Litwa-Polska. Umowa o współpracy w dziedzinie obronności. Wilno.2010.06.16.

UMOWA
między Ministrem Obrony Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Obrony Narodowej Republiki Litewskiej o współpracy w dziedzinie obronności,
podpisana w Wilnie dnia 16 czerwca 2010 r.

Minister Obrony Narodowej Rzeczpospolitej Polskiej i Ministerstwo Obrony Narodowej Republiki Litewskiej, zwani dalej razem "Umawiającymi się Stronami" i osobno "Umawiającą się Stroną";

Uznając współpracę w dziedzinie obronności za kluczowy element bezpieczeństwa i stabilizacji o szczególnym znaczeniu dla współpracy w przekształcaniu, ustanawianiu i ulepszaniu światowego systemu bezpieczeństwa;

Biorąc pod uwagę postanowienia Traktatu Północnoatlantyckiego, sporządzonego w Waszyngtonie dnia 4 kwietnia 1949 r.;

Odnotowując Umowę między Państwami-Stronami Traktatu Północnoatlantyckiego o statusie ich sił zbrojnych, sporządzoną w Londynie dnia 19 czerwca 1951 r., zwaną dalej "Umową NATO SOFA";

Potwierdzając fundamentalną rolę Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego, zwanego dalej "NATO", w zapewnianiu międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa;

Uzgodnili, co następuje:

ARTYKUŁ  1

CEL I ZAKRES NINIEJSZEJ UMOWY

1. 
Niniejsza Umowa określa ogólne postanowienia w zakresie współpracy w dziedzinie obronności między Umawiającymi się Stronami, opartej na zasadach równości, partnerstwa i wzajemnych korzyści.
2. 
Współpraca między Umawiającymi się Stronami w ramach niniejszej Umowy będzie prowadzona zgodnie z ich kompetencjami, prawami wewnętrznymi, zasadami prawa międzynarodowego, jak również międzynarodowymi zobowiązaniami Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Litewskiej.
3. 
Współpraca obronna będzie rozwijana w obszarach i formach wyszczególnionych w niniejszej Umowie.
ARTYKUŁ  2

DEFINICJE

Dla celów niniejszej Umowy wyrażenie:

1)
"personel wojskowy" - oznacza członków Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej lub Republiki Litewskiej;
2)
"personel cywilny" - oznacza pracowników cywilnych Sił Zbrojnych i ministerstw właściwych do spraw obrony Rzeczypospolitej Polskiej lub Republiki Litewskiej;
3)
"Strona wysyłająca" - oznacza Umawiającą się Stronę, która zgodnie z postanowieniami niniejszej Umowy wysyła personel wojskowy lub cywilny na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub Republiki Litewskiej;
4)
"Strona przyjmująca" - oznacza Umawiającą się Stronę, która zgodnie z postanowieniami niniejszej Umowy przyjmuje personel wojskowy lub cywilny Rzeczypospolitej Polskiej lub Republiki Litewskiej.
ARTYKUŁ  3

OBSZARY WSPÓŁPRACY

1. 
Współpraca między Umawiającymi się Stronami będzie obejmować w szczególności następujące obszary:
1)
wymianę doświadczeń w dziedzinie planowania obronnego;
2)
funkcjonowanie sił zbrojnych w nowoczesnych społeczeństwach demokratycznych, łącznie z wdrażaniem międzynarodowych traktatów w dziedzinie obronności, bezpieczeństwa i kontroli zbrojeń;
3)
ćwiczenia wojskowe;
4)
udział w działaniach misji pokojowych i humanitarnych oraz w innych operacjach organizacji międzynarodowych dotyczących wspierania pokoju i zwalczania terroryzmu;
5)
organizację sił zbrojnych łącznie ze strukturą jednostek wojskowych i polityką zarządzania personelem;
6)
wsparcie logistyczne na potrzeby sił zbrojnych;
7)
edukację wojskową i szkolenie personelu wojskowego, łącznie z zastosowaniem nowoczesnych pomocy technicznych w procesie kształcenia i szkolenia;
8)
bojowe działania poszukiwawczo-ratownicze (CSAR);
9)
nauki i prace badawcze w dziedzinie obronności;
10)
geografię, kartografię, geodezję, metrologię i meteorologię wojskową;
11)
zarządzanie i modernizację uzbrojenia i infrastruktury wojskowej;
12)
działania przemysłów obronnych;
13)
zastosowanie wojskowych systemów informatycznych oraz wojskowych technologii informatycznych i komunikacyjnych;
14)
wymianę informacji między zautomatyzowanymi systemami dowodzenia;
15)
wymianę informacji na temat sytuacji radiolokacyjnej;
16)
ochronę środowiska związaną z zanieczyszczeniami powstałymi w wyniku działań jednostek wojskowych;
17)
zagadnienia związane z bezpieczną eksploatacją urządzeń, uzbrojenia i sprzętu wojskowego;
18)
medycynę wojskowa;
19)
prawo i ekonomię w dziedzinie obronności;
20)
historię wojskowości;
21)
działania kulturalne, sportowe i turystyczne;
22)
inne obszary, stosownie do uzgodnień.
2. 
Szczegółowe kwestie odnoszące się do współpracy mogą zostać określone w odrębnych umowach i porozumieniach.
ARTYKUŁ  4

FORMY WSPÓŁPRACY

1. 
Współpraca między Umawiającymi się Stronami będzie realizowana, w szczególności, w następujących formach:
1)
oficjalnych wizyt i spotkań Umawiających się Stron i ich przedstawicieli;
2)
wymiany doświadczeń na szczeblu eksperckim;
3)
konsultacji polityczno-wojskowych, konferencji i seminariów;
4)
studiów i praktycznych szkoleń w wojskowych uczelniach i instytucjach badawczo-rozwojowych, łącznie z wymianą wykładowców i praktykantów w różnych dziedzinach;
5)
udziału we wspólnych programach i projektach;
6)
doradztwa fachowego i pomocy w zamówieniach publicznych, badaniach i rozwoju w obszarze uzbrojenia i sprzętu wojskowego, utrzymywaniu i remontach uzbrojenia i sprzętu wojskowego;
7)
udziału w ćwiczeniach wojskowych;
8)
udziału w misjach utrzymywania pokoju i operacjach humanitarnych;
9)
wymiany informacji, dokumentacji poligonów materiałów szkoleniowych;
10)
organizacji i udziału w wydarzeniach kulturalnych i sportowych;
11)
innych formach, stosownie do uzgodnień.
2. 
W zależności od swoich potrzeb Umawiające się Strony będą przeprowadzać konsultacje dotyczące obszarów wspólnego zainteresowania.
3. 
Umawiające się Strony mogą także upoważnić inne organy lub przedstawicieli do utrzymywania kontaktów i udziału we wdrażaniu postanowień niniejszej Umowy.
ARTYKUŁ  5

ROCZNE PLANY WSPÓŁPRACY

1. 
Właściwe organy lub przedstawiciele Umawiających się Stron mogą przygotowywać, negocjować i zawierać pisemne Roczne Plany Współpracy.
2. 
Uzgodnione Roczne Plany Współpracy mogą być zmieniane pisemnie w dowolnym czasie, za wzajemną zgodą Umawiających się Stron lub ich upoważnionych przedstawicieli.
ARTYKUŁ  6

FINANSOWANIE WSPÓŁPRACY

1. 
W braku odmiennych ustaleń Umawiające się Strony będą pokrywać swoje własne wydatki, związane z prowadzoną współpracą, w pełnej wysokości.
2. 
Umawiające się Strony ustalą z wyprzedzeniem sposób podziału kosztów oficjalnych delegacji, którym będą przewodniczyć osobiście lub poprzez swoich przedstawicieli.
3. 
Ustalenia finansowe dotyczące studiów i szkolenia wojskowego w wojskowych instytucjach edukacyjnych, jak również odnoszące się do ćwiczeń wojskowych, szkoleń, operacji pokojowych, wspólnych programów i projektów oraz innych działań, będą określane w odrębnych umowach lub porozumieniach.
ARTYKUŁ  7

OCHRONA WYMIENIANYCH INFORMACJI NIEJAWNYCH

Ochrona informacji niejawnych wymienianych między Umawiającymi się Stronami dla potrzeb niniejszej Umowy będzie regulowana postanowieniami Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Litewskiej o wzajemnej ochronie informacji niejawnych, podpisanej w Warszawie dnia 12 maja 2008 r., a także właściwymi przepisami NATO i Unii Europejskiej.

ARTYKUŁ  8

STATUS PERSONELU WOJSKOWEGO I CYWILNEGO

Status personelu wojskowego i cywilnego Strony wysyłającej podczas pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub Republiki Litewskiej będzie podlegać postanowieniom Umowy NATO SOFA.

ARTYKUŁ  9

ROZSTRZYGANIE SPORÓW

Spory między Umawiającymi się Stronami dotyczące interpretacji i stosowania niniejszej Umowy będą rozstrzygane w drodze wzajemnych konsultacji.

ARTYKUŁ  10

POSTANOWIENIA KOŃCOWE

1. 
Niniejsza Umowa wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia otrzymania późniejszej z dwóch not, w drodze których Umawiające się Strony powiadomią się wzajemnie o zakończeniu wewnętrznych procedur prawnych niezbędnych do jej wejścia w życie.
2. 
Niniejsza Umowa jest zawarta na czas nieokreślony.
3. 
Niniejsza Umowa może być wypowiedziana przez każdą z Umawiających się Stron w drodze pisemnego zawiadomienia. W takim przypadku utraci moc po upływie sześciu miesięcy od dnia otrzymania takiego zawiadomienia.
4. 
Niniejsza Umowa może być zmieniona w każdym czasie za pisemną zgodą Umawiających się Stron. Zmiany wejdą w życie w dniu podpisania.
Sporządzono w Wilnie dnia 16 czerwca 2010 r., w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, każdy w językach polskim, litewskim i angielskim, przy czym wszystkie teksty są jednakowo autentyczne. W razie rozbieżności dotyczących ich interpretacji tekst sporządzony w języku angielskim będzie rozstrzygający.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024