Zmiana cen za dostarczanie energii elektrycznej.

USTAWA
z dnia 15 lipca 1920 r.
o zmianie cen za dostarczanie energji elektrycznej. *

Art.  1.

Elektrownie, obowiązane na mocy umów do dostarczania energji elektrycznej, mogą żądać stosownego podwyższenia ceny sprzedażnej energji, o ile z przyczyny wywołanego wypadkami wojennemi przesilenia ekonomicznego własne koszty wytwarzania podniosły się tak znacznie, iż przyrost ten nie mógł być przewidziany w chwili zawarcia umowy.

Art.  2.

O ile w wypadkach, przewidzianych w art. 1, nie nastąpi porozumienie między stronami, spór rozstrzyga komisja rozjemcza, względnie komisja rzeczoznawców.

Art.  3.

Komisje rozjemcze składać się będą z nieparzystej liczby osób. Każda ze stron deleguje do komisji rozjemczej równą liczbą osób, które wybierają wspólnie przewodniczącego z poza swego grona.

W razie nieustalenia składu komisji przez strony w ciągu dni 14 od chwili zażądania komisji przez jedną ze stron, cały skład komisji wyznacza Minister Przemysłu i Handlu w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych.

Tryb postępowania komisji rozjemczych określą przepisy wykonawcze.

Art.  4.

Orzeczenia komisji rozjemczych stają się prawomocne, o ile w terminie, w rozporządzeniu wykonawczem określić się mającem, nie zostaną przez Ministra Przemysłu i Handlu uchylone. Termin liczyć się będzie od dnia wysłania orzeczenia komisji do Ministerstwa Przemysłu i Handlu listem poleconym, lub od daty stwierdzenia odbioru.

Jeżeli orzeczenie komisji rozjemczej zostało przez Ministra Przemysłu i Handlu uchylone, sprawę wraz z motywami uchylenia przekazuje się komisji rozjemczej dla ponownego rozpatrzenia.

Art.  5.

Gdyby i powtórne orzeczenie komisji rozjemczej uległo uchyleniu, spór rozstrzygnie ostatecznie komisja rzeczoznawców przy Ministerstwie Przemysłu i Handlu.

Komisja rzeczoznawców składać się będzie z równej liczby osób, reprezentujących interesy odbiorców i elektrowni, oraz przewodniczącego, wyznaczonego przez Ministra Przemysłu i Handlu.

Sposób powołania członków komisji rzeczoznawców i tryb postępowania tej komisji określą przepisy wykonawcze.

Art.  6.

Gdy umowa, stanowiąca podstawę układu lub orzeczenia komisji rozjemczej, względnie komisji rzeczoznawców (art. 2), ogranicza wysokość opłaty za dostarczanie energji elektrycznej osobom trzecim, to ustanowione przez układ lub orzeczenie komisji podniesienie cen obowiązuje nietylko strony, lecz również wszystkich odbiorców energji, korzystających z niej na zasadach wspomnianej umowy.

Art.  7.

Orzeczenie komisji rozjemczej lub orzeczenie komisji rzeczoznawców zmienia odnośne warunki umowy od daty reklamacji o zmianę cen, wniesionej na podstawie niniejszej ustawy.

Art.  8.

Koszty postępowania komisji rozjemczych i komisji rzeczoznawców ustalają te komisje i nakładają je na strony według swojego uznania.

Art.  9.

Rewizji orzeczeń komisji rozjemczych i komisji rzeczoznawców lub zawartych przez strony układów, dotyczących podwyższenia cen, żądać można, o ile koszty wytwarzania energji elektrycznej znacznie się zmieniły od chwili wydania orzeczenia komisji lub zawarcia układu.

Żądać można zarówno nowego podwyższenia cen, jak ich obniżenia

Sprawy, dotyczące rewizji cen w myśl artykułu niniejszego, ulegają rozpoznaniu komisji rozjemczych, względnie komisji rzeczoznawców, jedynie na mocy zezwolenia, wydawanego na prośbę strony interesowanej przez Ministra Przemysłu i Handlu.

Art.  10.

Rada Ministrów określi na wniosek Ministra Przemysłu i Handlu termin, od którego ustawa niniejsza przestanie obowiązywać.

Art.  11.

Wykonanie niniejszej ustawy poleca się Ministrowi Przemysłu i Handlu w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych, na obszarze zaś b. dzielnicy pruskiej także w porozumieniu z Ministrem b. Dzielnicy Pruskiej.

* Z dniem 31 maja 1924 r. uprawnienia i obowiązki zastrzeżone Ministrowi Przemysłu i Handlu, względnie Ministerstwu Przemysłu i Handlu przechodzą na Ministra Robót Publicznych, zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 6 maja 1924 r. w przedmiocie zmian w ustawie z dnia 15 lipca 1920 r. o zmianie cen za dostarczanie energji elektrycznej (Dz.U.24.44.461).

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1920.70.466

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Zmiana cen za dostarczanie energii elektrycznej.
Data aktu: 15/07/1920
Data ogłoszenia: 09/08/1920
Data wejścia w życie: 09/08/1920