Uzupełniające egzaminy lekarskie.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTERSTWA WYZNAŃ RELIGIJNYCH I OŚWIECENIA PUBLICZNEGO
wydane w porozumieniu z Ministerstwem Zdrowia Publicznego w przedmiocie uzupełniających egzaminów lekarskich.

Art.  1.

Celem dania możności uzupełnienia swych kwalifikacji tym osobom, które na podstawie posiadanych dyplomów lekarskich nie mogą uzyskać prawa praktyki lekarskiej na obszarze Państwa Polskiego, ustanawia się przy Uniwersytecie Warszawskim aż do odwołania komisję egzaminacyjną dla uzupełniających egzaminów lekarskich.

Art.  2.

Przewodniczącym komisji z urzędu jest dziekan wydziału lekarskiego Uniwersytetu Warszawskiego, jego zastępcą - delegat Ministerstwa Zdrowia Publicznego. Pozostałych członków komisji mianuje Ministerstwo Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego w porozumieniu z Ministerstwem Zdrowia Publicznego.

Art.  3.

Komisja egzaminacyjna zatwierdza dyplomy lekarskie, wspomniane w art. 1, na podstawie zbadania i oceny przedłożonych jej przez kandydata świadectw z odbytych studjów oraz na podstawie wyniku uzupełniającego egzaminu teoretyczno-praktycznego, który obejmuje: 1) fizjologję, 2) anatomję patologiczną, 3) patologję i terapję chorób wewnętrznych, 4) chirurgję, 5) położnictwo i ginekologję, 6) hygjenę.

Komisji przysługuje prawo uwalniania od zdawania egzaminów z niektórych lub wszystkich przedmiotów. Przewodniczący komisji ogłasza terminy egzaminów i zawiadamia o nich egzaminatorów i kandydatów w sposób przyjęty na Uniwersytecie.

Art.  4.

Egzamin z każdego przedmiotu odbywa się oddzielnie przed komisją szczegółową, w której skład wchodzi dziekan, jako przewodniczący, delegat Ministerstwa Zdrowia Publicznego oraz egzaminator przedmiotu. Kandydaci mogą przystępować do egzaminu grupami, złożonemi z tylu osób, ile można w czasie przeznaczonym na egzamin dokładnie wyegzaminować.

Art.  5.

Egzamin odbywa się publicznie o tyle, że wstęp do sali egzaminacyjnej mają lekarze. Jednakże przewodniczący może ograniczyć liczbę słuchaczy.

Art.  6.

Wszyscy członkowie komisji mają prawo zadawania pytań kandydatowi. Przebieg i wynik egzaminu zapisuje się w protokule, przyczem każdy z członków komisji podaje swoją oceną. Oceny mogą opiewać tylko "wystarczająco" lub "niewystarczająco". Jeżeli dwóch członków komisji wyda ocenę "niewystarczająco" uważa się, że kandydat nie odpowiedział wymaganiom egzaminu. Narady komisji nad wynikiem egzaminu są poufne. Wynik egzaminu ogłasza przewodniczący natychmiast ustnie kandydatom. Poświadczeń ze złożenia egzaminów częściowych nie wydaje się.

Art.  7.

W razie niepomyślnego wyniku jednego egzaminu częściowego (z poszczególnego przedmiotu) może on być powtórzony po złożeniu wszystkich innych częściowych egzaminów. Jeżeli dwa egzaminy częściowe wypadną niepomyślnie albo też powtórzenie egzaminu częściowego da wynik ujemny, ogólny wynik egzaminu uzupełniającego jest niepomyślny.

Art.  8.

Niestawienie się do egzaminu częściowego bez należytego usprawiedliwienia, a także odstąpienie od rozpoczętego egzaminu częściowego równoznaczne jest ze złożeniem go z wynikiem ujemnym.

Art.  9.

Cały egzamin powinien być złożony najdłużej w ciągu miesiąca po zdaniu pierwszego egzaminu częściowego. Jedynie w wypadkach wyjątkowych może komisja zezwolić na przedłużenie tego terminu.

Art.  10.

Niepomyślny egzamin uzupełniający może być powtórzony najwcześniej po upływie sześciu miesięcy. Po raz trzeci nie może kandydat do egzaminu przystępować.

Art.  11.

Po złożeniu wszystkich częściowych egzaminów z wynikiem dodatnim lub też w razie uznania dyplomu bez dodatkowego egzaminu, wydaje się kandydatowi poświadczenie, podpisane przez przewodniczącego dziekana, delegata Ministerstwa Zdrowia Publicznego i co najmniej trzech członków komisji egzaminacyjnej, iż jego dyplom lekarski został zatwierdzony jako równorzędny pod względem praktyki lekarskiej na obszarze Państwa Polskiego z dyplomami państwowych Uniwersytetów polskich.

Taksa egzaminacyjna wynosi 50 mk. za pierwszy egzamin częściowy i 30 mk. za każdy następny; kandydat ma złożyć ją w kwesturze uniwersyteckiej najdalej na trzy dni przed terminem egzaminu. Z taksy tej otrzymują przewodniczący i członkowie komisji szczegółowej po 10 mk. za udział w każdym egzaminie częściowym; 20 mk. pozostaje do dyspozycji Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego na koszta biurowe i wynagrodzenie sił kancelaryjnych.

Warszawa, dnia 20 czerwca 1919 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz. Praw P. Pol.1919.57.347

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Uzupełniające egzaminy lekarskie.
Data aktu: 20/06/1919
Data ogłoszenia: 18/07/1919
Data wejścia w życie: 18/07/1919