Ogłoszenia treści lekarskiej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA PUBLICZNEGO
w przedmiocie ogłoszeń treści lekarskiej.

Na mocy art. 2 p. 21 i art. 10 Zasadniczej Ustawy Sanitarnej (Dziennik Praw № 63 poz. 371) i dekretu w przedmiocie tymczasowych przepisów prasowych (Dziennik Praw № 14 poz. 186) zarządzam co następuje:
Art.  1.

Na wszelkiego rodzaju ogłoszenia i reklamy publiczne, których treść tyczy się:

a)
sprzedaży i wyrobu środków i przyrządów leczniczych, kosmetycznych i hygienicznych i sposobu ich działania lub użycia;
b)
wykonywania praktyki leczniczej przez lekarzy, felczerów, dentystów, położne, masażystów i wogóle osoby, trudniące się wykonywaniem wszelkich zabiegów leczniczych;
c)
zawodu farmaceutycznego, oraz osób i firm, trudniących się wyrobem lub sprzedażą artykułów aptecznych;
d)
zdrojowisk, zakładów leczniczych i wód leczniczych musi być uzyskane uprzednie zezwolenie Okręgowego Urzędu Zdrowia.
Art.  2.

Bez zezwolenia Okręgowego Urzędu Zdrowia ogłoszenia te i reklamy nie mogą być podawane do wiadomości publicznej. Zakaz ten dotyczy zarówno osób ogłaszających się, jak też i redakcji pism perjodycznych, wydawców i wszelkich zakładów i osób publikujących te ogłoszenia i reklamy.

Art.  3.

Wzbronione są wszelkiego rodzaju ogłoszenia i reklamy:

a)
o drukach, jeżeli w ogłoszeniu wskazano, że druk dotyczy zwyrodnienia płciowego, prostytucji lub skłonności przeciwnych naturze;
b)
dotyczące środków, przyrządów i sposobów uniknięcia lub pozbycia się ciąży i środków, wpływających na podniecenie osłabionej zdolności płciowej;
c)
wskazane w art. 1, a niezgodne z prawdą lub zawierające informacje, mogące wprowadzić w błąd publiczność;
d)
wskazane w art. 1, a niezaaprobowane przez Okręgowy Urząd Zdrowia.
Art.  4.

W ogłoszeniach i reklamach, dotyczących wykonywania praktyki lekarskiej lub zabiegów leczniczych, czy też zawodu farmaceutycznego niedopuszczalna jest reklama osobistych uzdolnień i kwalifikacji (po za wyszczególnieniem prawnie przysługującego tytułu naukowego i urzędowego).

Art.  5. 1

Osoby, zamierzające podać do wiadomości publicznej przewidziane przepisami niniejszemi ogłoszenia i reklamy, powinny całkowity ich tekst przedłożyć w potrójnym egzemplarzu Okręgowemu Urzędowi Zdrowia.

Przedłożony Okręgowemu Urzędowi Zdrowia tekst, w razie zaaprobowania go w formie, w jakiej był przedłożony, lub z uczynionemi przez siebie zmianami, Urząd ten zaopatruje: w a) klauzule: "zezwala się na ogłoszenie", b) datę, c) pieczęć, d) podpis i e) numer specjalnie w tym celu prowadzonego rejestru.

Jeden egzemplarz zaaprobowanego tekstu Urząd wydaje osobie zainteresowanej, pozostałe zatrzymuje dla siebie.

Ogłoszenia te i reklamy podane do wiadomości publicznej powinny być zaopatrzone u dołu w numer i datę rejestru urzędowego oraz w pierwsze litery nazwy Urzędu cenzurującego i miejscowości, w jakiej Urząd ten się znajduje.

Art.  6.

Redakcje pism, drukarnie oraz wszystkie zakłady i osoby, podające do wiadomości publicznej ogłoszenia i reklamy, przewidziane w przepisach niniejszych, obowiązane są przestrzegać, aby ogłoszenia te i reklamy były zaopatrzone klauzulą Okręgowego Urzędu Zdrowia.

Art.  7.

Winni przekroczenia przepisów niniejszych będą pociągani do odpowiedzialności na mocy ogólnych postanowień kodeksu karnego.

Art.  8.

Przepisy te wchodzą w życie na obszarze b. zaboru rosyjskie go z dniem ich ogłoszenia.

Warszawa, dnia 2 sierpnia 1919 r.

1 Art. 5 zmieniony przez rozporządzenie z dnia 29 marca 1920 r. (Dz.U.20.33.193) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 maja 1920 r.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1919.74.432

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Ogłoszenia treści lekarskiej.
Data aktu: 02/08/1919
Data ogłoszenia: 09/09/1919
Data wejścia w życie: 09/09/1919