Upamiętnienie Antoniego Abrahama w 100. rocznicę śmierci.

UCHWAŁA
SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 15 czerwca 2023 r.
w sprawie upamiętnienia Antoniego Abrahama w 100. rocznicę śmierci

23 czerwca 2023 roku przypada 100. rocznica śmierci Antoniego Abrahama, działacza społecznego, ludowego korespondenta polskiej prasy, niezłomnego, wytrwałego orędownika polskości Kaszubów, nazywanego "Królem Kaszubów".

Urodził się w Zdradzie, w gminie Puck, 19 grudnia 1869 roku. Przez całe życie pozostał wierny Ojczyźnie - Polsce. Sprzeciwiał się zaborcom, za co był wielokrotnie aresztowany, sądzony i więziony. Nie zważając na represje, tworzył polskie organizacje, wzywał Kaszubów, by nie mając polskiej publicznej oświaty, prowadzili polską samoedukację, walczył o prawo do swobodnego posługiwania się językiem polskim. Przejawem walki o to prawo były między innymi strajki szkolne na Pomorzu i Kaszubach w latach 1906-1907. Z udokumentowanych przekazów wynika, że strajki były zorganizowane w 168 szkołach. Ich skala była zaskoczeniem, uświadomiła wszystkim, że Kaszubi - wbrew oczekiwaniom zaborcy - opowiadają się za polskością.

Antoni Abraham niestrudzenie prowadził polską działalność uświadamiającą wśród mieszkańców Pomorza. W 1914 roku na łamach "Gazety Gdańskiej" napisał: "Nam nie płakać i rozpaczać, ale bronić mężnie praw swoich potrzeba".

Na konferencji pokojowej w Wersalu pod Paryżem wspólnie z Tomaszem Rogalą z Kościerzyny w imieniu wszystkich Pomorzan i Kaszubów upominał się o przyłączenie Pomorza i Kaszub do Polski. Ukoronowaniem jego starań w obronie polskości tych ziem było uroczyste powitanie generała Józefa Hallera wraz z Błękitną Armią 10 lutego 1920 roku w Pucku, gdzie dokonano aktu zaślubin Polski z morzem.

W 1923 roku wraz z wójtem Janem Radtke witał w Gdyni ówczesnego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Stanisława Wojciechowskiego w czasie uroczystości oddania do użytku Tymczasowego Portu Wojennego i Schroniska dla Rybaków.

Antoni Abraham pochowany został zgodnie z życzeniem na cmentarzu w Gdyni-Oksywiu. W ten sposób wypełniło się jego pragnienie: "Tu chciałbym spocząć i strzec nawet po śmierci tej bramy Polski na szeroki świat".

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oddaje cześć i hołd Antoniemu Abrahamowi - wiernemu Synowi Ziemi Kaszubskiej, niezłomnemu orędownikowi jej polskości.

Zmiany w prawie

Od 1 grudnia wakacje składkowe dla przedsiębiorców

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw z 9 maja 2024 roku przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku. Niewpłacone składki będą finansowane z budżetu państwa w ramach dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy wejdą w życie 1 listopada, a pierwsi przedsiębiorcy będą mogli z nich skorzystać w grudniu.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Ustawa powołująca program "Aktywny Rodzic" już w Dzienniku Ustaw

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" została opublikowana 12 czerwca. Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. O wyborze świadczenia zdecydują sami rodzice, choć pierwsze dwa nie będą dla wszystkich. Wnioski będzie można składać od 1 października.

Agnieszka Matłacz 13.06.2024
Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024