozstrzyga Przewodniczący Komisji, który w wyjątkowych wypadkach może kandydatów, przedstawiających dowody z pięcioletniej praktyki zawodowej, upoważnić do składania egzaminu pomimo braku kwalifikacji, przewidzianych w punkt. 2 art. 6.

Art.  8.

Dwukrotny ujemny wynik egzaminu wyklucza możność dalszego przystępowania do egzaminu.

Art.  9.

Od składania egzaminu uwolnieni będą kandydaci, którzy wykażą się dowodami z ukończenia całkowitego kursu w jednej ze szkół dla leśniczych lub w innej niższej szkole leśnej, uznanej za równorzędną, a także ci kandydaci, którzy złożyli egzamin rządowy dla pomocników w służbie leśnej, ochronnej i technicznej, lub inny egzamin, uprawniający do pełnienia służby leśniczego w lasach rządowych b. państw zaborczych.

Art.  10.

Szczegółowy program i regulamin egzaminu zostaną unormowane w przepisach specjalnych.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1920.81.547

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Ustanowienie egzaminu państwowego dla kandydatów na leśniczych w lasach państwowych.
Data aktu: 16/08/1920
Data ogłoszenia: 24/08/1920
Data wejścia w życie: 08/09/1920