Ustanowienie Pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów do spraw Programu "Czyste Powietrze" i efektywności energetycznej budynków.

ZARZĄDZENIE Nr 289
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 2 września 2022 r.
w sprawie ustanowienia Pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów do spraw Programu "Czyste Powietrze" i efektywności energetycznej budynków

Na podstawie art. 12 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2022 r. poz. 1188) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Ustanawia się Pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów do spraw Programu "Czyste Powietrze" i efektywności energetycznej budynków, zwanego dalej "Pełnomocnikiem", jako organ pomocniczy Prezesa Rady Ministrów.
§  2. 
1. 
Do zadań Pełnomocnika należy:
1)
zapewnienie koordynacji działań administracji rządowej w ramach realizacji Programu Priorytetowego Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej "Czyste Powietrze", zwanego dalej "Programem", w szczególności z uwzględnieniem poprawy efektywności energetycznej budynków;
2)
współpraca z organami jednostek samorządu terytorialnego i organizacjami pozarządowymi zajmującymi się Programem i poprawą efektywności energetycznej budynków w Rzeczypospolitej Polskiej.
2. 
Pełnomocnik realizuje zadania określone w ust. l, w szczególności przez:
1)
monitorowanie i analizowanie sposobu realizacji działań wynikających z Programu oraz proponowanie działań optymalizujących jego realizację;
2)
opracowywanie koncepcji ekonomicznych, prawnych i organizacyjnych optymalizujących realizację Programu;
3)
kierowanie rekomendacji lub opinii związanych z realizacją działań w ramach Programu do organów administracji rządowej i organów jednostek samorządu terytorialnego oraz innych podmiotów, których aktywność może przyczynić się do optymalizacji realizacji działań w ramach Programu;
4)
współpracę międzynarodową, w tym wymianę informacji, z organami państw członkowskich Unii Europejskiej, innych państw oraz właściwych organizacji międzynarodowych w zakresie regulacji finansowych oraz polityk mających na celu poprawę jakości powietrza;
5)
podejmowanie działań w celu pozyskania ze źródeł krajowych i zagranicznych środków finansowych niezbędnych do przyspieszenia realizacji działań w ramach Programu;
6)
opiniowanie projektów aktów prawnych oraz innych dokumentów mających wpływ na realizację Programu;
7)
dokonywanie ocen oraz formułowanie wniosków w zakresie doskonalenia działań administracji rządowej, w ramach realizacji Programu, na potrzeby poprawy jakości powietrza w Rzeczypospolitej Polskiej;
8)
wspieranie działań na rzecz promocji rozwiązań zwiększających efektywność energetyczną budynków.
§  3. 
Organy administracji rządowej są obowiązane do współdziałania z Pełnomocnikiem i udzielania mu pomocy, w szczególności przez udostępnianie Pełnomocnikowi informacji niezbędnych do realizacji jego zadań.
§  4. 
1. 
Pełnomocnik przedstawia Prezesowi Rady Ministrów analizy, oceny i wnioski związane z zakresem jego działania, a także - w terminie do dnia 31 stycznia - roczne sprawozdanie ze swojej działalności za poprzedni rok kalendarzowy.
2. 
Pełnomocnik informuje Prezesa Rady Ministrów o zagrożeniach w realizacji powierzonych mu zadań.
§  5. 
1. 
Pełnomocnik, w celu właściwej realizacji powierzonych mu zadań, może współpracować z państwowymi osobami prawnymi oraz osobami prawnymi z udziałem Skarbu Państwa.
2. 
Pełnomocnik może powoływać zespoły o charakterze opiniodawczym lub do opracowania określonych zagadnień oraz zlecać przeprowadzenie badań i ekspertyz, w zakresie swoich zadań.
3. 
Pełnomocnik może występować do właściwych urzędów państwowych o delegowanie pracowników, za ich zgodą, do pracy w zespołach, o których mowa w ust. 2.
§  6. 
Obsługę merytoryczną, organizacyjno-prawną, techniczną oraz kancelaryjno-biurową Pełnomocnika zapewnia urząd obsługujący ministra właściwego do spraw klimatu.
§  7. 
Wydatki związane z działalnością Pełnomocnika są pokrywane z budżetu państwa z części, których dysponentem jest minister właściwy do spraw klimatu.
§  8. 
Traci moc zarządzenie nr 40 Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 marca 2018 r. w sprawie ustanowienia Pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów do spraw programu "Czyste Powietrze" (M.P. z 2021 r. poz. 283).
§  9. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelizację kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację kodeksu pracy dotyczącą ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych - przekazało w czwartek biuro prasowe kancelarii prezydenta. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Od 1 grudnia wakacje składkowe dla przedsiębiorców

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw z 9 maja 2024 roku przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku. Niewpłacone składki będą finansowane z budżetu państwa w ramach dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy wejdą w życie 1 listopada, a pierwsi przedsiębiorcy będą mogli z nich skorzystać w grudniu.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Ustawa powołująca program "Aktywny Rodzic" już w Dzienniku Ustaw

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" została opublikowana 12 czerwca. Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. O wyborze świadczenia zdecydują sami rodzice, choć pierwsze dwa nie będą dla wszystkich. Wnioski będzie można składać od 1 października.

Agnieszka Matłacz 13.06.2024
Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024