Utworzenie Państwowego Urzędu Meljoracji Rolnych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
w przedmiocie utworzenia Państwowego Urzędu Meljoracji Rolnych.

Art.  1.

Przy Ministerstwie Rolnictwa i Dóbr Państwowych zostaje utworzony Państwowy Urząd Meljoracji Rolnych.

Art.  2.

Do zakresu działania Państwowego Urzędu Meljoracji Rolnych należy:

1)
inicjowanie, badanie, opracowywanie projektów i wykonywanie robót, mających na celu:
a)
odwodnianie, nawodnianie gruntów (wraz z urządzeniami pomocniczemi, niezbędnemi dla uzyskania należytego odpływu, z wyłączeniem robót, mających na celu regulację rzek);
b)
zużytkowanie ścieków ze zbiorowisk ludzkich i fabryk;
c)
urządzanie gospodarstw rybnych;
d)
zaopatrywanie w wodę gmin wiejskich, wsi i osad za pomocą najprostszych urządzeń hydrotechnicznych;
e)
wznoszenie budowli wodnych, związanych z meljoracjami, wymienionemi w punkcie 1 a, b, c i d;
2)
sprawowanie kontroli nad robotami meljoracyjnemi, wymienionemi w punkcie 1 a, b, c i d, wykonywanemi przez biura i osoby prywatne;
3)
udzielanie wszelkiej pomocy technicznej przy operacjach agrarnych, jak komasacji, parcelacji gruntów i t. p.;
4)
piecza nad meljoracjami rolnemi, już wykonanemi;
5)
nadzór nad przestrzeganiem ustaw oraz przepisów, meljoracji rolnych dotyczących;
6)
prowadzenie ksiąg wodnych.
Art.  3.

Państwowy Urząd Meljoracji Rolnych stanowią:

1)
naczelnik Urzędu,
2)
inżynierowie meljoracji i ziemscy,
3)
personel pomocniczy: techniczny i biurowy.
Art.  4.

Naczelnik Państwowego Urzędu Meljoracji Rolnych, inżynier, kieruje biegiem spraw powierzonego sobie Urzędu oraz sprawuje nadzór nad działalnością wszystkich pracowników Urzędu przy pomocy kierowników poszczególnych działów (inżynierów) i ma sobie przydaną potrzebną liczbę inżynierów meljoracyjnych i ziemskich, techników i biuralistów oraz kancelarję.

Naczelnik Państwowego Urzędu Meljoracji Rolnych jest za czynności Urzędu odpowiedzialny przed Ministrem Rolnictwa i Dóbr Państwowych.

Art.  5.

Inżynierowie meljoracyjni pełnią czynności, należące do zakresu działania Urzędu i kierują wykonywaniem prac technicznych przy pomocy techników oraz personelu biurowego i mogą mieć sobie poruczone wykonywanie czynności, stosownie do niniejszego rozporządzenia przekazanych inżynierom ziemskim.

Art.  6.

Inżynierowie ziemscy urzędują przy Głównej Komisji Ziemskiej oraz Komisjach Ziemskich Okręgowych.

Do zakresu działania inżynierów ziemskich należą:

1)
pomoc techniczna przy meljoracji na gruntach, objętych przez prace urzędów ziemskich,
2)
dozór nad przestrzeganiem ustaw i przepisów, dotyczących meljoracji,
3)
piecza nad meljoracjami już wykonanemi oraz
4)
wszelkie czynności z powyższym związane, a włożone na inżynierów ziemskich przez ustawy lub rozporządzenia władzy.
Art.  7.

inżynierowie ziemscy biorą w miarę potrzeby udział w posiedzeniach komisji ziemskich i w sprawach, dotyczących meljoracji, mają głos stanowczy.

Art.  8.

Inżynierowie ziemscy pełnią przy komisjach ziemskich czynności referentów meljoracyjnych i w tym charakterze pozostają w zależności służbowej od prezesów komisji, podlegając w sprawach technicznych kierownictwu naczelnika Państwowego Urzędu Meljoracji Rolnych.

Art.  9.

Pracowników Państwowego Urzędu Meljoracji Rolnych do IX - ej włącznie kategorji mianuje Minister Rolnictwa i Dóbr Państwowych. Pracowników X - ej i XI - ej kategorji oraz służbę niższą mianuje naczelnik Urzędu, stosownie do właściwego mu zakresu działania i przepisów o urzędach państwowych.

Art.  10.

Rozporządzenia wykonawcze oraz szczegółowe instrukcje dla Państwowego Urzędu Meljoracji Rolnych wyda Minister Rolnictwa i Dóbr Państwowych.

Warszawa, dnia 17 kwietnia 1919 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz. Praw P. Pol.1919.34.272

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Utworzenie Państwowego Urzędu Meljoracji Rolnych.
Data aktu: 17/04/1919
Data ogłoszenia: 25/04/1919
Data wejścia w życie: 10/05/1919