Międzyresortowy Zespół do spraw Ogólnokrajowego Cyfrowego Systemu Łączności Radiowej (OCSŁR).

ZARZĄDZENIE Nr 67
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 21 sierpnia 2015 r.
w sprawie Międzyresortowego Zespołu do spraw Ogólnokrajowego Cyfrowego Systemu Łączności Radiowej (OCSŁR)

Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 3 i ust. 2 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2012 r. poz. 392 oraz z 2015 r. poz. 1064) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Tworzy się Międzyresortowy Zespół do spraw Ogólnokrajowego Cyfrowego Systemu Łączności Radiowej (OCSŁR), zwany dalej "Zespołem", dla służb bezpieczeństwa publicznego i ratownictwa.
2. 
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o "OCSŁR", oznacza to system, o którym mowa w ust. 1.
3. 
Zespół jest organem pomocniczym Prezesa Rady Ministrów.
§  2. 
1. 
W skład Zespołu wchodzą:
1)
przewodniczący - sekretarz stanu albo podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji właściwy w sprawach działalności telekomunikacyjnej;
2)
zastępca przewodniczącego - sekretarz stanu albo podsekretarz stanu wyznaczony przez Ministra Cyfryzacji;
3)
pozostali członkowie:
a)
przedstawiciel wyznaczony przez Ministra - Członka Rady Ministrów, Koordynatora Służb Specjalnych,
b)
po jednym przedstawicielu, w randze dyrektora departamentu albo jego zastępcy, wyznaczonym przez:
Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji,
Ministra Cyfryzacji,
Ministra Finansów 1 ,
Ministra Obrony Narodowej,
Ministra Zdrowia,
Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej,
Ministra Energii,
Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego,
c)
po jednym przedstawicielu, w randze dyrektora biura albo jego zastępcy, wyznaczonym przez:
Dyrektora Generalnego Służby Więziennej,
Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej,
Komendanta Głównego Policji,
Komendanta Głównego Straży Granicznej,
Szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego,
d)
przedstawiciel, w randze dyrektora zarządu albo jego zastępcy, wyznaczony przez Szefa Biura Ochrony Rządu;
4)
sekretarz - wyznaczony pracownik komórki organizacyjnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji właściwej w sprawach działalności telekomunikacyjnej.
2. 
Członkowie Zespołu, o których mowa w ust. 1 pkt 3, mogą być zastępowani w pracach Zespołu przez upoważnionych przedstawicieli.
3. 
Przewodniczący, z własnej inicjatywy lub na wniosek członka Zespołu, może zapraszać do udziału w pracach Zespołu, z głosem doradczym, osoby niebędące członkami Zespołu.
§  3. 
1. 
Do zadań Zespołu należy:
1)
analiza potrzeb i określenie założeń do budowy OCSŁR obejmujących w szczególności zakres projektu, technologie, finansowanie oraz wstępny harmonogram realizacji;
2)
przedstawienie propozycji podziału zadań dla poszczególnych organów administracji rządowej oraz jednostek organizacyjnych im podległych lub przez nie nadzorowanych w zakresie budowy i funkcjonowania OCSŁR;
3)
przygotowanie propozycji rozwiązania w zakresie określenia warunków formalnoprawnych do budowy i funkcjonowania OCSŁR;
4)
określenie zakresu i warunków wykorzystania OCSŁR przez organy administracji rządowej oraz jednostki organizacyjne im podległe lub przez nie nadzorowane;
5)
wypracowanie formy funkcjonowania OCSŁR, obejmującej w szczególności zarządzanie, utrzymanie, organizację i finansowanie OCSŁR;
6)
określenie wymagań na studium wykonalności OCSŁR;
7)
przedstawianie rekomendacji i wniosków Prezesowi Rady Ministrów w zakresie, o którym mowa w pkt 1-6, po wykonaniu poszczególnych zadań lub grupy zadań.
2. 
Po wykonaniu studium wykonalności Zespół przedstawia Prezesowi Rady Ministrów ocenę studium oraz rekomendacje i wnioski w zakresie dalszych działań.
§  4. 
1. 
Pracami Zespołu kieruje przewodniczący, a w razie jego nieobecności zastępca przewodniczącego.
2. 
Protokół z posiedzenia Zespołu sporządza sekretarz. Protokół jest podpisywany przez osobę przewodniczącą posiedzeniu oraz sekretarza i przekazywany pozostałym członkom Zespołu.
§  5. 
1. 
Zespół podejmuje rozstrzygnięcia w formie uchwał.
2. 
Uchwały podejmowane są zwykłą większością głosów w obecności przewodniczącego oraz co najmniej połowy pozostałych członków Zespołu. W przypadku równej liczby głosów rozstrzyga głos przewodniczącego.
3. 
Osobom zaproszonym do udziału w pracach Zespołu, o których mowa w § 2 ust. 3, nie przysługuje prawo do udziału w głosowaniu nad uchwałami.
4. 
Zespół realizuje swoje zadania na posiedzeniach lub w trybie obiegowym. Dopuszcza się prowadzenie prac przez Zespół przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej.
§  6. 
1. 
Przewodniczący określa terminy i miejsca posiedzeń Zespołu, zakres spraw, które będą tematem posiedzenia Zespołu, wyznacza zadania członkom Zespołu. Posiedzenia Zespołu odbywają się nie rzadziej niż raz na kwartał.
2. 
W celu realizacji zadań Zespołu przewodniczący może tworzyć grupy robocze do określonych spraw, w których mogą brać udział członkowie Zespołu oraz osoby, o których mowa w § 2 ust. 3. Przewodniczący wyznacza koordynatora grupy roboczej, określa zakres jej prac i termin ich wykonania.
3. 
Przewodniczący może zlecać wykonanie opracowań, analiz, ekspertyz i opinii.
4. 
Organy administracji rządowej oraz jednostki organizacyjne im podległe lub przez nie nadzorowane, na wniosek przewodniczącego, udzielają Zespołowi, w ramach swoich kompetencji, pomocy przy wykonywaniu jego zadań, w szczególności przedstawiają niezbędne informacje, dokumenty i wyjaśnienia.
§  7. 
1. 
Udział w pracach Zespołu jest nieodpłatny.
2. 
Obsługę prac Zespołu zapewnia komórka organizacyjna Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji właściwa w sprawach działalności telekomunikacyjnej.
§  8. 
1. 
Przewodniczący przedstawia Prezesowi Rady Ministrów sprawozdanie kwartalne z realizacji zadań Zespołu, w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po upływie kwartału kalendarzowego.
2. 
Sprawozdanie, o którym mowa w ust. 1, powinno zawierać:
1)
dane identyfikacyjne (osoba sporządzająca i zatwierdzająca dokument, podstawa prawna utworzenia Zespołu, okres objęty sprawozdaniem);
2)
wnioski wynikające z prac Zespołu;
3)
plany działalności na kolejny okres;
4)
informacje o ewentualnych zagrożeniach w realizacji celów Zespołu;
5)
określenie liczby i dat posiedzeń w okresie sprawozdawczym;
6)
inne niezbędne informacje o funkcjonowaniu Zespołu.
3. 
Do sprawozdania, o którym mowa w ust. 1, dołącza się kopie podjętych uchwał lub innych istotnych dokumentów.
§  9. 
Zespół ulega rozwiązaniu po zrealizowaniu zadań, o których mowa w § 3.
§  10. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
1 Obecnie: Ministra Rozwoju i Finansów, na podstawie rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 września 2016 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rozwoju i Finansów (Dz.U.2016.1595), które weszło w życie z mocą od dnia 28 września 2016 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024