Utworzenie Komisji Okręgowych Ziemskich na terenie b. Królestwa Kongresowego oraz wyznaczenie delegatów okręgowych i powiatowych Głównego Urzędu Ziemskiego na ziemiach b. zaboru austrjackiego.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 19 maja 1920 r.
w przedmiocie utworzenia Komisji Okręgowych Ziemskich na terenie b. Królestwa Kongresowego oraz wyznaczenia delegatów okręgowych i powiatowych Głównego Urzędu Ziemskiego na ziemiach b. zaboru austrjackjego.

Na mocy art. 7 Przepisów Tymczasowych o Urzędach Ziemskich z dnia 16/X. 1918 r. № 11 Dzień. Praw poz. 22, art. 2 i 5 ustawy w przedmiocie utworzenia Głównego Urzędu Ziemskiego z dnia 22-go lipca 1919 r. № 63 poz. 376 Dziennika Praw oraz w uzupełnieniu rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 22-go grudnia 1918 r. (Dz. Praw № 3 1919 poz. 85).
Art.  1.

Tworzy się następujące Komisje Ziemskie Okręgowe:

a)
w Radomiu, obejmującą powiaty: Radomski, Kozienicki, Opatowski, Iłżecki, Sandomierski, Konecki i Opoczyński;
b)
w Kaliszu, obejmującą powiaty: Kaliski, Słupecki, Koniński, Turecki, Kolski i Sieradzki;
c)
w Białymstoku, obejmującą powiaty: Białostocki, Bielski i Sokolski oraz
d)
w Suwałkach, obejmującą powiaty: Suwalski, Sejneński i Augustowski.
Art.  2.

Komisje Ziemskie Okręgowe w Kielcach, w Piotrkowie i w Łomży przekażą właściwym Komisjom sprawy należące do ich zakresu działania stosownie do powyższego podziału okręgów.

Art.  3.

Do chwili wydania ustawy o organizacji Urzędów Ziemskich wyznacza się na ziemiach b. zaboru austrjackiego delegatów okręgowych Głównego Urzędu Ziemskiego:

a)
w Krakowie - na powiaty: Krakowski, Podgórski, Wielicki, Chrzanowski, Bocheński, Brzeski, Żywiecki, Bialski, Oświęcimski, Wadowicki. Myślenicki, Nowotarski, Limanowski, Nowo-Sądecki, Grybowski, Jasielski, Gorlicki, Krośnieński, Tarnowski, Dąbrowski, Pilzneński, Mielecki i Ropczycki;
b)
w Przemyślu - na powiaty: Rzeszowski, Strzyżowski, Łańcucki, Przeworski, Kolbuszowski, Liski, Tarnobrzeski, Niski, Sanocki, Brzozowski, Przemyski, Dobrornilski, Jarosławski, Mościski, Jaworowski, Samborski, Rudzki, Staro-Samborski, Turczański, Doliński, Skolski, Stryjski, Żydaczowski i Drohobycki oraz
c)
we Lwowie - na powiaty: Lwowski, Gródecki, Bóbrczański, Kamionecki z Radziechowskim, Rawsko-Ruski, Cieszanowski, Sokalski, Żółkiewski, Złoczowski, Zborowski, Brodski, Brzeżańki, Podhajecki, Przemyślański, Rohatyński, Tarnopolski, Zbaraski, Trembowelski, Skałacki, Czortkowski, Zaleszczycki, Borszczowski, Husiatyński, Kosowski, Peczeniżyński, Kołomyjski, Horodeński, Śniatyński, Stanisławowski, Kałuski, Tłumacki, Buczacki, Nadwórniański i Bohoradczański.
Art.  4.

W miastach powiatowych, wchodzących w skład tych okręgów (art. 3), a mianowicie: w Krakowie; Bochni, Żywcu, Białej, Wadowicach, Limanowej, Nowym Sączu, Jaśle, Tarnowie, Mielcu, Rzeszowie, Łańcucie, Kolbuszowej, Tarnobrzegu, Sanoku, Przemyślu, Jarosławiu, Mościskach, Samborze, w Starym Samborze, Dolinie, Stryju, Drochobyczu, Lwowie, Ka-mionceStrum, Rawie Ruskiej, Sokalu, Złoczowie, Brzeżanach, Przemyślanach, Tarnopolu, Trembowli, Czortkowie, Borszczowie, Kosowie, Kołomyi, Stanisławowie, Tłumaczu i Nadwornie wyznacza się delegatów powiatowych Głównego Urzędu Ziemskiego.

Art.  5.

Zakres działania delegatów okręgowych i powiatowych, oraz terytorjalną kompetencję delegatów powiatowych określi instrukcja wydana przez Prezesa Głównego Urzędu Ziemskiego.

Art.  6.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 maja 1920 r., a wykonanie tegoż poleca się Prezesowi Głównego Urzędu Ziemskiego.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1920.39.240

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Utworzenie Komisji Okręgowych Ziemskich na terenie b. Królestwa Kongresowego oraz wyznaczenie delegatów okręgowych i powiatowych Głównego Urzędu Ziemskiego na ziemiach b. zaboru austrjackiego.
Data aktu: 19/05/1920
Data ogłoszenia: 19/05/1920
Data wejścia w życie: 01/05/1920