Komitet Sterujący dla Terminala Instalacyjnego dla Morskich Farm Wiatrowych w Morskim Porcie Gdańsk.

ZARZĄDZENIE Nr 235
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 5 sierpnia 2022 r.
w sprawie Komitetu Sterującego dla Terminala Instalacyjnego dla Morskich Farm Wiatrowych w Morskim Porcie Gdańsk

Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2022 r. poz. 1188) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Tworzy się Komitet Sterujący dla Terminala Instalacyjnego dla Morskich Farm Wiatrowych w Morskim Porcie Gdańsk, zwany dalej "Komitetem".
2. 
Komitet jest organem pomocniczym Rady Ministrów.
§  2. 
Do zadań Komitetu należy monitorowanie działań podmiotów zaangażowanych w proces budowy terminala instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych w morskim Porcie Gdańsk oraz opracowywanie propozycji działań w zakresie budowy terminala instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych w morskim Porcie Gdańsk.
§  3. 
1. 
W skład Komitetu wchodzą:
1)
przewodniczący Komitetu - sekretarz stanu wyznaczony przez ministra właściwego do spraw gospodarki morskiej;
2)
członkowie Komitetu:
a)
sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wyznaczony przez Prezesa Rady Ministrów,
b)
po jednym przedstawicielu, w randze sekretarza stanu albo podsekretarza stanu, wyznaczonym przez:
Ministra Obrony Narodowej,
ministra właściwego do spraw administracji publicznej,
ministra właściwego do spraw aktywów państwowych,
ministra właściwego do spraw klimatu,
ministra właściwego do spraw rozwoju regionalnego,
ministra właściwego do spraw rybołówstwa,
ministra właściwego do spraw środowiska,
ministra właściwego do spraw wewnętrznych,
c)
Dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni albo wskazany przez niego zastępca dyrektora,
d)
Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska albo wskazany przez niego zastępca Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska,
e)
Wojewoda Pomorski albo wskazany przez niego wicewojewoda;
3)
sekretarz Komitetu - wyznaczony przez przewodniczącego Komitetu pracownik urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw gospodarki morskiej.
2. 
Przewodniczący Komitetu zaprasza do udziału w pracach Komitetu, na prawach członka Komitetu, Zarząd spółki Zarząd Morskiego Portu Gdańsk Spółka Akcyjna z siedzibą w Gdańsku, zwanej dalej "ZMPG S.A.", reprezentowany przez Prezesa Zarządu albo wskazanego przez niego członka Zarządu. Przedstawiciel Zarządu ZMPG S.A. bierze udział w pracach Komitetu po wyrażeniu przez niego zgody.
3. 
Przewodniczący Komitetu zaprasza do udziału w pracach Komitetu, z głosem doradczym, Konsorcjum naukowe "Nauka dla morza" reprezentowane przez przedstawiciela Lidera Konsorcjum naukowego "Nauka dla morza" albo wskazanego przez niego przedstawiciela.
4. 
Minister, który kieruje więcej niż jednym działem administracji rządowej, wymienionym w ust. 1 pkt 2 lit. b, wyznacza do udziału w pracach Komitetu jednego przedstawiciela.
5. 
Członkowie Komitetu, o których mowa w ust. 1 pkt 2, oraz osoby, o których mowa w ust. 2 i 3, biorą udział w pracach Komitetu osobiście, a w uzasadnionych przypadkach, za zgodą przewodniczącego Komitetu, mogą być zastępowani przez upoważnionych przedstawicieli.
6. 
Przewodniczący Komitetu może zapraszać, z własnej inicjatywy lub na wniosek członka Komitetu, do udziału w pracach Komitetu, z głosem doradczym, przedstawicieli innych niż wymienione w ust. 1 pkt 2 oraz ust. 2 i 3 organów, organizacji lub przedsiębiorców, a także specjalistów lub ekspertów, których wiedza i doświadczenie mogą być wykorzystane w realizacji zadań Komitetu.
§  4. 
1. 
Do zadań przewodniczącego Komitetu należy kierowanie i organizowanie prac Komitetu, w szczególności:
1)
wyznaczanie sekretarza Komitetu, a także przewodniczących grup roboczych, o ile takie zostaną utworzone;
2)
zwoływanie posiedzeń Komitetu;
3)
przedstawianie Radzie Ministrów sprawozdań z prac Komitetu.
2. 
W przypadku nieobecności przewodniczącego Komitetu zadania przewodniczącego Komitetu wykonuje wskazany przez niego sekretarz stanu albo podsekretarz stanu w urzędzie obsługującym ministra właściwego do spraw gospodarki morskiej.
3. 
Posiedzenia Komitetu odbywają się w obecności co najmniej połowy liczby osób, o których mowa w § 3 ust. 1 i 2, nie rzadziej niż co pół roku.
4. 
W uzasadnionych przypadkach przewodniczący Komitetu może określić inną częstotliwość posiedzeń Komitetu.
5. 
Przewodniczący Komitetu może zwołać posiedzenie Komitetu na uzasadniony wniosek członka Komitetu.
6. 
Przewodniczący Komitetu może, z inicjatywy własnej lub na wniosek członka Komitetu, lub podmiotu, o którym mowa w § 3 ust. 2, lub osób biorących udział w pracach Komitetu z głosem doradczym, zarządzić rozpatrzenie sprawy będącej przedmiotem zadań Komitetu w drodze korespondencyjnego uzgodnienia stanowisk (tryb obiegowy). Do rozpatrywania spraw w trybie obiegowym przepis § 5 stosuje się odpowiednio.
7. 
Przewodniczący Komitetu może, z uzasadnionych przyczyn, zarządzić przeprowadzenie posiedzenia Komitetu przy użyciu środków komunikacji elektronicznej.
8. 
Jeżeli przewodniczący Komitetu zarządził przeprowadzenie posiedzenia Komitetu przy użyciu środków komunikacji elektronicznej, sekretarz Komitetu przekazuje za pomocą środków komunikacji elektronicznej podmiotom biorącym udział w posiedzeniu Komitetu informację o rodzaju środków komunikacji elektronicznej, przy użyciu których będzie przeprowadzone posiedzenie Komitetu.
9. 
W przypadku przeprowadzenia posiedzenia Komitetu przy użyciu środków komunikacji elektronicznej osobom biorącym udział w posiedzeniu Komitetu zapewnia się:
1)
transmisję posiedzenia Komitetu w czasie rzeczywistym,
2)
wielostronną komunikację w czasie rzeczywistym wraz z możliwością wypowiadania się w toku posiedzenia Komitetu

- z zachowaniem niezbędnych zasad bezpieczeństwa informacji.

§  5. 
Komitet podejmuje rozstrzygnięcia na posiedzeniu w drodze uzgodnienia stanowisk. W przypadku braku uzgodnienia stanowiska rozstrzyga zdanie przewodniczącego Komitetu.
§  6. 
1. 
W celu realizacji zadań Komitetu przewodniczący Komitetu może, z własnej inicjatywy lub na wniosek członka Komitetu, lub podmiotu, o którym mowa w § 3 ust. 2, lub osób biorących udział w pracach Komitetu z głosem doradczym, tworzyć grupy robocze złożone z członków Komitetu oraz osób zaproszonych do udziału w pracach Komitetu.
2. 
Przewodniczący Komitetu, w uzgodnieniu z członkami Komitetu, określa skład grupy roboczej, jej zadania oraz wyznacza jej przewodniczącego i sekretarza.
3. 
Członkowie Komitetu mogą wyznaczać do udziału w pracach grup roboczych pracowników obsługujących ich urzędów albo reprezentujących kierowane przez nich podmioty i instytucje.
§  7. 
Organy administracji rządowej oraz jednostki organizacyjne im podległe lub przez nie nadzorowane, na wniosek przewodniczącego Komitetu, udzielają Komitetowi, w ramach swoich kompetencji, pomocy przy wykonywaniu zadań, w szczególności przedstawiają niezbędne informacje i dokumenty z zachowaniem niezbędnych zasad bezpieczeństwa informacji.
§  8. 
1. 
Za udział w pracach Komitetu oraz w pracach grup roboczych nie przysługuje wynagrodzenie.
2. 
Koszty podróży służbowych członków Komitetu, członków grup roboczych oraz osób zaproszonych przez przewodniczącego Komitetu, związane z działalnością Komitetu oraz grup roboczych, pokrywają urzędy i podmioty obsługujące członków Komitetu oraz zatrudniające osoby wchodzące w skład grup roboczych wskazane przez członków Komitetu, oraz specjalistów lub ekspertów biorących udział w pracach Komitetu.
§  9. 
1. 
Obsługę organizacyjno-techniczną oraz biurową prac Komitetu zapewnia urząd obsługujący ministra właściwego do spraw gospodarki morskiej.
2. 
Wydatki związane z działalnością Komitetu pokrywane są z budżetu państwa, z części 21 - Gospodarka morska, której dysponentem jest minister właściwy do spraw gospodarki morskiej.
3. 
Posiedzenia Komitetu przygotowuje i obsługuje sekretarz Komitetu.
4. 
Do zadań sekretarza Komitetu należy:
1)
przygotowanie i obsługa posiedzeń Komitetu, w tym:
a)
przygotowanie projektu porządku obrad, koordynacja przygotowania oraz dostarczania materiałów i projektów dokumentów przeznaczonych do rozpatrzenia na posiedzeniu Komitetu, w szczególności projektów stanowisk Komitetu,
b)
sporządzenie listy obecności na posiedzeniu Komitetu,
c)
sporządzenie notatki z posiedzenia Komitetu zawierającej:
porządek posiedzenia Komitetu,
imiona i nazwiska osób biorących udział w posiedzeniu Komitetu,
wnioski osób biorących udział w posiedzeniu Komitetu,
inne ustalenia Komitetu i przewodniczącego Komitetu;
2)
uczestniczenie w posiedzeniach Komitetu;
3)
gromadzenie i przechowywanie dokumentacji dotyczącej prac Komitetu, w szczególności notatek z posiedzeń Komitetu;
4)
wykonywanie innych zadań zleconych przez przewodniczącego Komitetu.
5. 
Sekretarz Komitetu nie bierze udziału w rozstrzygnięciach Komitetu.
6. 
Notatki z posiedzeń Komitetu zatwierdzane są przez przewodniczącego Komitetu albo, w przypadku jego nieobecności na posiedzeniu Komitetu, zgodnie z § 4 ust. 2.
§  10. 
1. 
Przewodniczący Komitetu przedstawia Radzie Ministrów sprawozdanie z realizacji zadań Komitetu w terminie do dnia 30 czerwca roku następującego po roku, za który jest składane sprawozdanie.
2. 
Sprawozdanie zawiera:
1)
dane identyfikacyjne osoby sporządzającej i zatwierdzającej dokument, podstawę prawną utworzenia Komitetu, okres objęty sprawozdaniem;
2)
wskazanie liczby i terminów odbytych posiedzeń Komitetu;
3)
określenie postępów w pracach Komitetu w odniesieniu do zadań Komitetu;
4)
wnioski i rekomendacje wynikające z prac Komitetu;
5)
inne niezbędne informacje o funkcjonowaniu Komitetu.
3. 
Za sporządzenie sprawozdania odpowiada sekretarz Komitetu.
4. 
Sprawozdanie jest zatwierdzane przez przewodniczącego Komitetu.
§  11. 
1. 
Po oddaniu terminala instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych w morskim Porcie Gdańsk do użytkowania przewodniczący Komitetu przedstawia Radzie Ministrów sprawozdanie końcowe z realizacji zadań Komitetu.
2. 
Za sporządzenie sprawozdania końcowego odpowiada sekretarz Komitetu.
3. 
Sprawozdanie końcowe jest zatwierdzane przez przewodniczącego Komitetu.
4. 
Z dniem przyjęcia przez Radę Ministrów sprawozdania końcowego:
1)
znosi się Komitet;
2)
traci moc zarządzenie.
§  12. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelizację kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację kodeksu pracy dotyczącą ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych - przekazało w czwartek biuro prasowe kancelarii prezydenta. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Od 1 grudnia wakacje składkowe dla przedsiębiorców

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw z 9 maja 2024 roku przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku. Niewpłacone składki będą finansowane z budżetu państwa w ramach dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy wejdą w życie 1 listopada, a pierwsi przedsiębiorcy będą mogli z nich skorzystać w grudniu.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Ustawa powołująca program "Aktywny Rodzic" już w Dzienniku Ustaw

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" została opublikowana 12 czerwca. Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. O wyborze świadczenia zdecydują sami rodzice, choć pierwsze dwa nie będą dla wszystkich. Wnioski będzie można składać od 1 października.

Agnieszka Matłacz 13.06.2024
Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024