Podmioty uprawnione do prowadzenia oceny wartości użytkowej lub oceny genetycznej bydła, świń, owiec, kóz i koni.

OBWIESZCZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI 1
z dnia 27 stycznia 2021 r.
w sprawie podmiotów uprawnionych do prowadzenia oceny wartości użytkowej lub oceny genetycznej bydła, świń, owiec, kóz i koni

Na podstawie art. 46 ust. 1 ustawy z dnia 10 grudnia 2020 r. o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich (Dz. U. z 2021 r. poz. 36) ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia wykaz podmiotów, o których mowa w art. 64 ust. 4 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/1012 z dnia 8 czerwca 2016 r. w sprawie zootechnicznych i genealogicznych warunków dotyczących hodowli zwierząt hodowlanych czystorasowych i mieszańców świni, handlu nimi i wprowadzania ich na terytorium Unii oraz handlu ich materiałem biologicznym wykorzystywanym do rozrodu i jego wprowadzania na terytorium Unii oraz zmieniającego rozporządzenie (UE) nr 652/2014, dyrektywy Rady 89/608/EWG i 90/425/EWG i uchylającego niektóre akty w dziedzinie hodowli zwierząt ("rozporządzenie w sprawie hodowli zwierząt") (Dz. Urz. UE L 171 z 29.06.2016, str. 66, z późn. zm.), uprawnionych do prowadzenia oceny wartości użytkowej lub oceny genetycznej bydła, świń, owiec, kóz i koni.

ZAŁĄCZNIK

WYKAZ PODMIOTÓW, O KTÓRYCH MOWA W ART. 64 UST. 4 ROZPORZĄDZENIA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY (UE) 2016/1012 Z DNIA 8 CZERWCA 2016 R. W SPRAWIE ZOOTECHNICZNYCH I GENEALOGICZNYCH WARUNKÓW DOTYCZĄCYCH HODOWLI ZWIERZĄT HODOWLANYCH CZYSTORASOWYCH I MIESZAŃCÓW ŚWINI, HANDLU NIMI I WPROWADZANIA ICH NA TERYTORIUM UNII ORAZ HANDLU ICH MATERIAŁEM BIOLOGICZNYM WYKORZYSTYWANYM DO ROZRODU I JEGO WPROWADZANIA NA TERYTORIUM UNII ORAZ ZMIENIAJĄCEGO ROZPORZĄDZENIE (UE) NR 652/2014, DYREKTYWY RADY 89/608/EWG I 90/425/EWG I UCHYLAJĄCEGO NIEKTÓRE AKTY W DZIEDZINIE HODOWLI ZWIERZĄT ("ROZPORZĄDZENIE W SPRAWIE HODOWLI ZWIERZĄT"), UPRAWNIONYCH DO PROWADZENIA OCENY WARTOŚCI UŻYTKOWEJ LUB OCENY GENETYCZNEJ BYDŁA, ŚWIŃ, OWIEC, KÓZ I KONI

1.
Do prowadzenia oceny wartości użytkowej są uprawnione:
1)
Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka w Warszawie - w zakresie oceny bydła typu użytkowego mlecznego i mięsno-mlecznego;
2)
Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego w Warszawie - w zakresie oceny bydła typu użytkowego mięsnego;
3)
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu - w zakresie oceny świń rasy:
a)
złotnickiej białej,
b)
złotnickiej pstrej

- z wyłączeniem oceny wartości użytkowej tucznej i rzeźnej dokonywanej po uboju;

4)
Instytut Zootechniki - Państwowy Instytut Badawczy w Krakowie - w zakresie oceny:
a)
świń linii 990,
b)
użytkowości tucznej i rzeźnej świń dokonywanej po uboju;
5)
Polski Klub Wyścigów Konnych w Warszawie - w zakresie oceny koni:
a)
pełnej krwi angielskiej,
b)
czystej krwi arabskiej;
6)
Polski Związek Hodowców Koni w Warszawie - w zakresie oceny koni:
a)
małopolskich,
b)
wielkopolskich,
c)
śląskich,
d)
huculskich,
e)
polskich koni sportowych,
f)
polskich koni zimnokrwistych,
g)
koników polskich,
h)
kuców,
i)
ardenów polskich;
7)
Polskie Towarzystwo Kuce Szetlandzkie w Imnie - w zakresie oceny koni rasy kuce szetlandzkie;
8)
Stowarzyszenie Hodowców i Użytkowników Kłusaków we Wrocławiu - w zakresie oceny koni rasy kłusak;
9)
Związek Hodowców i Przyjaciół Wschodniopruskiego Konia Pochodzenia Trakeńskiego w Warszawie - w zakresie oceny koni trakeńskich;
10)
Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej "POLSUS" w Warszawie - w zakresie oceny świń rasy:
a)
puławskiej,
b)
wielkiej białej polskiej,
c)
polskiej białej zwisłouchej,
d)
pietrain,
e)
hampshire,
f)
duroc

- z wyłączeniem oceny wartości użytkowej w zakresie użytkowości tucznej i rzeźnej dokonywanej po uboju;

11)
Polski Związek Owczarski w Warszawie - w zakresie oceny owiec i kóz;
12)
PIG TRIK Sp. z o.o. - w zakresie oceny świń linii hodowlanych DUROMAX, PIXEL, TYTAN, MISTER, LOLA F1 i EFka.
2.
Do prowadzenia oceny genetycznej są uprawnione:
1)
Instytut Zootechniki - Państwowy Instytut Badawczy w Krakowie - w zakresie oceny:
a)
bydła,
b)
świń,
c)
owiec,
d)
użytkowości tucznej i rzeźnej świń dokonywanej po uboju;
2)
Polski Związek Hodowców Koni w Warszawie - w zakresie oceny koni małopolskich, wielkopolskich i polskich koni sportowych.
1 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rolnictwo, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 6 października 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. poz. 1721 i 1928).

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024