Międzyresortowy Zespół do opracowania regulacji dotyczących podmiotów inwestujących w najem nieruchomości.

ZARZĄDZENIE Nr 41
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 26 kwietnia 2021 r.
w sprawie Międzyresortowego Zespołu do opracowania regulacji dotyczących podmiotów inwestujących w najem nieruchomości

Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 3 i ust. 2 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2022 r. poz. 1188) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Tworzy się Międzyresortowy Zespół do opracowania regulacji dotyczących podmiotów inwestujących w najem nieruchomości, zwany dalej "Zespołem".
2. 
Zespół jest organem pomocniczym Rady Ministrów.
§  2. 
1. 
Do zadań Zespołu należy:
1)
opracowanie rekomendacji dla założeń rozwiązań legislacyjnych dotyczących podmiotów inwestujących w najem nieruchomości;
2)
przygotowanie propozycji rozwiązań legislacyjnych, o których mowa w pkt 1, wraz z uzasadnieniem i oceną skutków regulacji;
3)
opracowanie propozycji stanowiska do uwag zgłoszonych w toku rządowego procesu legislacyjnego do propozycji, o których mowa w pkt 2.
2. 
Propozycje rozwiązań legislacyjnych, o których mowa w ust. 1 pkt 2, Zespół przedstawia Radzie Ministrów za pośrednictwem ministra właściwego do spraw instytucji finansowych.
§  3. 
1. 
W skład Zespołu wchodzą:
1)
przewodniczący Zespołu - przedstawiciel ministra właściwego do spraw instytucji finansowych w randze sekretarza stanu albo podsekretarza stanu;
2)
pozostali członkowie:
a)
przedstawiciel ministra właściwego do spraw finansów publicznych w randze sekretarza stanu albo podsekretarza stanu,
b)
przedstawiciel ministra właściwego do spraw gospodarki w randze sekretarza stanu albo podsekretarza stanu,
c)
przedstawiciel ministra właściwego do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa w randze sekretarza stanu albo podsekretarza stanu,
d)
przedstawiciel Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów,
e)
przedstawiciel Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego;
3)
sekretarz Zespołu - wyznaczony przez przewodniczącego Zespołu pracownik komórki organizacyjnej właściwej w sprawach instytucji finansowych w urzędzie obsługującym ministra właściwego do spraw instytucji finansowych.
2. 
Do udziału w pracach Zespołu, na prawach członka Zespołu, przewodniczący Zespołu zaprasza przedstawicieli:
1)
Prezesa Narodowego Banku Polskiego;
2)
Prezesa Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego;
3)
Prezesa Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A.;
4)
Prezesa Zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju S.A.
3. 
Przewodniczący Zespołu może zaprosić do udziału w pracach Zespołu z głosem doradczym przedstawicieli innych niż wskazane w ust. 1 pkt 2 i ust. 2 organów administracji rządowej, instytucji lub organizacji, a także specjalistów i ekspertów, których wiedza i doświadczenie mogą być wykorzystane w realizacji zadań Zespołu.
4. 
Członkowie Zespołu mogą być, za zgodą przewodniczącego Zespołu, zastępowani w pracach Zespołu przez upoważnionych przedstawicieli.
§  4. 
1. 
Przewodniczący Zespołu:
1)
kieruje pracami Zespołu, przewodniczy jego posiedzeniom i reprezentuje go na zewnątrz;
2)
zwołuje posiedzenia Zespołu z własnej inicjatywy lub na wniosek członka Zespołu;
3)
ustala harmonogram prac Zespołu w uzgodnieniu z członkami Zespołu, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 2 i ust. 2;
4)
wyznacza zadania poszczególnym członkom Zespołu;
5)
monitoruje realizację harmonogramu prac Zespołu i podejmuje działania mające na celu usprawnienie jego prac.
2. 
W przypadku nieobecności przewodniczącego Zespołu jego zadania realizuje wyznaczony przez niego członek Zespołu.
§  5. 
1. 
W celu realizacji zadań Zespołu przewodniczący Zespołu może, z własnej inicjatywy lub na wniosek członka Zespołu, tworzyć grupy robocze złożone z członków Zespołu lub osób biorących udział w pracach Zespołu.
2. 
Członkowie Zespołu mogą wyznaczyć do udziału w pracach grup roboczych pracowników obsługujących ich urzędów albo reprezentujących kierowane przez nich instytucje.
§  6. 
Organy administracji rządowej oraz podległe im jednostki organizacyjne lub jednostki przez nie nadzorowane, na wniosek przewodniczącego Zespołu, udzielają Zespołowi, w ramach swoich kompetencji, pomocy przy wykonywaniu jego zadań, w szczególności przedstawiają niezbędne informacje i dokumenty.
§  7. 
Udział w pracach Zespołu, w tym udział w pracach grup roboczych, o których mowa w § 5, jest nieodpłatny.
§  8. 
1. 
Zespół podejmuje rozstrzygnięcia na posiedzeniach w drodze uzgodnienia stanowisk.
2. 
W przypadku gdy uzgodnienie stanowiska nie jest możliwe, rozstrzyga zdanie przewodniczącego Zespołu.
3. 
W uzasadnionych przypadkach posiedzenia Zespołu mogą odbywać się przy użyciu środków komunikacji elektronicznej, co obejmuje w szczególności:
1)
transmisję posiedzenia w czasie rzeczywistym między uczestnikami posiedzenia Zespołu,
2)
wielostronną komunikację w czasie rzeczywistym, w ramach której uczestnicy posiedzenia Zespołu mogą wypowiadać się w toku tego posiedzenia

- z zachowaniem niezbędnych zasad bezpieczeństwa.

4. 
Protokół z posiedzenia Zespołu sporządza sekretarz. Protokół podpisuje osoba przewodnicząca posiedzeniu oraz sekretarz.
§  9. 
1. 
Obsługę organizacyjną, techniczną i kancelaryjno-biurową prac Zespołu zapewnia urząd obsługujący ministra właściwego do spraw instytucji finansowych.
2. 
Wydatki związane z działalnością Zespołu są pokrywane z budżetu państwa z części, której dysponentem jest minister właściwy do spraw instytucji finansowych.
§  10. 
1. 
W terminie 30 dni od dnia ogłoszenia przepisów wprowadzających rozwiązania, o których mowa w§ 2 ust. 1 pkt 2, przewodniczący Zespołu przedstawi Radzie Ministrów końcowe sprawozdanie z realizacji zadań Zespołu.
2. 
Z dniem akceptacji przez Radę Ministrów sprawozdania, o którym mowa w ust. 1:
1)
znosi się Zespół;
2)
traci moc zarządzenie.
§  11. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia 1 .
1 Zarządzenie zostało ogłoszone w dniu 27 kwietnia 2021 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024