Międzyresortowy Zespół do spraw Transportu Produktów Rolnych i Spożywczych z Ukrainy.

ZARZĄDZENIE Nr 180
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 23 czerwca 2022 r.
w sprawie Międzyresortowego Zespołu do spraw Transportu Produktów Rolnych i Spożywczych z Ukrainy

Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 3 i ust. 2 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2022 r. poz. 1188) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Tworzy się Międzyresortowy Zespół do spraw Transportu Produktów Rolnych i Spożywczych z Ukrainy, zwany dalej "Zespołem".
2. 
Zespół jest organem pomocniczym Prezesa Rady Ministrów.
§  2. 
Do zadań Zespołu należy:
1)
proponowanie działań związanych z transportem produktów rolnych i spożywczych z Ukrainy;
2)
bieżąca ocena krajowego zapotrzebowania na produkty rolne i spożywcze oraz możliwości ich transportu z Ukrainy;
3)
przedstawianie propozycji rozwiązań dotyczących organizacji transportu produktów rolnych i spożywczych z Ukrainy;
4)
dokonywanie przeglądu i analizy sytuacji międzynarodowej w zakresie możliwości transportu produktów rolnych i spożywczych z Ukrainy, w związku z wojną na jej terytorium;
5)
zapewnienie koordynacji działań członków Zespołu i wymiany informacji między nimi;
6)
inicjowanie współpracy z organami administracji rządowej, samorządowej oraz organizacjami pozarządowymi w celu wsparcia realizacji zadań Zespołu;
7)
proponowanie działań dotyczących współpracy z instytucjami i organizacjami międzynarodowymi w celu wsparcia realizacji zadań Zespołu;
8)
wykonywanie innych działań niezbędnych do prawidłowej realizacji zadań Zespołu - na polecenie Prezesa Rady Ministrów.
§  3. 
1. 
W skład Zespołu wchodzą:
1)
przewodniczący Zespołu - minister właściwy do spraw rynków rolnych;
2)
członkowie Zespołu:
a)
minister właściwy do spraw aktywów państwowych,
b)
minister właściwy do spraw członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej,
c)
minister właściwy do spraw gospodarki,
d)
minister właściwy do spraw transportu,
e)
minister właściwy do spraw wewnętrznych,
f)
minister właściwy do spraw zagranicznych,
g)
Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów,
h)
Prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych;
3)
sekretarz Zespołu - osoba wyznaczona przez przewodniczącego Zespołu spośród osób, o których mowa w ust. 3.
2. 
Członkowie Zespołu, o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a-g, mogą być zastępowani w pracach Zespołu przez upoważnionych przedstawicieli w randze sekretarza stanu albo podsekretarza stanu.
3. 
Przewodniczący Zespołu może zapraszać, z własnej inicjatywy lub na wniosek członka Zespołu, do prac w Zespole pracowników administracji rządowej i samorządowej, parlamentarzystów oraz ekspertów, których wiedza i doświadczenie mogą być przydatne do wykonywania zadań Zespołu.
4. 
Przewodniczący Zespołu może powierzyć osobie, o której mowa w ust. 3, pełnienie funkcji sekretarza Zespołu - za jej zgodą.
§  4. 
1. 
Przewodniczący Zespołu w szczególności:
1)
zwołuje posiedzenia Zespołu, z własnej inicjatywy lub na wniosek członka Zespołu, określając równocześnie porządek obrad Zespołu;
2)
przewodniczy posiedzeniom Zespołu;
3)
kieruje pracami Zespołu;
4)
wyznacza członka Zespołu zastępującego go w razie nieobecności.
2. 
Przewodniczący Zespołu może zlecać wykonanie ekspertyz, opinii, analiz oraz raportów na potrzeby prac Zespołu.
3. 
W celu realizacji zadań Zespołu przewodniczący Zespołu może, z własnej inicjatywy lub na wniosek członka Zespołu, tworzyć grupy robocze lub zespoły doradcze złożone z członków Zespołu, z osób zaproszonych do udziału w pracach Zespołu, o których mowa w § 3 ust. 3, oraz z pracowników urzędów obsługujących członków Zespołu, wyznaczonych przez członków Zespołu.
§  5. 
1. 
Zespół realizuje zadania na posiedzeniach lub w trybie obiegowym, w tym przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej.
2. 
W sprawach wymagających rozstrzygnięcia członkowie Zespołu podejmują uchwały zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy liczby członków Zespołu. W przypadku równej liczby głosów rozstrzyga głos przewodniczącego Zespołu.
§  6. 
1. 
Protokół posiedzenia Zespołu sporządza sekretarz Zespołu. Protokół podpisuje przewodniczący Zespołu albo zastępujący go członek Zespołu oraz sekretarz Zespołu.
2. 
Członkowie Zespołu mają wgląd w protokoły posiedzeń.
§  7. 
Organy administracji rządowej oraz jednostki organizacyjne im podległe lub przez nie nadzorowane współdziałają z Zespołem oraz udzielają mu wsparcia przy realizacji jego zadań.
§  8. 
1. 
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zapewnia obsługę merytoryczną, organizacyjno-prawną, techniczną i kancelaryjno-biurową prac Zespołu.
2. 
Wydatki związane z obsługą merytoryczną, organizacyjno-prawną, techniczną i kancelaryjno-biurową Zespołu są pokrywane z budżetu państwa, z części, której dysponentem jest minister właściwy do spraw rynków rolnych.
§  9. 
Udział w pracach Zespołu jest nieodpłatny.
§  10. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelizację kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację kodeksu pracy dotyczącą ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych - przekazało w czwartek biuro prasowe kancelarii prezydenta. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Od 1 grudnia wakacje składkowe dla przedsiębiorców

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw z 9 maja 2024 roku przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku. Niewpłacone składki będą finansowane z budżetu państwa w ramach dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy wejdą w życie 1 listopada, a pierwsi przedsiębiorcy będą mogli z nich skorzystać w grudniu.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Ustawa powołująca program "Aktywny Rodzic" już w Dzienniku Ustaw

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" została opublikowana 12 czerwca. Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. O wyborze świadczenia zdecydują sami rodzice, choć pierwsze dwa nie będą dla wszystkich. Wnioski będzie można składać od 1 października.

Agnieszka Matłacz 13.06.2024
Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024