160. rocznica śmierci księcia Adama Jerzego Czartoryskiego.

UCHWAŁA
SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 6 sierpnia 2021 r.
w 160. rocznicę śmierci księcia Adama Jerzego Czartoryskiego

W 160. rocznicę śmierci księcia Adama Jerzego Czartoryskiego - prezesa Rządu Narodowego podczas powstania listopadowego, niestrudzonego orędownika sprawy polskiej na uchodźstwie, wybitnego promotora kultury narodowej, opiekuna emigrantów - Senat Rzeczypospolitej Polskiej składa hołd Jego pamięci i oddaje cześć Jego zasługom dla sprawy narodowej.

Książę Adam Czartoryski odegrał wybitną i wyjątkową rolę w polskiej polityce pierwszej połowy XIX wieku. Był głównym orędownikiem sprawy polskiej na Kongresie Wiedeńskim, którego uchwały - choć niezadowalające z punktu widzenia sprawy polskiej - stworzyły namiastkę państwa polskiego w postaci powołanego wówczas Królestwa Polskiego, ale przede wszystkim przekreśliły zbrodnię rozbiorów i potwierdziły na forum europejskim prawa narodu polskiego, dając dyplomatyczną podstawę do ich obrony na forum międzynarodowym przez kolejnych kilkadziesiąt lat. W czasie powstania listopadowego książę Czartoryski stanął na czele Rządu Narodowego. Po powstaniu, skazany przez władze carskie na karę śmierci, zorganizował ośrodek (umownie, od siedziby księcia, określany jako Hotel Lambert), który prowadził skuteczną akcję dyplomatyczną na rzecz sprawy polskiej. Książę był też opiekunem emigrantów i kultury narodowej tworzonej na Wielkiej Emigracji. Wszystko to czyni Go wybitnym reprezentantem polityki polskiej w jednym z najtrudniejszych momentów naszej historii.

Przypadająca 15 lipca 160. rocznica śmierci jest znakomitą okazją do wyrażenia Mu należnego uznania ze strony niepodległej Polski, dla której powstania tak wytrwale pracował.

Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski".

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024