Organizacja Policji Państwowej, pełniącej służbę na drogach wodnych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH,
z dnia 18 lutego 1920 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Robót Publicznych w przedmiocie organizacji Policji Państwowej, pełniącej służbę na drogach wodnych, na podstawie art. 2 przepisów przejściowych do ust. z dnia 24 lipca 1919 r. o Policji Państwowej (Dz. p.p. № 61 poz. 363).

Art.  1.

Dla zapewnienia bezpieczeństwa, spokoju i porządku publicznego na drogach wodnych, wyznacza się specjalne oddziały Policji Państwowej, których działalność ogranicza się w zasadzie na koryto rzeki, pas nadbrzeżny, przystanie i porty.

Art.  2.

Oddziały te w obrębie danego okręgu policyjnego podlegają służbowo, gospodarczo i administracyjnie bezpośrednio odnośnym okręgowym Komendom Policji Państwowej.

Art.  3.

Stosownie do potrzeb i w zależności od lokalnych warunków oddziały te, w obrębie danej okręgowej komendy, dzielą się na poszczególne komisarjaty Policji rzecznej, obejmujące określone odcinki dróg wodnych.

Art.  4.

Kierownicy komisarjatów Policji rzecznej podlegają okręgowej

Komendzie Policji.

Art.  5.

W zakresie służby bezpieczeństwa i czynności wykonawczych władz państwowych podlegają oddziały Policji Państwowej rzecznej miejscowym władzom administracyjnym państwowym.

Art.  6.

Ogólne ustawy, przepisy i instrukcję oraz regulaminy policyjne obowiązują funkcjonariuszy Policji Państwowej rzecznej.

Art.  7.

Do szczególnych obowiązków funkcjonariuszy Policji Państwowej rzecznej należą:

1)
ochrona porządku i bezpieczeństwa publicznego w zakładach i urządzeniach portowych w porozumieniu z organami żeglugi,
2)
udzielanie pomocy organom żeglugowym w zakresie ogólnych funkcji policyjnych,
3)
zestawianie protokułów w sprawach przekroczeń przepisów, stosownie do instrukcji organów żeglugowych,
4)
udzielanie pomocy funkcjonarjuszom rządowym przy spełniania przez nich czynności służbowych,
5)
nadzór nad wykonaniem przepisów o ochronie rybołówstwa, zapobieganie zanieczyszczaniu, zamulaniu, oraz zatruwaniu drogi wodnej,
6)
czuwanie, by na miejscach uznanych na rzece za niebezpieczne lub zakazane, nie kąpano się lub nie pojono zwierząt,
7)
służba ratownicza,
8)
ochrona statków, które uległy rozbiciu, lub osiadły na mieliźnie, oraz zabezpieczenie osób, mienia pasażerów i ładunków.

O nieszczęśliwych wypadkach, jak rozbicie statków, osiadanie na mieliźnie lub pożary, Policja zawiadamia natychmiast organy żeglugi.

9)
przedsiębranie odpowiednich czynności w celu zabezpieczenia osób i ich mienia w razie powodzi,
10)
ochrona przez konwoje transportów rządowych na wyraźne zażądanie odnośnych władz państwowych,
11)
utrzymanie porządku w portach i przystaniach, w szczególności przy kasach pasażerskich i bagażowych, po porozumieniu z władzami żeglugi.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące...

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1920.23.132

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Organizacja Policji Państwowej, pełniącej służbę na drogach wodnych.
Data aktu: 18/02/1920
Data ogłoszenia: 17/03/1920
Data wejścia w życie: 17/03/1920