Obwałowanie lewego brzegu Wisły od ujścia Potoku Kościelnickiego do Zawichostu.

USTAWA
z dnia 29 kwietnia 1919 r.
o obwałowaniu lewego brzegu Wisły od ujścia Potoku Kościelnickiego do Zawichostu.

Art.  1.

Obwałowanie lewego brzegu Wisły od ujścia Potoku Kościelnickiego do Zawichostu wraz z obwałowaniem i regulacją ujść lewych dopływów Wisły i odwodnieniem niziny nadwiślańskiej na tej przestrzeni ma być wykonane przez administrację państwa, jako przedsiębiorstwo państwowe.

Art.  2.

Za podstawę techniczną tego obwałowania służyć ma projekt techniczny, który opracuje administracja państwa z uwzględnieniem rozstawu obustronnych wałów Wisły, ustalonego przez komisję międzynarodową dla regulacji Wisły.

Art.  3.

Koszta budowy łącznie z wydatkami na utrzymanie w czasie budowy pokryte będą z mającego się w tym celu utworzyć funduszu budowy, którym zarządza Minister Robót Publicznych.

Do funduszu budowy wpłacać będą:

a)
państwo - datek w wysokości 50% ogólnych kosztów robót:
b)
interesowane ciała samorządne drugiej instancji, jakie w drodze konstytucyjnej będą utworzone, - datki w wysokości 30%;
c)
interesowane powiaty - datki w wysokości 20% kosztów robót, jakie będą wykonane w obrębie tych ciał samorządnych.

Jak długo ciała samorządne drugiej instancji nie zostaną utworzone, pokrywa państwo zaliczkowo ich 30% datki konkurencyjne.

Powiatom interesowanym przysługuje prawo ściągnięcia 20% datków konkurencyjnych w całości lub w części z właścicieli nieruchomości zakładów wodnych, które z obwałowania odniosą bezpośrednią korzyść.

Art.  4.

Czas trwania budowy, tudzież bliższe szczegóły co do uiszczania datków państwa oraz interesowanych ciał samorządnych drugiej instancji i powiatów, co do sposobu wykonania przedsiębiorstwa i wpływu interesowanych ciał samorządnych na tok spraw technicznych i ekonomicznych przedsiębiorstwa, określi rozporządzenie wykonawcze, które wyda Minister Robót Publicznych w porozumieniu z Ministrem Skarbu.

Coroczne raty datków państwa mają być wstawiane do budżetu państwowego na podstawie preliminarza Ministerstwa Robót Publicznych.

Administracja państwa przedkładać ma corocznie Sejmowi do zatwierdzenia program robót na rok następny i sprawozdanie z robót za rok poprzedni.

Art.  5.

Dla dokonania robót, wskazanych w niniejszej ustawie, przysługuje administracji państwa prawo wywłaszczania gruntów i nieruchomości, tudzież zakładów i praw wodnych za odpowiedniem wynagrodzeniem.

Art.  6.

Z dniem ogłoszenia niniejszej ustawy wzbronione są wszelkie roboty, sprzeczne z robotami przewidzianemi w projekcie obwałowania, tudzież wznoszenie budynków w trasie wałów, oraz między wałami a łożyskiem Wisły i jej dopływów.

Art.  7.

W czasie budowy będzie zorganizowana opieka społeczna i zdrowotna nad robotnikami.

Art.  8.

Wszelkie dokumenty prawne, wynikłe z wykonania niniejszej ustawy, wolne są od opłat stemplowych i należytości.

Art.  9.

Dla utrzymania wykonanych robót będzie utworzony osobny fundusz konserwacyjny.

Do funduszu tego wpływać będą:

a)
dochody z wydzierżawiania trawy na wałach i wikliny na uregulowanych dopływach Wisły,
b)
datki państwa i powiatów interesowanych.

Dalsze postanowienia co do wysokości datków państwa, tudzież ciał samorządnych drugiej instancji i powiatów na konserwację, tudzież zarządzeń potrzebnych dla utrzymania wykonanych robót, wydane zostaną w drodze osobnej ustawy po ukończeniu budowy.

Art.  10.

Wykonanie niniejszej ustawy porucza się Ministrowi Robót Publicznych i Ministrowi Skarbu w porozumieniu z Ministrami Rolnictwa i Dóbr Państwowych, Opieki Społecznej i Pracy.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz. Praw P. Pol.1919.39.284

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Obwałowanie lewego brzegu Wisły od ujścia Potoku Kościelnickiego do Zawichostu.
Data aktu: 29/04/1919
Data ogłoszenia: 09/05/1919