Rozporządzenie do art. 2 i 7 ustawy z dnia 27 maja 1919 r. Dz. P. P. P. Nr 44, poz. 311 oraz art. 1 lit. A. B. D. E. ustawy z dnia 18 grudnia 1919 r. Dz. Ust. Rzp. Polsk. 1920 r. Nr 2, poz. 6 o ustalaniu i wynagradzaniu nauczycieli publicznych szkół powszechnych, dotyczące nauczycieli religji katolickiej w szkołach powszechnych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA WYZNAŃ RELIGIJNYCH I OŚWIECENIA PUBLICZNEGO
z dnia 15 marca 1920 r.
do art. 2 i 7 ustawy z dn. 27 maja 1919 r. Dz. P. P. P. № 44, poz. 311 oraz art. 1 lit. A. B. D. E. ustawy z dnia 18 grudnia 1919 r. Dz. Ust. Rzp. Polsk. 1920 r. № 2, poz. 6 o ustalaniu i wynagradzaniu nauczycieli publicznych szkól powszechnych, dotyczące nauczycieli religji katolickiej w szkołach powszechnych.

Na zasadzie art. 2 ustawy z dnia 27 maja 1919 r. Dz. P. P. P. № 44, poz. 311 zarządzam co następuje:
Art.  1.

Wymaganą do ustalenia kwalifikację naukową etatowych duchownych nauczycieli religji katolickiej publicznych szkół powszechnych stanowi dyplom ukończenia studjów teologicznych w seminarjach duchownych i misja kanoniczna udzielona przez właściwy Ordynarjat biskupi, a upoważniająca do udzielania nauki religji katolickiej w publicznych szkołach powszechnych, względnie pewnych oddziałach tych szkół.

Art.  2.

Prawo do otrzymania płacy o dwie kategorje wyższej, przy równych innych warunkach, mają, w myśl art. 7 przytoczonej ustawy, ci duchowni nauczyciele religji katolickiej, którzy posiadają:

1)
stopień naukowy uniwersytecki doktora, magistra lub kandydata;
2)
dyplom ukończenia studjów uniwersyteckich na fakultetach teologicznych:
a)
byłej Akademji Duchownej w Petersburgu,
b)
w Warszawie, Lwowie (kapłani obrządku rzymsko-katolickiego, ormiańskiego i grecko-katolickiego) w Poznaniu, Krakowie, Wilnie i Lublinie,
c)
w Rzymie (Uniwersitas Gregoriana i Pontificium Institutum Biblicum, w Paryżu Institut Catholique, w Lowanjum (Louvain), lnnsbruku, Fryburgu (Szwajcarja), Wiedniu, Monachjum, Wrocławiu lub Strasburgu;
3)
dyplom ukończenia studjów teologicznych w diecezjalnych semi-nafjach duchownych:
a)
w Tarnowie,
b)
w Przemyślu (obrządku rzymsko i grecko-katolickiego),
c)
w Poznaniu lub
d)
w Stanisławowie (obrządku grecko-katolickiego).

Minister Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego może w poszczególnych przypadkach uznać także dyplomy ukończenia innych zagranicznych fakultetów teologicznych lub innych duchownych seminarjów, znajdujących sią na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej, za równorzędne z powyższemi dyplomami.

Art.  3.

Dla świeckich nauczycieli religji rzymsko-katolickiej stanów, prawem przepisaną kwalifikacje, naukową:

a)
świadectwo ukończenia średniej szkoły (gimnazjum lub seminarjum nauczycielskie),
b)
świadectwo ukończenia prowadzonych przez władze duchowne kursów katechetycznych i złożenia z pomyślnym wynikiem egzaminu przed jedną z kurji biskupich oraz
c)
dowód uzyskania od właściwego Ordynarjatu biskupiego misji kanonicznej do udzielania nauki religji rzymsko-katolickiej w szkołach powszechnych.
Art.  4.

Świeckim nauczycielom religji, którzy nie ukończyli szkoły średniej, lecz posiadają warunki wymienione w art. 3 pod b. i c, przyznaną będzie narazie przez analogję do art. 22 § 3 przytoczonej ustawy płaca określona w art. 6 ustawy z dnia 27 maja 1919 r. Dz. P. P. P. № 44, poz. 311 w brzmieniu ustawy z 18 grudnia 1919 r. Dz. Ust. Rzp. Polsk. z r. 1920 № 2, poz. 6, z tem zastrzeżeniem, że przed' dniem 31 stycznia 1925 r. złożą przed jedną z komisji egzaminacyjnych, w tym celu wyznaczonych, egzamin z przedmiotów ogólnokształcących. Warunki tego egzaminu będą osobno określone.

Nauczyciele ci, do czasu złożenia egzaminu uzupełniającego, są nauczycielami tymczasowymi, lecz w zakresie przewidzianym w ustawie o urzędach dyscyplinarnych, w zakresie praw emerytalnych i zwalniania dzieci od opłaty za naukę w szkołach państwowych traktowani będą jako stali.

Art.  5.

Jeżeli w publicznej szkole powszechnej lub znajdujących się w tej samej miejscowości publicznych szkołach powszechnych liczba godzin nauki religji katolickiej nie dosięga przepisanych w art. 13 ustawy o ustalaniu i wynagradzaniu nauczycieli publicznych szkół powszechnych w brzmieniu ustawy z dn. 18 grudnia 1919 r. Dz. Ust. Rzp. Pol. 1920, № 2, poz. 6 liczby 30 godzin, w takim razie powierza sieją nieetatowemu nauczycielowi religji, który pobiera za swą prace; wynagrodzenie w wysokości, zależnej od liczby udzielanych godzin nauki, licząc po 240 mk. za godzinę w stosunku rocznym, bez jakichkolwiek dodatkowych uposażeń i równoważników pieniężnych.

Za nieetatowych nauczycieli religji należy uważać również ks. proboszczów i wikarjuszów, którzy udzielają nauki religji w szkołach powszechnych obok swych obowiązków duszpasterskich w parafji.

Proboszczowie i wikarjusze nie otrzymują osobnej nominacji Ministerstwa na nieetatowych nauczycieli religji ani specjalnego zezwolenia przełożonych władz duchownych.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1920.38.222

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie do art. 2 i 7 ustawy z dnia 27 maja 1919 r. Dz. P. P. P. Nr 44, poz. 311 oraz art. 1 lit. A. B. D. E. ustawy z dnia 18 grudnia 1919 r. Dz. Ust. Rzp. Polsk. 1920 r. Nr 2, poz. 6 o ustalaniu i wynagradzaniu nauczycieli publicznych szkół powszechnych, dotyczące nauczycieli religji katolickiej w szkołach powszechnych.
Data aktu: 15/03/1920
Data ogłoszenia: 13/05/1920
Data wejścia w życie: 28/05/1920